Příchod miniaturního počítače Raspberry Pi znamenal poměrně velkou revoluci jak v oblasti hardwaru, tak v samotném přístupu k technologické kreativitě. Tento single-board (jednodeskový) počítač stál na začátku vlny zcela nových aplikací.

Mladší generaci se otevřely dveře k počítačové vědě, testovací inženýři dostali vynikající nástroj pro své jednorázové projekty a spousta nadšenců z řad domácích kutilů dostala do rukou nástroj, jak svůj koníček dále rozvíjet.

Na co to vše?

Jednodeskové počítače nejsou jen, jak se zdá, na zábavu. Samozřejmě si s nimi někteří uživatelé užijí spoustu hodin potěšení, ale především mohou sloužit jako pomocníci při výuce nebo k vytváření zcela nových aplikací.

Představte si například samozavlažovací systém, který je přes nějaký z těchto počítačů připojen k internetu, a vy jej ovládáte prakticky odkudkoliv. Je libo vlastní bezpečnostní systém s detekcí pohybu, linuxový server nebo třeba vlastního robota? To vše a ještě více si můžete vyrobit prakticky doma.

Malina a ti další

Dnes si už můžete pořídit mnoho druhů těchto doslova kapesních počítačů. Etalonem této kategorie ale stále zůstává Raspberry Pi (Model B). Za zhruba $35 dostanete kvalitní stroj, který například zvládne streemovat HD video. Po posledním updatu firmware můžete krátkodobě přetaktovat jednojádrový procesor (ARM) ze základních 700 MHz na 1000 MHz. Dostane se vám ještě 512 MB RAM, dva porty USB 2.0 a ethernetový port na připojení vysokorychlostního internetu.

Raspberry podporuje mnoho operačních systémů a jeho konfigurace zajišťuje jejich více než plynulý chod. Můžete si tak užívat například nejpopulárnějšího Debian Linux a jeho derivátu Raspbian OS. Rozjet můžete i Andriod, Firefox OS nebo Google Chromium OS.

UDOO

Tento projekt byl představen na kickstarteru, kde se mu povedlo sehnat peníze do dvou dnů! UDOO je vlastně jednodeskový minipočítač s výkonem čtyř Raspberry Pi.

Tento zajímavý hybrid se snaží cílit jak na fanoušky Pi a Arduina, což rozhodně není na škodu. Snad jen na okraj. Arduina je open-source platforma, kterou můžete rozšiřovat stovkami nabízených přídavných dílů. Je to vlastně taková stavebnice, díky které propojíte vlastní programovací umění s elektrotechnikou a vytvoříte si tak zařízení dle vlastních představ.

Arduino v základu nepoužívá operační systém, důraz je kladen hlavně na nízkoúrovňovou interakci s hardware. Díky tomu je UDOO opravdu zajímavé. Kombinuje uživatelskou přívětivost Raspberry a interakci s hardware Arduina. Pak je už jediným limitem vaše představivost.

A výbava? Ta je na mikropočítač více než slušná: dvoj- či čtyř-jádrový procesor ARMv7 Cortex-A9 s taktem 1 GHz, jedno-jádrový ARMv6 s taktem 700 MHz a 1 GB DDR3 RAM. Můžete si dokoupit ethernetové nebo WiFi moduly a další přídavná zařízení. Zařízení disponuje mimo jiné i I2C dotekovým konektorem.

Samozřejmě naleznete i další alternativy. S jednodeskovými počítači se takzvaně roztrhl pytel. Za zmínku jistě stojí Marsboard, který má svůj procesor ARM Cortex A8 taktovaný na 1.2 GHz a nabízí i v základu 4GB na NAND paměti. To vše za cenu těsně pod $50.

Pokud jste nadšenec, tak vám tyto počítače poskytnou mnoho hodin zábavy. Pokud jste mírně pokročilý uživatel, tak pro vás jednodeskové počítače jako je Raspberry mohou znamenat výbornou alternativu k HTPC nebo jiným síťovým přehrávačům.