Tkví budoucnost IT v cloudových řešeních?

Zatímco dnes slýcháme o výhodách cloudu na každém rohu, experti se mezitím přou o jeho nejvhodnější podobu pro toho kterého uživatele nebo o nejvýhodnější distribuční model. Jaké jsou tedy typy cloudu? Budou na tuto platformu přecházet stále noví uživatelé z řad veřejnosti a firem? Nad těmito otázkami se pokusíme zamyslet v krátkém článku.


Zdroj: Commons.wikimedia.org

Skvělá technologie

Cloud computing do jisté míry osvobodil uživatele od fyzických úložišť a firmám dovolil přesměrovat tok zdrojů z provozu do inovací. Informační systémy bylo možné díky propojení skrze cloud začít obsluhovat z mobilních zařízení nebo vzdálených pracovišť a obrovský výpočetní výkon začal být okamžitě k dispozici na vyžádání.

Objevily se však i obavy o bezpečnost dat, která stále stojí především na přísně hlídaných datových centrech poskytovatelů. Otázky vyvolává i nejasná licence, která by měla chránit vaše data, pokud např. využíváte služeb zahraničního poskytovatele.

Veřejný a soukromý cloud

S veřejným Cloud computingem se setkal každý z nás např. ve formě webmailových služeb a počet uživatelů dalších veřejných cloudů neustále roste. Google Apps dnes využívá kolem 1,7 miliardy uživatelů a většina oblíbených internetových služeb běží právě na cloudové bázi s internetovým rozhraním.

U soukromého cloudu je zásadní vybrat správného poskytovatele, který podporuje vámi preferované aplikace či operační systém nebo nabídne nejvýhodnější balíček služeb. Experti označují rozvoj soukromého cloudu za cestu k „opravdové industrializaci“ IT řešení, která zásadně zpřístupní a zlevní výpočetní technologie pro širokou škálu firemních uživatelů.

Směrem k hybridnímu cloudu

V současnosti je podle odborníků pro středně velké firmy nejvýhodnější směřovat k tzv. hybridnímu cloudu na bázi open source technologií, který kombinuje veřejné a soukromé cloudy. Tento otevřený model umožňuje využít stávající investice do IT infrastruktur, neboť hybridní cloud může být tvořen jak fyzickými servery chránícími vaše citlivé údaje, tak různými firemními platformami a aplikacemi stojícími samostatně nebo navázanými na samotné cloudy.

Nejen progresivní uživatelé cloudových řešení ocení rozvíjející se odvětví Mobile Cloud Computingu, které nabízí efektivní a uživatelsky přívětivý přenos dat z robustních firemních aplikací do mobilních zařízení.