Publero, český pokus o „trafiku“ v iPadu. Není špatné, ale … je to nepoužitelné, je mi líto

Publero včera oznámilo novou verzi (viz Publero aktualizovalo aplikaci pro iPad a připravuje verzi pro iPhone) a tak je možná čas se na „digitální trafiku“ krátce podívat. Nakonec je na trhu docela dlouho (od dubna 2012) a většina dětských nemocí je snad vychytaná.

Mimochodem – „Čtyři měsíce po uvedení získala aplikace pro iPad 2 500 aktivních čtenářů, aniž by k aplikaci byla vedena reklamní kampaň,“ z tiskové zprávy mě šokuje. 2 500 aktivních čtenářů je hodně málo. Ale možná jenom tradičně něco nechápu (zejména obchodní model).

Jak vypadá Publero? Pět měsíců po uvedení vypadá pořád nedotaženě. Setkáte se s tím hned na začátku – je milé, že máte na výběr titulky na vyzkoušení zdarma, ale méně milé je už to, že je nemůžete v klidu stáhnout. Po kliknutí na „Stáhnout od iPadu“ neustále aplikace odchází ze seznamu titulů – a jediné čím to je poznat, je změna barvy jakési malé ikonky ve spodní části. Ze čtveřice ikonek jako uživatel nechápu rozdíl mezi první a druhou – typický problém aplikací na tabletech kde neexistuje „nápověda“ po „najetí myší“.

Velké zklamání ovšem přichází v podobě titulů na zkoušku – nabízet časopisy z ledna 2011 je hodně nešťastné. A právě leden 2011 převládá. Nadávat budete i v okamžiku, kdy se budete přesouvat mezi tituly, aplikace je pomalá, reaguje trhaně, zasekává se. Stažení „titulních“ stránek navíc trvá hodně dlouho. Stažení celých titulů samozřejmě také trvá dlouho, typická velikost je v desítkách MB (Enigma, například, 65MB)

Pomalé a s čekáním je i otevření titulu. A při prvním otevření navíc poněkud nepochopitelně poskakuje po displeji přední strana v podobě několika pruhů a příliš často sleduje rozostřený obrázek – Publero není „digitální“, ale tituly jsou zjevně v obrázkové podobě. Ve srovnání se zahraničními řešeními je výsledek tristní – rozmazané obrázky „než se nahrají“, vysoké nároky na přenášená data, výrazné zpomalení, malé možnost zoomu, opětovné rozmazání a načítání při změně orientace.

Největší problém má aplikace při přecházení ze stránky na stránku. Ačkoliv by vše mělo být již nahrané, zobrazí se černé pozadí a pak se postupně po obdélnících objevuje rozmazaný obrázek. A teprve potom se z rozmazaného stane čitelný. Otevřeně řečeno, pro čtení nepoužitelné, děje se to neustále. Zcela absurdní je to, že při změně orientace dojde k novému načtení s rozmazaným obrázkem, ačkoliv už předchozí „orientace“ byla zobrazena čitelně.

   

Užitečné a funkční je vyhledávání, které umí hledat v textu (ač vlastně žádný text není k dispozici).  Příjemné je, že základní použití aplikace nevyžaduje zakládání účtu – samotné vytvoření účtu je jednoduché a přímo z aplikace, pozitivní dojem kazí to, že po registraci zůstanete viset na formuláři pro registraci a to, že jste přihlášeni není nijak poznatelné – po návratu končíte na černé obrazovce se třemi ikonkami (a někam se ztratila čtvrtá, co tam původně byla). Co je ale podivné je, že aplikace nepoužívá Apple ID (tak jako drtivá většina všech ostatních podobných aplikací) a účet si zakládáte samostatně.

Marně jsem se pokoušel cokoliv koupit, po kliknutí na ikonku košíku se objevuje pouze prázdná obrazovka. Až po několika pokusech a přepínání mezi obrazovkami a ukázkovými tituly se konečně objevuje obsah, tedy nabídka toho, co je možné koupit. Čeká vás překvapení, ceny jsou v Euro a pohled na ně vyvolává pochyby o tom, proč bych si měl digitální podobu papírových titulů kupovat dráž.

Týdeník Euro za 2.30 Euro mi, pokud mě vědomosti neklamou, připadá jak poněkud více, než kolik stojí papír.

Ne vždy je to ale pravidlem, například Computer prodávají za 1.59 Euro za kus a přímo od vydavatele můžete mít jedno číslo za 2.39 Euro. Enigma na druhou stranu v Publeru za 2.39 euro, reálně 49 Kč na stánku – prodávat elektronickou verzi o 10 Kč dražší? Je mi líto, ale tudy cesta určitě nevede. Ale možná jenom prostě něco nechápu.

10 komentářů: „Publero, český pokus o „trafiku“ v iPadu. Není špatné, ale … je to nepoužitelné, je mi líto

 1. Zdravíme,
  rádi bychom se vyjádřili k některým výtkám a dodali doplňující informace k Vašemu článku. Distribuce digitálních časopisů je v ČR stále v plenkách a otevírání cesty jak k vydavatelům, tak ke čtenářům je oříšek. Stejně jako je to oříšek u e-knih, jejichž trh sám dobře znáte a monitorujete.

  Publero má v současnosti kolem 26 000 registrovaných uživatelů, takže 2 500 aktivních čtenářů na iPadu tvoří nezanedbatelný podíl.  Za čtyři měsíce to považujeme za dobrý start a to právě i kvůli všem dětským nemocem, kterými každá nová app (tedy i ta naše) trpí.  Všechny podněty důsledně registrujeme a zaznamenáváme (nápověda, vykreslování, registrační prodleva). Při přípravě další verze je zohledníme.

  Ukázková čísla časopisů si vydavatelé nastavují sami, stejně tak jako ceny na zařízeních Apple. Samozřejmě vydavatele nabádáme, aby byla ukázková čísla aktuálnější, nicméně CO a ZA KOLIK budou digitálně distribuovat je plně v jejich kompetenci. Ceny na Apple se odvíjejí od pevně nastavených hladin, které Publero nemůže měnit. V hladinách si vybírají ceny sami vydavatelé a to dle vlastní cenové politiky. Je jen na nich, zda chtějí mít titul pro jablíčkáře dražší nebo levnější.

  Nákup přes Apple ID možný je. Pokud ale nakoupíte přes Apple ID a nejste přihlášen na Publeru, titul se Vám uloží do iPadu a nesynchronizuje se s Publero knihovnou na webu. Nakupovat doporučujeme v režimu „přihlášen na Publeru“, tak aby byl titul v online knihovně a pak jej bylo možné číst kdykoliv a na čemkoliv (iPadu, webu, brzy i Androidu a na offline desktop aplikaci). S Applem výrazně spolupracujeme a jako jedni z mála u podobných app v ČR respektujeme a neobcházíme placení provizí z prodejů společnosti Apple.

  Všechny Vaše podněty si píšeme a budeme se jimi zabývat. Na druhou stranusi ale pořád myslíme, že v prostředí českého trhu si naše app stojí relativně dobře. Samozřejmě si rádi na Bookz přečteme reference i na appky Wooky a Floowie a vyvodíme si z toho důsledky.

  Obchodní model Publera není žádné tajemství, takže pokud by Vás celá problematika distribuce elektronických novin a časopisů zajímala, můžeme ji s Vámi probrat.
  Přejeme příjemné čtení, když ne na iPadu tak třeba na Publero.com
  Zdraví Tým Publero

  1. Nu,
   budeme si pamatovat „nedráždi veřejně Dočekala programátorem“. Každý novinář ocení jinou argumentaci, jiní Vaši kolegové naopak ocenili techničtejší vysvětlení.
   Jsme na startovací čáře digitální distribuce časopisů v ČR a závodíme v několika turnusech. iPad aplikaci už máme v půlce závodu, brzy startuje i Desktop a Android. Ladit aplikace a web je závod bez konce, pravidla a obsazení se mění za chodu…žádné výmluvy, prostě fakt,ale i tak běžíme dál.
   Zdraví Tým Publero

    

   1. Hezký den.

    V současné době mám Amazon Kindle 3 a telefon s Windows Phone. Na podzim mám v plánu koupit tablet se systémem Windows 8 RT (tedy desktopové aplikace nebudou fungovat). Mám nějakou šanci, že si na některém z mých zařízení přečtu magazín, který přes vás publikuje elektronickou verzi? Pokud šance existuje, kdy bych se mohl dočkat? 

   2. Milý Scotty,
    o aplikaci pro Windows 8 RT zatím přemýšlíme a důkladně sledujeme vývoj trhu související s tímto systémem. Zatím můžeme s určitostí říci, že pokud bychom přistoupili k vývoji aplikace pro tento systém, stalo by se tak až na začátku roku 2013. Šance tedy existuje. Všechny novinky ohledně aplikací a titulů naleznete na našem facebooku https://www.facebook.com/Publero nebo twitteru https://twitter.com/Publero.
    Zdraví Tým Publero

 2. Ještě jednou zdravíme, 
  tentokrát se reakcí z vývojového týmu, který  má zásadní otázku“ Na jakém iPadu jste app testoval?“

  Rozdíly v rychlosti iPad 1 – 3 jsou markantní a na rychlosti app se podepisují.
  Status přihlášen/nepřihlášen poznáte podle zelené ikony panáčka. Mimochodem, tuto drobnost vyřešila právě verze 1.2, která také přidala na rychlosti ve čtení i stahování. Pokud jste opravdu testoval nejaktuálnější verzi, tak to prověříme, pokud nikoliv, tak jsou Vaše informace neaktuální.

  Pokud aplikace pto iPad dodržují pravidla a stanovy společnosti Apple, nelze cenu nastavit jinak než v Eurech. Na portálu se samozřejmě nakupuje v CZK.
  Vývojový Tým Publero

  1. Inu, chcete tvrdit, že to že je to nepoužitelné na klasickém iPadu je vina Apple? Zajímavé, že tenhle problém ostatní aplikace tohoto druhu prostě nemají. Takže je mi líto, ale to už se dostáváte do klasických výmluv,které si nechte od cesty.

   Testoval jsem verzi, kterou jsem půl hodiny před zveřejněním stáhnul z App Store. Takže pokud je s ní něco špatně, je to opět něco, co jako uživatel nemohu ovlivnit. A ani nemůže tušit, jestli mám nebo nemá tu poslední.  

   V tiskové zprávě je napsáno „Publero Mobile pro iPad je k dispozici zdarma na App Store od 3. září 2012. „, takže tak nějak očekávám, že o den později tam máte aktuální verzi.  V tiskové zpráva je uvedeno „Publero.com: Aktualizovaná Publero Mobile pro iPad 1.2 nyní zdarma v App Store.“, takže i z toho pro mě plyne, že pokud  jsem něco stáhnul z App Store, je to poslední aktuální verze. 

    

   1. Dobrý den,

    na jakém iPadu jste tedy verzi testoval a s jakými aplikacemi srovnáváte?

    TZ „Publero aktualizovalo aplikaci pro iPad a připravuje verzi pro iPhone“ jsme rozesílali dnes kolem sedmé ráno.“ Citujeme:

    „Brno, 4. září 2012 – Digitální distributor tisku Publero uvedl do App Store novou verzi aplikace pro iPad. Aplikace umožňuje čtení a nákup elektronických periodik. Aktualizovaná verze nově přináší např. registraci/přihlašování přes facebook či komfortnější stahování titulů. Publero Mobile pro iPad je k dispozici zdarma na App Store od 3. září 2012. Následující verze 1.3 bude zaměřena na vznik společné app jak pro iPhone, tak pro iPad“
    Informaci jsme tweetli dnes  7:19:49, kdy už na AppStore app 1.2 visela.

    TZ se vztahuje k verzi 1.2 (což pro příšně uvedem jasněji), která byla na App Store umíštěna včera v noci. Pokud se k Vám TZ dostala ještě před umístěním nové verze na App Store, pak se jedná o chybu. Mohly se k Vám dostat avíza, že aplikace je již ve schvalovacím procesu App Store, nicméně to znamená, že aplikace čeká na zveřejnění.

    Výmluvy si necháváme od cesty – snažíme se poskytovat informace pro dokreslení kontextu a na vše řádně odpovídáme. Rozdíl mezi iPadem 1 a iPadem 3 prostě existuje, jedno jádro nejsou jádra dvě. Stejně tak jsou rozdíly u iPadu s retinou. Recenzí je na webu o naší app dost, u každé je znát na čem se testovalo. O všechny recenze se zajímáme, komentujeme je a případně uvádíme informace na pravou míru (viz Apple politika, ceny v EUR , ID apod). Relevatní kritiku bereme vážně, ostatně jinak bychom tu nepřispívali.

    Ad “ A ani nemůže tušit, jestli mám nebo nemá tu poslední.  “ Ze screenshotů v článku  je jasně vidět že jste testoval verzi 1.1″. Na http://itunes.apple.com/cz/app/publero/id507130430?mt=8 je datum uvedení aktualizace 3.9.2012.

    Tým Publero

     

   2. Aha, takže se ke mě ta tisková zpráva (co jste dnes ráno rozesílali) snad „dostala omylem“? A z AppStore jsem si dnes dopoledne stáhnul co? Co tam máte za verzi?  Já jako uživatel nemohu ovlivnit co si stáhnu, nebo snad v App Store jde stahovat nějakou „starou“ verzi? Já mohu testovat jenom s tím, co mí App Store dal. A dal mi to dnes dopoledne, jak už jsem napsal, cca půl hodiny před zveřejněním této „recenze“. 

    A schválně, jdu do iTunes (teď), podívám se na Publero, vidím DOWNLOADED. Nic novějšího mi nenabízí (scresnshot http://www.pooh.cz/upload/img/1000/publero-aktualne.png). Takže ano, mám poslední aktuální verzi. 

    A jako uživatele mě opravdu nezajímá to, že nedokážete napsat aplikaci tak aby fungovala i na „jednoprocesorovém“ iPadu – bez problémů na něm fungují desítky různých obsahových věcí, ať už jde o jednoúčelové aplikace co padají do NewsStandu (třeba Computer HD který jsem stahoval v tu samou dobu abych se podíval na cenu) nebo „agregátory“.  

   3. Dobré poledne,
    TZ se k Vám omylem určitě nedostala. Chtěli jsme zde poskytnout vysvětlení a dodatečné informace, ne se vymlouvat a ohánět se printscreeny. Bohužel to tak dopadlo.

    App Vám ani Vašemu staršímu iPadu nesedla, bereme na vědomí.  Doba jde dál, iPadů 1 ubývá a těch nových přibývá, jako malá společnost se řídíme prostě poptávkou. Ta je nejvíce u tohoto typu app u iPadu 3. Chceme app zlepšovat, takže si všechno píšeme a čekáme na další připomínky na info@publero.com. Jen do nás, zkušenějšího testera z oboru jsme si ani nemohli přát. Máme jich sice dost, stejně tak jako (pro Vás asi překvapivě) existují i naši iPad spokojení uživatelé. Ti všichni nám ale asi nadržují, protože silnější recenzi jsme zatím nikde nenašli. Ani v emailu.

    A nakonec se neptáme co na to Jan Tleskač ALE co jak by na tuto komunikační krizi reagoval guru POOH?
    Tým Publero

   4. K té poslední větě – prozradím, že vůbec první reakce (ta co je vidět o kousek níže a pochází z 10:19) byla dobrým příkladem. Jediný podstatný problém co u ní lze najít je, že je anonymní. To co se ale objevilo jako druhá reakce (začátek tohoto vlákna) je už takové typické neštěstí – prostě se do toho zamíchal „programátor“. 

    „Programátor“ se do toho samozřejmě zamíchat mohl, ale měl komunikovat mailem a ne to zkoušet veřejně. 

     

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s