Pokud Wooky skončí, vaše knihy vám pošle nakladatel. Také máte rádi pohádky?

Rozhovor s Lukášem Novákem (viz Čtečky e-knih by se měly lidem dávat zadarmo, říká ředitel Wooky Lukáš Novák) je zajímavý hlavně pro řadu zvláštních tvrzení. Což ale u někoho, kdo stojí za Wooky nepřekvapí. A už vůbec to nepřekvapí s ohledem na snahu “Wooky” o poněkud zvláštní vstup na burzu (který je ostatně s otazníkem, viz Wooky jedná se strategickým investorem, posouvá vstup na burzu). Takže berte onen poněkud zvláštní rozhovor jako další snahu ukázat firmu, která si sama sebe cení na 450 milionů korun. Ano, skutečně, 450 milionů korun. V okamžiku, kdy v roce 2011 prodali “přes 27 tisíc e-knih” s marží “kolem patnácti až dvaceti procent“.

Zajímavé je to hned na počátku v otázce toho, nakolik má ve Wooky, a.s. podíl Euromedia Group. Lukáš Novák to vyvrací a tvrdí, že společnost 100 % vlastní. Možná je vhodné připomenout odkud (mimo jiné) pocházejí podobné dohady – spojitost je zde přes jméno Ing. Gabriela Belopotocká, přes kterou vede (nebo spíš vedla) vcelku jasná vazba na Knižní Klub Management, s.r.o.. A také je potřeba dodat, že je vcelku obtížné zjistit, kdo akcie Wooky, a.s. opravdu vlastní. Ale budiž, to není až tak podstatné. Euromedia Group je ve skutečnosti Bertelsmann, takže pokud by vlastníl nějakým způsobem Wooky, bylo by to nejspíš vcelku pozitivní (byť po přečtení Čtečky nemají budoucnost, DRM ji má, říká šéf Euromedia je to spíš naopak).

Lukáš Novák je přesvědčený, že čeští  a slovenští zákazníci nejsou “tak rozhazovační” aby chtěli vlastnit několik zařízení, tedy mobil, tablet a ještě e-čtečku. Budoucnost vidí (za dva/tři roky) v “hybridním zařízení”. Možná má pravdu, ale možná mu také nedochází to, že když už investovat, tak je lepší do tabletu. A také když už kupovat e-čtečku, tak je nutné si uvědomit, že jde o podstatně jinou cenovou kategorii a není tedy “investicí” jako tablet. A do oněch dvou/tří let je jasné, že cena e-čteček bude na úrovni “spotřebního” materiálu. A také to, že tablet bude mít vždy nad čtečkou onu podstatnou výhodu v podobě více možností využití.

To všechno je ale nejméne podstatné, podstatná část rozhovoru začíná tam, kde se řeší DRM. A každý by si ji měl pečlivě přečíst. Obsahuje totiž řadu mýtů. Třeba to, že “jen v Čechách funguje Kindle s fyzickými soubory“. K čemuž snadn raději ani nic nedodávat. Pak také to, že “sociální DRM v České a Slovenské republice neplní svůj účel“. Lukáš Novák si možná naivně myslel, že “sociální DRM” nějak pozmění otázku toho, že se knihy objevují v pirátské podobě. Nezmění. A nezmění to ani existence Wooky se zcela proprietárním DRM.  Ano, zásadní problém Wooky je, že používá proprietární DRM a v okamžiku kdy to Wooky, a.s. zabalí, všechny vaše koupené knihy můžete odepsat.

Pokud jste si kdy koupili něco pro Wooky, tak byste měli vědět, jak tenhle zásadní nedostatek Wooky, a.s. bude řešit:

“Pokud by Wooky nebyla schopná provozovat svoji platformu, tak je povinna nakladatelům předat soubory včetně e-mailových adres zákazníků a zákazníci by dostali zakoupené e-knihy minimálně ve formátu ve formátech PDF a ePub.”

Čtěte to pozorně. “povinna předat nakladatelům”. První kámen úrazu. Pokud Wooky, a.s. zabalí krám, nikdo na světě ji nepřinutí k něčemu takovému. Ale i kdyby byli opravdu poctiví a slušní, tak od představa nakladetele rozesílajícího své kniihy v PDF a ePUB bez DRM? Těch nakladatelů, kteří lpěli na DRM natolik, že si zvolili Wooky? Tohle je od Lukáše Nováka fantastická pohádka.

Tohle je zcela zásadní problém Wooky, který pro mě osobně znamená, že bych si nikdy žádnou e-knihu přes Wooky nekoupil. Dělat z vlastních zákazníků “rukojmí” je hodně zásadní problém všech proprietárních platforem. Adobe DRM může být problém a zlo, ale má jednu zásadní výhodu – bude funkční ještě dlouho potom, co případný prodejce e-knih skončí (ale ani zde to není bez rizika). A vlastník e-knihy tak má šanci na to, že zakoupenou knihu stále bude “vlastnit”. V případě Wooky bude mít prostě smůlu.

Související :