Otestujte si jak rychle funguje váš web – Pingdom Tools

Velmi užitečná věc, patřící mezi povinnou výbavu webdesignerů i webových programátorů – Pingdom Tools a test rychlosti webové stránky. Najdete ho na http://tools.pingdom.com/fpt/ a nabídne vám opravdu hodně užitečných informací o tom, kde jsou na vašem webu případné rezervy.

Jak dlouho trvá, než návštěvník vašeho webu získá hotovou stránku? Důležitá otázka – ovlivnit to může řada věcí. Pomalý webový server, pomalá databáze, příliš mnoho dotazů do databáze, příliš mnoho skriptů ve stránce, nadměrná velikost stránky či obrázků – s tím vším vám mohou pomůcky jako je tato pomoci. Řeknou vám, že hlavní stránka www.justit.cz se z USA “natahuje” 4.28s (žádná sláva, ale co člověk po klasickém základním virtuálním privátním serveru chtít, na víc nejsou prostředky). Taky z výsledků zjistíte, že použitá šablona pro WordPress by potřeboval poněkud optimalizovat množství použitých skriptů. Ověříte si o starou známou věc, že všechny ty Like/Tweet/+1 knoflíky na svižnosti stránce opravdu nepřidají.

Zjistíte toho ale daleko víc – 1.9MB skriptů vs. 628KB HTML kódu. Závratných 1.7MB je stahované z Facebooku, 233KB z Twitteru a 213KB z Google (ano, tohle všechno mají na svědomí “sociální” webové prvky).

Tuhle užitečnou pomůcku můžete použít na jakýkoliv web – Centrum.cz (2.44s, 450KB), Seznam.cz (2.12s, 320KB), Blesk.cz (6.88s, 2.9MB – což je opravdu hodně špatný výsledek) nebo iDnes.cz (6.06s, 964KB – ještě horší výsledek s ohledem na podstatně menší velikost stránky). Můžete zkusit i nějaké zahraničí – Nytimes.com (1.74, 789KB), CNN.com (2.86s, 590KB), News.bbc.co.uk (8.21s, 840KB).

Celkový čas a velikost jsou jenom začátkem, pokud chcete tuto pomůcku opravdu využít, projděte si kompletní přehled toho co se v rámci vašeho webu stahuje, odkud, jak je to velké a jak dlouho trvalo stažení – výpis si můžete utřídit i podle potřebné času, velikosti a dalších kritérii – ale všímejte si i doby čekání (žlutá barva v grafech), protože ta zpravidla znamená, že byl odeslán požadavek na stránku a pak se už jenom čekalo na pomalý webový server.