Juniper: Malware na Androidu raketově roste

Juniper Networks už v květnu upozorňovali, že od léta 2010 se objem malware na Androidu zvýšil o 400 procent. A nová čerstvá zpráva hovoří o 472 procentním růstu od července 2011. Nejvíce malware pro Android se prý objevilo na začátku října.

Juniper z velkého růstu škodlivého software pro Androidi viní Google – hlavně rozdíl mezi přístupem Google a Apple. Google umožňuje do Marketu nahrát komukoliv cokoliv, stačí zaplatit 25 USD. Apple oproti tomu kontroluje a schvaluje cokoliv, než se to objeví v AppStore. Malware na Androidu se soustřeďuje na dva hlavní způsoby poškozování – prvním je klasické spyware, které sbírá osobní informace a odesílá je autorům malware – spyware tvoří 55% škodlivého software na Androidech. Zbytek jsou programy, které s pomocí SMS odesílaných na premiová čísla připravují nic netušící uživatele telefonu o peníze.

Google malware z Android Marketu odstraňuje až poté, co zjistí jeho existenci. A může takovéto programy na dálku odstranit i z telefonů uživatelů. Malware ale na uživatele útočí ale i mimo klasický Android Market, využívá snahy uživatelů získat zdarma placené software i alternativních obchodů se software pro Android. Často se takovéto malware maskuje jako existující programy, které malware nejsou.

Juniper upozorňuje i na malware, které bylo schopné využít bezpečnostních chyb a získat tak “root” přístup k mobilnímu telefonu  – a tím zamezit například tomu, aby Google podobné software mohl na dálku odstranit.