HP webOS končí. Nedokázal nabídnout víc než iPad. V ohrožení i HP počítače

HP včera oznámilo konec webOS zařízení. Končí tak TouchPad i webOS telefony a společnost hledá cesty jak “optimalizovat hodnotu” webOS Software.

HP reported that it plans to announce that it will discontinue operations for webOS devices, specifically the TouchPad and webOS phones. HP will continue to explore options to optimize the value of webOS software going forward. (Zdroj: HP Confirms Discussions with Autonomy Corporation plc Regarding Possible Business Combination; Makes Other Announcements)

Tablety a telefony s vlastním operačním systémem webOS HP uvedlo v únoru tohoto roku (viz HP uvedlo vlastní tablet a telefony) a podle posledních statistik společnosti Nielsen se mu podařilo získat zhruba 2% trhu Smartphone (viz Nielsen: Růst Androidu a iOS se zastavil, Android stále vede) a prakticky nikdo nepředpovídal pro webOS silnou budoucnost, byť Gartner pro rok 2015 předpovídal 8.8 milionu prodaných kusů tabletů (viz Gartner: Apple bude ovládat trh tabletů do roku 2015, dvojkou bude Android).

Končí tak i jeden z pionýrů v PDA a mobilních zařízení, Palm – ten HP koupil před 16 měsící (viz HP koupil Palm a zrušil HP Slate s Windows 7). HP konec webOS komentuje slovy, že “nedošlo k naplnění interních milníků a finančních cílů” a řeč je o třech existujících zařízeních -TouchPad (tablet) a telefony Pre a Veer. WebOS pravděpodobně zmizí z trhu zcela, jednou z možných alternativ je prodej někomu, kdo bude mít zájem o případné patentové portfolio.

Co se důvodu neúspěchu webOS týče? Je složité určit co je hlavním důvodem neúspěchu, ale jedno nejpřijatelnější řešení se nabízí – HP nedokázal nabídnout víc než iPad – a to jak z pohledu možností a schopnosti webOS, tak z pohledu ceny (ani po snížení ceny o 100 dolarů). Druhotným důvodem (z mého pohledu) je samozřejmě i to, že webOS nedokázal přilákat potřebnou kritickou masu vývojářů.

HP webOS skončí zcela ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

HP řeší i co s osobními počítači

HP also reported that it plans to announce that its board of directors has authorized the exploration of strategic alternatives for its Personal Systems Group (PSG). HP will consider a broad range of options that may include, among others, a full or partial separation of PSG from HP through a spin-off or other transaction.

HP ale hledá i řešení pro divizi PSG, tedy vlastní vyráběné osobní počítače (a servery, notebooky, pevné disky). Pokud by se podnikání v hardware opravdu HP zbavilo, znamenalo by to odchod k poskytování pouze software a služeb. Napovídá tomu i případná akvizice společnosti Autonomy.

HP today commented on the recent announcement by Autonomy Corporation plc (LSE: AU.L). HP confirms that it is in discussions with Autonomy regarding a possible offer for the company.

HP v oblasti serverů navíc čelí právním problémům s Oracle, které uvádí také jako jeden z důvodů špatných výsledků. Problémy má i IPG divize, výroba tiskáren byla postižena problémy v Japonsku.

Konec starého HP

Transformace HP na servisní a softwarovou firmu? Jako cíl to Leo Apotheker (CEO) definuje poměrně jasně a podkládá to čísly a logickými závěry. Ve hře je ale příliš mnoho faktorů, včetně toho, jakým způsobem se HP dokáže “zbavit” stávajícího podnikání – hlavně v počítačích, serverech, tiskárnách a pevných discích.