Uživatelé Androidu i iPhone mají dvakrát větší pravděpodobnost potkat malware

Lookout upozorňuje, že uživatelé Androidu mají dnes 2.5 větší pravděpodobnost potkání malware, než tomu bylo před šesti měsíci. Lookout sice poskytl konkrétní data hlavně pro Android, ale u iPhone předpokládá zhruba stejně velký růst hrozby malware.

Hlavní hrozbou pro dnešní chytré telefony je samotný Internet, uvádí Lookout v Mobile Threat Report – uživatelé mobilních telefonů jsou ohroženi stejnými mechanismy jako weboví uživatelé – hlavně faktem, že klikají na odkazy ve zprávách na Facebooku, textových zprávách, tweetech z Twitteru i v e-mailech. Jakkoliv jim nehrozí nebezpečí od klasických hrozeb využívajících chyby v prohlížečích, ohrožení phishingem (rhybařením) je stejně reálné jako na klasických počítačích.

Lookout vychází z aktivit ve své aplikaci, kterou používá přes 700 tisíc uživatelů na Android a iPhone – na první jmenovaný nabízí Lookout aplikaci dostupnou zdarma i za peníze, na iOS je aplikaci možné pouze zakoupit.

Lookout upozorňuje, že za první polovinu roku se na Androidu malware nakazilo zhruba půl milionu uživatelů – největší hrozbou byl DroidDream (březen a července) a GGTracker. DroidDream se vyskytl ve více jak osmdesáti různorodých aplikacích, často i v podobě falešných kopií skutečných aplikací. GGTracker uživatele přihlašoval k prémiové SMS službě a přímo je tak připravoval o peníze – ukázka toho, jak důležité je důkladně sledovat práva, která mobilní aplikace vyžaduje při instalaci.

Zdroj: 2011 Mobile Threat Report Finds Users Are 2.5x as Likely to Encounter Malware