Martin Hašek: Skutečnost je někde uplně jinde

Jak to tedy je. Realita? Podvod? Vtip, ať už povedený nebo nepovedený?” byla má otázka směřující na e-mail uvedený na www.noteslate.com. Šlo nejenom o to, zda se opravdu Noteslate více a více blíží označení vaporware. Mnoho lidí už Noteslate považuje za podvod. V příznivém případě za vtip.

Následuje kompletní text odpovědi Martina Haška na můj dotaz po osudu Noteslate produktu. Beze změn, pouze došlo k rozdělení na více odstavců. Martin Hašek píše odstavce tak dlouhé, že je velmi obtížné je přečíst.

Dobrý den,

se zájmem jsem si přečetl Váš článek. Celkem výstižné dojmy, nicméně skutečnost je někde úplně jinde.

Poslední půlrok jsme neřešili nic jiného než tento projekt. Zejména cestu k realizaci skutečného zařízení. Koncept NoteSlate vznikl v IDIDIDD, v kreativní, design-marketingové, vizonářské laboratoři jako pilotní projekt, na kterém jsme (aniž bychom to dopředu tušili) mnoho naučili. Vznikl s jediným účelem, najít jakoukoliv cestu k realizaci pouhé myšlenky do skutečnosti. Po mnoha pokusech, variantách strategií, rozvoje myšlenky se dá říci, že jsme o mnoho pokročili ve vývoji této původní myšlenky do samotné realizace. Chtěli jsme od počátku koncept/myšlenku posunout do reality (základní moto IDIDIDD), bez jakýchkoliv vedlejších zájmů.

Po jednání se společností Bridgestone a plánované implementaci jejich QR-LPD displejové epaper technologie do prototypu/produktu mohu říci, že jsme vyřešili klíčový komponent. Možná jako jedni z prvních pro podobné zařízení.

Ve vývoji prototypu nadále pokračujeme s jediným cílem. Opravdu přivést na svět toto nové zařízení NoteSlate. I když možná trochu bizardním, netradičním způsobem. Přesto cílem je náhrada papíru, a nejen to.


V průběhu řešení jsme se zabývali rovněž konsekvencemi, co může podobná technologie sdíleného papíru přinést v dalších ohledech, sociálně, ekonomicky, z hlediska soukromí, komunikace, lidských emocí, vnímání informací, coworkingu, kreativity,…atp… I proto je pro nás důležité definovat podobný segment společně s lidmi kolem, z hlediska vzniku fenoménu Slates.

V tomto ohledu je pro nás důležitý open-source aspekt samotného softwaru, který je nyní stále v počátečních fázích. Nejsme v tuto chvíli schopni říci detaily ceny (odhad je v tuto chvíli $250-300 za A4 offline). Cena bude pro mnoho lidí klíčová, přesto nám skvělý displej umožní opravdu unikátní uživatelskou zkušenost a další rozvoj celé platformy.

V marketingu a prezentaci veřejnosti budeme intezivněji pokračovat nyní (doposud jsme řešili zejména možnosti výroby a investice), s upřesněním ceny, celé produktové řady (A4 / A5 / A7 + barvy), variant připojení (Wi-Fi / 4G / offline), atd.

Celý projekt je velmi náročný, nejenom že se jedná o hardware, ale rovněž tím, že mnoho věcí a informací sdílíme již v samotném průbehu komunitě. To vše ustát, a projekt posunovat kupředu je velmi velmi náročné.

Nejdříve byla myšlenka, která se postupem času se zapojením komunity, a potenciálních zákazníků vytváří. Rovněž by mělo dojít k zapojení komunity programátorů pro programování handwriting sítě (Notes Late).

Rozměr a význam projektu noteslate nás samotné překvapil, a motivoval k dalšímu rozvoji. Přesto jsme udělali celou řadu chyb, které museli přijít tím, jak celý projekt vznikl (reverzní marketing a product development). I když se Vám některé texty, tweety mohou zdát matoucí, nejasné, myslíme si že máme co nabídnout v rámci další prezentace projektu na síti.

Další update by měl přijít začátkem srpna s komplexním shrnutím dosavadního vývoje. Brání nám tomu čas – nestíháme, a rovněž dosavadní zázemí a upevnění projektu. Došlo k mnoha zdržením zejména kvuli naší vlastní organizaci a detailní nepřipravenosti projektu. Jdeme za snem, který věříme je možné dotáhnout. Rešíme nyní zejména výrobu prototypu (testovali jsme nový chipset s displayem, zatím nemáme nic sestavené (pouze hliníkový mockup).

V průběhu srpna se rozjíždí naplno programování systému a interface a součastně finišování A4 prototypu. Nechceme již dělat ukvapené závěry ohledně data představení na trh. Naše ambice jdou však ještě dále, chtěli bychom definovat celou filozofii Slates, sdíleného interaktivního papíru, jako posun od papiru v eReaders (pouze pasivni cteni, coz neni pro mnoho lidi silny argument pro “elektronicky papir” ktery musi byt podle nás interaktivní s tužkou – Slate.

U skicáku to pouze začíná. Přesto by mělo jít o jednoduché zařízení, simple as you wish (pomocí extenzí – aplikací – stránek bude docházet k rozšiřování možností papíru). Práci s komunitou v takovémto rozsahu se také učíme, nečekali jsme náročnost balancování na síti a intenzitu zpětných , leckdy emotivních reakcí.

Mohu prozradit, že nám publikování celého konceptu přineslo zajímavé reference trhu, byť za proklamovaných $99, kterých můžeme dosáhnout snad jen v dotované 3G verzi. Máme za sebou jednání se zajímavými zahraničními partnery a společnostmi pro další rozvoj produktu. Mnoho dalších myšlenek přišlo samotným vývojem na projektu, a řešením této oblasti.Rádi bychom přispěli i představením konceptu sítě, s novými monetizačními modely a samotným konceptem sdílení psaného obsahu.

Síť se bude moci rozjet až s prvními prodeji v řádu milionu kusů.Opravdu scifi, neuveřitelná zkušenost pro nás samotné, s objevem zpočátku banálního skicáku. Nechceme konkurovat nikomu, Boogie Board je například z našeho pohledu zcela někde jinde, byť bude umět ukládat.

Takový můj soukromý tip pro vaši investigativní činnost je, že jediné co nám velkého hrozí z hlediska konkurence, je příchod iSlate od Apple, s handwriting inputem, kaligrafií, barevným displejem Liquavista (aquired by Samsung letos v lednu…) a online publikováním obsahu (napojení na veškeré apple stores). Po příchodu iPadu s jeho charakteristikami, to vzpadá jako pro ně nejrozumnější myšlenka.

Další možností je Amazon a jeho ambice v publikování. Doufejme že stihneme vše dovivinout včas a vstoupit na trh s reálným produktem, a nezradíme do té doby celou komunitu. Bereme to jako misi, přinést ručně psanou interakci do dnešního světa, ve zcela nové podobě, obsahu, možnostech, a opravdu globálně. Takže asi realita..) Rozhodně ne podvod. Každopádně vtipný vývoj.

Napište případně konrétní otázky na zodpovězení. A poprosil bych Vás o mlčelivost, pošlete prosím případně alsespoň základní NDA pro další dopisování. S přátelským pozdravem

MH

PS. náš web je opět od dopoledne nefunkční, opět z důvodu neuhrazeného transitu… věřil by jste tomu?

Martin Hašek /iD/