Dropbox.com mění podmínky, všechny vaše data (prý) patří Dropboxu

Používáte-li www.dropbox.com měli byste vědět, že došlo ke změně podmínek užívání a použitá formulace nabízí poměrně široké možnosti pro představivost. Příliš snadno se dá chápat tak, že DropBox.com získává práva si dělat cokoliv s vašimi (privátním i firemními) daty. Cokoliv co se bude hodit. Shodné věci ale najdete v podmínkách užívání dalších služeb.

We wanted to let you know that we’ve made some changes to the Dropbox Terms of Service, Privacy Policy and Security Overview. We did this to make our policies easier to read and understand, and better reflect product improvements we’ve made to Dropbox. Please read about these changes in our blog post, and read the docs themselves:

TOS, neboli Podmínky užívání nově obsahují dvě navzájem si poněkud odporující odstavce.

By using our Services you may give us access to your information, files, and folders (together, “your stuff”). You retain ownership to your stuff. You are also solely responsible for your conduct, the content of your files and folders, and your communications with others while using the Services.

We sometimes need your permission to do what you ask us to do with your stuff (for example, hosting, making public, or sharing your files). By submitting your stuff to the Services, you grant us (and those we work with to provide the Services) worldwide, non-exclusive, royalty-free, sublicenseable rights to use, copy, distribute, prepare derivative works (such as translations or format conversions) of, perform, or publicly display that stuff to the extent reasonably necessary for the Service. This license is solely to enable us to technically administer, display, and operate the Services. You must ensure you have the rights you need to grant us that permission.

Nové Podmínky užívání vyvolaly velkou vlnu nevole – opouštění DropBox.com a nasazovaní kódovacích mechanismů (jsou nahrávány pouze zakódované soubory) patřilo mezi nejčastěji zmiňované reakce. Samotný provozovatel v Changes to our policies (updated) uvádí, že to “není to co by se lidem mohlo zdát” – při čtení vysvětlivek je mimochodem nutné zmínit, že citace z Podmínek užívání už cituje upravené Podmínky – v první podobě chyběla věta “reasonably necessary for the Service. This license is solely to enable us to technically administer, display, and operate the Services”.

Nové Podmínky užívání Dropbox.com jsou klasická právničtina – to je nutné říct hned na samý počátek. Co je také nutné uvést je, že “cesta do pekla je vždy dlážděna dobrými úmysly” a věřit vyjádřením na firemní blogu nemá příliš smysl. Dropbox.com má nějaké podmínky užívání – ty efektivně této společnosti dávají možnost kdykoliv použít jakákoliv vaše data. Podobné podmínky má ve skutečnosti prakticky skoro každá služba, kterou na Internetu používáte (pokud chcete Dropbox.com opustit, alternativy najdete v Povinná výbava – Online úložiště (zahraniční)).

Pro ilustraci, zde je obdobná část Pravidel užívání od Google (TOS) :

You retain copyright and any other rights you already hold in Content which you submit, post or display on or through, the Services. By submitting, posting or displaying the content you give Google a perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free, and non-exclusive license to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content which you submit, post or display on or through, the Services. This license is for the sole purpose of enabling Google to display, distribute and promote the Services and may be revoked for certain Services as defined in the Additional Terms of those Services.

Panika okolo změn Podmínek užívání Dropbox.com tedy není zcela odpovídající situaci. A jako u každé služby na Internetu je nutné si uvědomit, že cokoliv odložíte na Internet musíte automaticky chápat jako potenciálně veřejně dostupnou informaci. Dropbox.com se ostatně před několika dny znemožnil bezpečnostním problémem – “náhodou” se podařilo na dlouhé čtyři hodiny vypnout jakoukoliv potřebu zadávat pro přihlášení heslo. A dlouhé čtyři hodiny byl kompletní obsah Dropbox.com přístupný komukoliv – komukoliv kdo znal vaše přihlašovací jméno.