Google svůj +1 knoflík rozšiřuje i na weby, překnoflíkováno (aktualizováno)

Na konci března Google rozšířil vyhledávání o “+1” – možnost označovat obsah, který “doporučujete” ostatním (viz Google +1 rozšiřuje sociální funkce Google, konkurence Facebook Like to ale není). A dnes přichází očekávané rozšíření, “+1” pro webové stránky.

Google +1 by se měl objevit na partnerských webech (Mashable, Huffington post, Rotten Tomatoes, O’Reilly, Reuters, Washigton Post, Best Buy, TechCrunch, Bloomberg a další) a také na některých z webů společnosti Google – mezi prvními by měly být Android MarketBlogger, Product Search a YouTube.

Pokud chcete +1 doplnit na vlastní web, tak Google nabízí návod zde – pro implementaci využívá “vlastní HTML značku” – g:plusone – tedy velmi podobný způsob, jakým Facebook poskytuje Like prvky (používá fb:like). Kompletní dokumentace je k dispozici v +1 button API.

Pokud se vám <g:plusone> značka nelíbí, je možné použít HTML 5 variantu –

Stejně jako fb:like je možné u g:plusone používat href pro určení toho, jaké adresy se bude týkat – můžeme se tedy těšit na další “likejacking” aktivity zneužívající +1 od Google. Nezapomeňte, že i pro nasazení Plus One existují Pravidla užívání. Mimo jiné zakazují i využití Google Plus One v soutěžích.

Publishers may not alter or obfuscate the +1 Button, and Publishers may not associate the +1 Button with advertising content, such as putting the +1 Button on or adjacent to an ad, unless authorized to do so by Google.

Publishers may not direct users to click the +1 Button for purposes of misleading users. Publishers should not promote prizes, monies, or monetary equivalents in exchange for +1 Button clicks.

Zajímavé na implementaci je to, že aktivační JavaScript je nutné používat přes https://

Google +1 není možné používat s Google Apps účty – stále platí to, že Google velmi pomalu tyto účty staví na roveň klasické @gmail.com účtu.Pokud chcete “+1” používat v rámci vyhledávání na Google, musíte si tuto možnost aktivovat v Google Experiments.

Ovlivní Plus One SEO a vyhledávání?

Google prozatím nezahrnuje výsledky z označení stránek pomocí Plus One žádným způsobem do hodnocení stránek z hlediska vyhledávání – v budoucnu ale k tomu určitě dojde. V Pravidlech užívání nicméně najdete zmínku o tom, že označení stránky uživatelem může vést k tomu, že Google stránku navštíví a zpracuje.

Kompletní Pravidla užívání (platná k 3. 6. 2011)

Policies

Publishers may not sell or transmit to others any data about a user related to the user’s use of the +1 Button. For the avoidance of doubt, this prohibition includes, but is not limited to, any use of pixels, cookies, or other methods to recognize users’ clicks on the +1 Button, the data of which is then disclosed, sold, or otherwise shared with other parties.

Publishers may not attempt to discover the identity of a +1 Button user unless the user consents to share his or her identity with the Publisher via a Google-approved authorization procedure. This prohibition includes identifying users by correlating +1 Button reporting data from Google with Publisher data.

Publishers may not alter or obfuscate the +1 Button, and Publishers may not associate the +1 Button with advertising content, such as putting the +1 Button on or adjacent to an ad, unless authorized to do so by Google.

Publishers may not direct users to click the +1 Button for purposes of misleading users. Publishers should not promote prizes, monies, or monetary equivalents in exchange for +1 Button clicks. For the avoidance of doubt, Publishers can direct users to the +1 Button to enable content and functionality for users and their social connections. When Publishers direct users to the +1 Button, the +1 action must be related to the Publishers’ content and the content or functionality must be available for both the visitor and their social connections.

Google may analyze Publishers’ use of the +1 Button, including to ensure Publishers’ compliance with these policies and to facilitate Google’s development of the +1 Button. By using the +1 Button, Publishers give Google permission to utilize an automated software program (often called a “web crawler”) to retrieve and analyze websites associated with the +1 Button.