Windows Mobile 6.x odchází do důchodu 15. července

Microsoft patnáctého července ukončí možnost nahrávání WinMo 6.x aplikací do Marketu. Vývojáři nebudou moci aktualizovat ani údaje o aplikacích, ani samotné aplikace. Efektivní zmrazení WinMo 6.x aplikací je jasným signálem – Windows Mobile 6.x odcházejí do důchodu.

  • App Submission and Management. On July 15, 2011, we will no longer be accepting new Windows Mobile 6.x applications or application updates. In addition, it will no longer be possible to modify prices, metadata, or other information. However, you will still be able to remove your apps by contacting support.
  • App Distribution. Even though app submission will stop on July 15, users will still be able to purchase and download your Windows Mobile 6.x applications through the Windows Marketplace for Mobile.
  • App Reporting. Sales and download reports will continue to be available for your Windows Mobile 6.x applications through the App Hub after July 15.
  • Developer Payouts. Developer payouts will continue to be processed in accordance with the provisions of the Windows Phone Marketplace Application Provider Agreement.

Pro vývojáře je tento krok těžko přijatelný, stejně jako může být problematický pro zákazníky – ti přicházejí o doposud funkční distribuční kanál, nedostanou se k novým verzím aplikací, do problémů se dostanou pokud budou potřebovat uživatelskou podporu. V praxi to znamená, že ztrácí smysl cokoliv pro WinMo 6.x v Marketu kupovat – a vývojáři tak přijdou o množství zákazníků. Windows Mobile 6.x stále není zcela zapomenutá platforma. A Windows Phone 7 se žádným významným způsobem na trhu nerozšířil.

WinRumors situace šířeji komentuje ve Windows Mobile 6.x funeral on July 15, no new apps, kde se také dočtete jak to vidí někteří z vývojářů postihnutí koncem WinMO 6.x. A také něco o tom, jak Microsoft nejprve dlouhé měsíce neřešil chyby ovlivňující vývoj aplikací pro WinMO 6.X – aby nakonec, právě s odvoláním na konec WinMo 6.x v Marketu, vše uzavřel. Nic už se opravovat nebude.