Google Video končí. Definitivně.

Od 29. dubna přestane Google Video nabízet možnost zobrazit na službě uložená videa. A do 13. května mají vlastníci videí možnost si je stáhnout, po tomto datu bude Google Video ukončeno.

Historie služby Google Video

V lednu 2005 je v Přivítejte Google Video zachycen vznik nové služby pod názvem Google Video. Tehdy ještě neumožňovala nic jiného,  než jenom vyhledávání ve videích – pouze amerických zdrojích a neuměla ani kompletní videa nabídnout. Google později službu rozšířil o možnost uploadu vlastních videí, ale bylo k tomu nutné používat program ve vašem počítači.

V květnu 2006 už bylo jasné, že Google vylepšuje video službu. YouTube mu příliš konkuruje – přestalo být nutné používat software pro upload a čekat 24 hodin. www.youtube.com bylo příliš velkou konkurencí.

O pár měsíců později, v říjnu 2006 nakonec Google kupuje www.youtube.com – za 1.6 miliardy dolarů. Po řadu let tak YouTube.com a Google Video existují společně, ačkoliv je to poměrně zvláštní.

V květnu 2009 dochází k další změně, na Google Video už není možné nahrávat nová videa.

Sbohem a šáteček

Na konci Google Video je zajímavé to, že Google vlastníky videí oslovuje e-mailem, ve kterém je informuje o možnosti stáhnout videa – plyne z něj (prozatím) to, že Google nemá žádné plány videa zachovat. A ani nenabídl žádnou možnost automatického převedení videí do YouTube.com – uživatelé si musí video stáhnout a nahrát na YouTube.com sami.

Právě chybějící možnost automatického převodu videí na YouTube.com je internetovými uživateli kritizována.

Dear Google Video User,

Later this month, hosted video content on Google Video will no longer be available for playback. Google Video stopped taking uploads in May 2009 and now we’re removing the remaining hosted content. We’ve always maintained that the strength of Google Video is its ability to let people search videos from across the web, regardless of where those videos are hosted. And this move will enable us to focus on developing these technologies further to the benefit of searchers worldwide.

On April 29, 2011, videos that have been uploaded to Google Video will no longer be available for playback. We’ve added a Download button to the video status page, so you can download any video content you want to save. If you don’t want to download your content, you don’t need to do anything. (The Download feature will be disabled after May 13, 2011.)

We encourage you to move to your content to YouTube if you haven’t done so already. YouTube offers many video hosting options including the ability to share your videos privately or in an unlisted manner. To learn more go here.
Here’s how to download your videos:

1. Go to the Video Status page.
2. To download a video to your computer, click the Download Video link located on the right side of each of your videos in the Actions column.

Once a video has been downloaded, “Already Downloaded” will appear next to the Download Video link.

If you have many videos on Google Video, you may need to use the paging controls located on the bottom right of the page to access them all.
Please note: This download option will be available through May 13, 2011.
Thank you for being a Google Video user.

Sincerely,
The Google Video Team

Google Video bylo zajímavé i tím, že se na něm nacházela řada (i několika hodinových) kompletních filmů – co s nimi bude je otázka. Na YouTube.com je není možné nahrát s ohledem na omezení na velikost videa. Otázkou je i to, zda několik let staré uživatelské účty na Google Video jsou ještě aktivní. A zda vlastníkům videí vůbec bude stát za námahu stěhování jejich obsahu někam jinam (v případě filmů připadá v úvahu www.vimeo.com)