Tipy a triky pro nový Firefox 4

Nová verze Firefox 4 (viz FireFox 4 dostupný v ostré podobě ) poměrně radikálně změnila vzhled, nabízí řadu nových funkcí a některé věci fungují poněkud jinak (podrobnosti v Firefox 4 už není beta, vyzkoušet se už vcelku dá). Deset tipů a triků, které se vám mohou hodit právě přichází …. (a  jestli jich časem bude víc než deset, tak se nedivte)

Kompatibilita add-on

Jako u každé nové verze Firefoxu i zde narazíte na nekompatibilní add-ony a nechuť Firefoxu spustit právě ty, které ještě nejsou kompatibilní. Pokud je přesto chcete spustit (protože prostě mohou fungovat), musíte si vypnout kontrolu kompatibility.

Začněte napsáním auto:config do adresního řádku, poté klikněte pravým tlačítkem (třeba na “Preference name” hlavičku sloupce) tak abyste si mohli vybrat “New” a poté “Boolean” – založte “extensions.checkCompatibility.4.0” a klikněte na OK. Poté zadejte hodnotu jako False.

Chybějící menu

Původní menu se, jak je v poslední době zvykem, schovalo pod jedno tlačítko. Změna poměrně revoluční, pro někoho nezvyk. Pokud používáte FF4 ve Windows, můžete stisknout (opravdu jenom stisknout, nikoliv držet) Alt – menu se objeví. Nový stisk Alt ho opět schová.

Pokud i přesto “to své” menu potřebujete k životu, v novém manu klikněte na Options a tam najdete možnosti s menu natrvalo zapnout (Menu Bar).

Chybějící Status Bar

Neznámo proč FF4 nemá ani původní “status bar” – pokud ho chcete získat zpět, musíte povolit “Add-on Bar”.

Změna umístění záložek

Nové UI ve FF4 umisťuje záložky na políčko kam zadáváte URI. Pro někoho to může být nepraktické (zejména pokud má hodně add-onů a cesta k záložkám je pak zbytečné dlouhá). Můžete si je snadno přesunout na původní místo, tedy “nad” aktivní prohlížečové okno – klikněte pravým tlačítkem někam do volného místa v záložkách a najdete zde možnost “Tabs on Top” – odškrtněte ji.

Synchronizace (Sync)

Firefox Sync může být extrémně užitečná pomůcka tam, kde používáte Firefox na více počítačích (a případně i mobilních telefonech). Nastavení, hesla, oblíbené, historie, záložky – to všechno můžete mít synchronizované na všech “svých” Firefoxech.

Bohužel Mozilla stále nepochopila, že by synchronizace měla být jednodušší a pro uživatele bez zbytečných komplikací, takže vás nejprve čeká vytváření účtu (ve službě Firefox Sync, přes Menu -> Set Up Sync), kde vás Firefox přinutí k použití podivného “Sync Key” – bez toho se neobejdete, pokud budete chtít Firefox Sync nastavovat v prohlížečích/počítačích.

Trocha komplikací se nicméně vyplatí. Synchronizace je samozřejmě možná jenom mezi Firefox prohlížeči, ale je možné synchronizovat například mezi počítačem a android telefonem. Pokud chcete synchronizovat s dalšími prohlížeči, zkuste Xmarks (viz Povinná výbava: Užitečné add-ons pro Firefox).

Přilepování (Pin) jako záložka

“Pin as Tab” u kterékoliv otevřené záložky může být praktická cesta, jak mít trvalý přístup k určitému obsahu nebo k některým funkcím Firefoxu (můžete si takhle “přilepit” například Add-on manager). Klikněte pravým tlačítkem na příslušnou záložku a vyberte si “Pin as App Tab”. Podobným způsobem můžete zrušit takto “přilepenou” stránku.

Jediná nevýhoda je, že záložka vytvořená pro přilepenou stránku (adresu) je malá a špatně se v těchto záložkách orientuje.

Panorama a seskupování záložek

Nový způsob pohledu na všechny otevřené záložky (Panorama) sice bude ještě potřebovat hodně práce aby se stal opravdu použitelným, ale jednu dobrou věc umožňuje snadno – seskupovat záložky (stránky) do skupin.

Panoramu si budete nejspíš muset umět zapnout, z nepříliš pochopitelných důvodů není nikde viditelný možnost vyvolání – pravým tlačítkem si vyvolejte možnost úpravy pruhu se záložkami a v dostupných funkcích si najděte “Tab Groups” – ty potom vložte (nejlépe) mezi ovládací prvky na pravé straně (tam kde je posun v tabech, nový tab, přehled tabů a zavření tabu).

Do not Track

V Options -> Advanced -> General najdete “Tell web sites I do not want to be tracked”, první pokus o implementaci vznikajícího standardu “Do Not Track” – tedy standardu, který by weby a inzertní systémy měl přimět k vypnutí sledovací a ukládací funkce o vaší návštěvě.

Berte to samozřejmě s rezervou, stejně jako již delší dobu podporovaný “private browsing”.

Hardwarová akcelerace

Pokud se vám zdá písmo ve FF4 poněkud rozmazané nebo vám nefungují MENU na druhém monitoru (typický problém už z doby beta verze), vypněte si hardwarovou akceleraci – FF4 bude sice “pomalejší”, ale bude fungovat správně.

Volbu najdete v Options -> Advanced -> General a jmenuje se “Use hardware acceleration when available”.

Změna velikosti (šířky) záložek

V předchozí verzi Firefoxu bylo možné měnit šířku záložek přímo, v nové FF4 verzi musíte využít add-on – Custom Tab Width Add-on for Firefox 4

Dalších deset tipů a triků najdete v druhém díle – Tipy a triky pro nový Firefox 4 (2)