Jak bezpečné je moje heslo?

Otestujte si vaše heslo na howsecureismypassword.net. “How secure is my password?” vám řekne, jestli vaše heslo patří mezi ty nejpoužívanější na Internetu. A pokud ne, tak spočítá, jak dlouho by trvalo útočníkovi právě to vaše heslo prolomit.

Než začnete přemýšlet nad tím, jestli je bezpečné někde na Internetu zadávat právě to vaše heslo, tak je důležité vědět, že howsecureismypassword.net po vás chce jenom něco co byste použili jako heslo – nemusíte použít přesně to vaše, ale můžete ho pozměnit. Pozměnit tak, aby odpovídalo složitosti hesla, které používáte. To pro případě, že neuvěříte tomu, že howsecureismypassword.net je z hlediska bezpečnosti neškodné – k použití vašeho hesla by potřebovali ještě přihlašovací údaje. A ty nezadáváte – takže jediné co by mohlo být nebezpečné by bylo, pokud zadáte své heslo pro Facebook.

Ve skutečnosti můžete zadat i toto heslo – howsecureismypassword.net je ve skutečnosti jenom v JavaScriptu napsaný program, který běží jenom ve vašem prohlížeči a s žádným serverem (který by zaznamenával hesla) nekomunikuje.

Ale jak už bylo napsáno – pokud jste dostatečně paranoidní(a rozhodně byste být měli), vyzkoušejte si to “své” heslo na nějaké úpravě toho vašeho. Možná vám to pomůže pochopit, že některá “hesla” nejsou úplně ideální – například takové datum narození, vydrží zhruba 10 sekund, než ho útočník najde (pokud si ho už dávno nezjistil někde jinde). Pokud do data narození přidáte tečky, tak vydrží o něco déle – 16 minut.

Pokud máte jak heslo slovo “heslo”, tak vlastně žádné heslo nemáte – takovéto heslo padne za sekundu.