Mobily ovlivňují mozkovou aktivitu. Řešení? Mluvte krátce. Nebo používejte handsfree

Studie uveřejněná v Journal of the American Medical Association potvrzuje to, co se již déle předpokládalo. Dlouhá konverzace na mobilním telefonu ovlivňuje části mozku. Prozatím ale nikdo není schopen určit, zda je efekt pozitivní či negativní.

Nevíme, zda je to škodlivé, nebo zda by to mohlo mít nějaké blahodárné účinky. Nevíme zda je to tak ani onak,” upozorňuje Dr. Nora Volkov.

Studie vyhází ze sledování 47 lidí po dobu jednoho roku. A zjistila pouze to, že malá oblast mozku blízko antény je ovlivněna signálem tak, že vykazuje o 7% vyšší metabolismus (v případě hovoru dlouhého 50 minut). Podnícení mozkové aktivity spočívá ve zvýšení úrovně glukózy. Jaký efekt ale může mít podobné podněcování aktivity dlouhodobě není jasné. Zjištění nicméně také neříká (a ani nemůže) nic o tom, že by používání mobilních telefonů zvyšovalo riziko vzniku rakoviny – a právě to je nejčastější otázka, která se v souvislosti s používáním mobilních telefonů objevuje.

Dr. Nora Volkov v tom má nicméně jasno, začala používat levná sluchátka za 5 USD, aby nemusela držet telefon blízko ucha. A jak sama říká, “Možná nakonec telefony neškodí, ale je to jenom 5 dolarů”.