Chrome/Chromium bude podporovat pouze open source video kodeky

Mike Jazayeri (projektový manažer) oznámil podstatnou změnu – HTML5 <video> v Chrome bude podporovat pouze open source video kodeky. V praxi to znamená pouze podporu pro WebM (VP8) a Theora.  Doposud podporované H.264 bude odstraněno.

WebM video kodek byl Google uvolněn jako Open Source na Google I/O v květnu loňského roku a je založený na VP8 kodeku, který Google získal v únoru 2009. Doposud jeden z nejrozšířenějších kodeků, H.264, vznikl zhruba v roce 2003 a jeho jedinou možnou vadou je, že skutečně není otevřený. Bez nutnosti platit licenční poplatky by měl zůstat do roku 2015.

WebM, který se tak Google snaží prosadit, má prozatím ale také jeden poměrně zásadní nedostatek – je teprve na počátku dlouhé cesty k masovému rozšíření. A znamená to tedy nejenom nedostatečnou podporu od ostatních tvůrců software pro přehrávání a práci s videem, ale také řadu počátečních dětských nemocí. H.264 je oproti tomu prakticky v podobě standardu, který je široce používán a podporován.

Tah Google je srozumitelný – z hlediska dalšího vývoje prohlížečů a videa na Internetu je nežádoucí, aby vše bylo závislé na nejisté budoucnosti. Pokud se MPEG LA, administrátor licencí pro patenty spojené s tímto standardem, rozhodne v roce 2015 pro změnu licenční podmínek, může dojít k nepříjemné situaci.

Oznámení (PDF) o volné dostupnosti AVC (H.264) z roku 2010 sice tvrdí, že původní oznámení o absenci licenčních poplatků do roku 2015 je prodlouženo na “celou dobu života Licence”, ale s ohledem na pěti letý cyklus přehodnocování licencí není nic jisté – volná dostupnost je tímto prohlášením zajištěna navíc pouze pro “koncové uživatele”. A vliv Apple a Microsoftu na licenční podmínky je určitým způsobem dobrým důvodem k tomu, proč mít k H.264 odmítavý postoj.

Ukončení podpory H.264 v Chrome/Chromium prohlížeči není vnímáno pouze pozitivně. Ozývají se hlasy, že Google pouze využívá sílícího postavení Chrome k protlačení vlastního kodeku. A skutečnost, že H.264 přestane být podporováno pouze ve HTML5 <video> značce a Google bude stále podporovat Flash (který zajistí H.264 podporu) pro řadu kritiků znamená ukázku pokrytectví.