Intel zaplatí 1.5 miliardy dolarů Nvidia za “patentový mír”

Dlouhodobé právní patentové spory mezi společnostmi Intel a Nvidia urovná 1.5 miliardy dolarů

V pěti splátkách, počinaje 18. lednem, zaplatí Intel společnosti Nvidia 1.5 miliardy dolarů a výměnou získá přístup k patentům, které Nvidia vlastní a které byly součástí dlouhodobých sporů. Ty měly vyústit v soudní řízení. Nvidia zároveň získá právo k využití některých patentů, které vlastní Intel.

This agreement ends the legal dispute between the companies, preserves patent peace and provides protections that allow for continued freedom in product design,” prohlásil Doug Melamed, senior vice president společnosti Intel.

Intel a Nvidia spolu válčí od roku 2008, kdy došlo k neshodě v tom, zda se patentová dohoda z roku 2004 vztahuje i na nové procesory Nehalem. V roce 2009 se spor dostal k soudu, kde Intel žádal rozhodnutí, že se dohoda netýká nových (a dalších pozdějších) procesorů. Nvidia zažalovala Intel pro porušení smlouvy a dožadovala se toho, aby Intel ztratil právo používat některé patenty, které Nvidia vlastní. Soudní spor se stal i předmětem šetření FTC (Federal Trade Commission). Antimonopolní šetření bylo loni urovnáno.