Oracle nabízí nový VirtualBox 4.0

Nová verze populárního virtualizačního software nabízí rozšířenou podporu hardware, novou funkčnost a nový hypervisor. A změnu licenčních podmínek.

Oracle před lety (leden 2007) VirtualBox (virtualbox.org) převedlo pod Open Source a pro základní produkt platí GNU GPL v2. V nové 4.0 verzi ale přichází změna, část (nazývaná “extensions pack”) již v Open Source licenčním režimu není. A podle všeho do budoucna ani nebude. Jednoho dne je tak možné očekávat i zpoplatnění. V Oracle VM Virtualbox 4.0 extension packs zmiňuje Wim Coekaerts (Oracle VP pro Linux engineering) jako hlavní důvod rozdělení zjednodušení pro firemní zákazníky a možnost zveřejňovat další ovladače a funkčnost nezávisle na základní funkčnosti.

Nový VirtualBox 4.0 nabízí podporu více paměti pro virtuální stroje i na 32ti bitových systémech, podporu Intel I/O Controller Hub 9 (ICH9) a Intel HD Audio. Hypervisor se, podle Oracle, dočkal “velkého přepracování” a také nového názvu – VirtualBox Manager. Součástí změn je i zlepšení práce s virtuálními stroji a jejich souvisejícími soubory.

VirtualBox je nadále založený na OVF (Open Virtualization Format) a podporuje další formáty – včetně populárního VMDK a dalších formátů (VDI, VHD, HDD) ve formě importů. V nové 4.0 verzi je možné omezit parametry virtuálního stroje co se využití procesoru a vstupů/výstupů..

VirtualBox 4.0 můžete používat na Windows a MacOS X (na Intel platformě) a některých distribucích Linuxu (Ubuntu, Debian, Red Hat Enterprise Linux, Fedora, Oracle Enterprise Linux, SUSE Linux, Mandriva a Gentoo, Solaris 10/11) k provozování virtuálních strojů – jiných verzí Windows, Mac, různorodých distribucí Linuxu, prastarých verzí DOSu.

Novinka ve verzi 4.0, tedy “extension pack” nabízí podporu virtualizovaných USB 2.0 periferií, VirtualBox Remote Desktop Protocol (původně součástí základního balíčku), Intel PXE boot ROM (E1000 karta).