Jaký je Samsung Galaxy S? A měnil bych za Nexus One?

Galaxy S je dobrou odpovědí na vysokou laťku nastavenou originálním Nexus One od Google (HTC). Rychlost a displej (AMOLED) jsou pravděpodobně nejdůležitější věci, které na tomhle modelu oceníte. A možná taky to, že si vaši přátelé budu myslet, že “konečně” máte ten iPhone.

Samsung Galaxy S

Samsungu se povedl trochu husarský kousek se vzhledem Samsung Galaxy S – snadno ho zaměníte s iPhone 3GS. Chce to jenom trochu detailnější pohled, abyste odlišili. A samozřejmě to poznáte po zapnutí displeje, Android prostě vypadá jinak. Praktické rozměry i váha, po prvním pohledu kvalitní provedení. Uvážíte-li, že “originál” Google Nexus One (viz Google Nexus One – vydařená kombinace HTC a Androidu) už dnes není dostupný, tak Galaxy S je jeden ze špičkových telefonů s Androidem. Hlavně výkonem a displejem, ale i řadou dalších vlastností.

Telefon vybalený z krabice nabíhá rychle, podstatně rychleji než Nexus One – zkušenější uživatelů Androidu ale vědí, že rychlost s postupem času už nikdy nebude taková – bude klesat úměrně počtu instalovaných aplikací.

Mechanické provedení

Pokud jste již pevně navyklí na (například) ovládání Nexus One, budou vám chybět některá tlačítka. Těch má Galaxy S méně.

Po levé straně tradiční ovládání hlasitosti, na horní straně USB konektor (pod zasouvací krytkou, zajímavé řešení) s konektorem pro sluchátka (3.5″). Vpravo najdete Power/Standby tlačítko (to budete možná používat pro probuzení ze stavu vypnutého displeje, sedne na palec) – to je, co se mechanických prvků týče, všechno.

Ve spodní části displeje je dotyková ploška pro menu, cosi co se tváří jako směrové ovládání (Galaxy S nemá kuličku jako Nexus One) ale ve skutečnosti je to jenom nechanické “klikátko” pro potvrzení volby a dotyková ploška Zpět/Back. Spodní tlačítka svítí, ale bohužel mají tendenci zhasínat příliš snadno  a po zhasnutí nejsou vidět – problém nicméně pouze do doby, kdy se naučíte kde které tlačítko je.

Absence kuličky (směrového ovladače vůbec) je nezvyk, po měsících s G1 a Nexus One jsem si zvykl kuličku používat, hlavně pro posun kurzoru v textu. Ale kdo znáte G1/N1 tak víte, že kulička vůbec není ideální a její používaní je dost obtížné. Co ale citelně chybí je Hledat/Search tlačítko (skrývá se nicméně pod dlouhým stiskem Hledej/Search).

Trochu nešťastní budete v okamžiku otevírání telefonu (přístup k baterii, SIM i SD slotu) – ale je potřeba se nebát, kryt odskočí. A pokud se naučíte ho otevírat v místě kde je odsouvací krytka pro USB, tak už příště budete vědět jak na to.

Výkon

Uvnitř Samsungu se skrýva 1GHz procesor, výkonu tedy více než dost – a je to znát. 8GB paměti v zapůjčeném modelu nabízelo 5.78GB volného místa, rozšíření je klasicky přes SD kartu (do 32GB).  Pokud znáte Android, tak víte jak rychle dokáže pamět v telefonu ubývat – Galaxy S je nabízen i ve variantě s interní pamětí 16GB.  Nové verze Android OS už naštěstí umí hodně aplikací přesunout právě na SD kartu, problém s nedostatkem paměti ale určitě po čase pocítíte, zejména pokud budete mít “jenom” 8GB verzi.

Quadrant Android aplikace (poměrně šikovná na testování rychlosti Android telefonů) umístila Galaxy S někam uprostřed pole – ale tady je nutné upozornit, že byla spuštěna v Android 2.1 (který je v Galaxy S dodávaný) a novější telefony s Android 2.2 obecně získají podstatně lepší skóre – Android 2.2 přinesl citelné zlepšení rychlosti (viz například High-end Android phones benchmarked with Quadrant). Pokud by se Galaxy S měřil s Androidem 2.2, je dost pravděpodobné, že by byl rychlejší než Nexus One.

Zde je potřeba upozornit na obvyklou záludnost telefonů s Androidem – upgrade na novější verze operačního systému závisí na tom jak rychle je konkrétní výroce pro svůj telefon zpřístupní. Výhoda Nexus One je v tomto ohledu zřejmá – nové verze Android OS jsou na něm velmi brzy dostupné.

Displej

Pověsti a povídačky o kvalitě AMOLED displeje nelžou – ostré syté barvy, nastavení jasu je zpravidla dokonce možné snížit a stále je Galaxy S bezproblémově použitelné. Rozlišení 800×480, velikost 4 palce. A za normálních denních “slunečných” podmínek je AMOLED lépe použitelný, než klasický displej u Nexus One. Ale tohle berte jako subjektivní pocit. Displej příjemně překvapí i reakcí na dotyk – na Nexus One si po čase zvyknete na nutnost “víc” přitlačit, Galaxy S displej reaguje ihned.

Chápejte to správně, AMOLED displej Galaxy S je opravdu nádherný. A zasloužil by si víc superlativů, kdybych netrpěl studem a pocitem toho, že ho budu vychvalovat až  moc.

Android UI

Samsung, podobně jako řada dalších výrobců mobilů, vsadil na nadstavbu nad klasické Android UI – TouchWiz 3.0 vypadá dobře a má několik skutečně dobrých věcí.  Nepodařilo se mi zjistit jak ho případně vypnout, pokud byste chtěli klasické UI.

  • Notifikační pruh (ona věc co se rozbaluje od horního okraje displeje) nabízí WiFi/BlueTooth/GPS/Vibrace zapínání a vypínání.  Po spuštění MP3 přehrávače se zde objeví i ovládací prvky přehrávače
  • Ve spodní části jsou natrvalo ikonky pro Telefon, Kontakty, Zprávy a Aplikace – první tři je možné vyměnit za jiné podle vaší potřeby
  • Sedm “domácích” obrazovek, přičemž “počáteční” je uplně vlevo, trochu nezvyk, pokud jste navyklí na klasické UI
  • Změné je i zobrazování Aplikací – “rolují” se na stranu, nikoliv na výšku. A osobně se přiznám, že se mi to líbí víc, než v klasickém UI

Mezi aplikacemi najdete také něco, co v běžném Androidu není – Swype (klávesnice s alternativním způsobem psaní), Aldiko eBook, Daily Briefing (včetně celoobrazovkového widgetu), Diktafon, FM rádio, dobrý a zajímavý přehrávač (MPEG4, H.265, H.264, DivX, Xvid, WMV, AVI, MKV, FLV, FF, FLAC a další), Layar, Social Hub (zkominuje Facebook, MySpace a Twitter, včetně widgetu), Minideník pro psaní poznámek (text, foto – ale bez možnosti exportu či napojení “někam jinam”), ThinkFree Office a nějaké další drobnosti.

Galerie: Samsung Galaxy S uživatelské rozhraní
obsahuje dvě desítky screenshotů UI a programů v Galaxy.S

Zajímavá aplikace je AllShare podporující DLNA medisharing – Galaxy S je tak možné použít pro multimedia streaming naWi-Fi vybavené přehrávače (nebo opačně) a na dálku je ovládat.

TouchWiz 3.0 UI samozřejmě znamená, že občas narazíte na drobná zaváhání – v řeči hráčů her “nějaký ten lag” – kdy UI nebude reagovat zcela okamžitě. U Nexus One se to ale stává i u původního “pravého” UI a souvisí to s postupným naplněním počítače aplikacemi a jejich vlivem.

Samotné TouchWiz 3.0 vypadá taky jako poněkud hodně inspirované iPhone UI. Ale nakonec, proč ne. Celkově to není nepovedené monstrum, které by z dobrého Android UI udělalo něco horšího.

Fotoaparát, video

Pokud hodně fotíte, 5mpx (autofokus) vás uspokojí, méně už absence blesku – Galaxy S má navíc vlastní aplikaci s možností určit na co ostřit (stačí kliknout na příslušné místo na displeji), řadu scénických režimů, efekty. Zajímavý je i režim rychlofocení a možnost zvýraznit UI – hodí se v okamžiku kdy pořádně nevidíte co je na displeji.  Video můžete natáčet v 320×240 a 1280×720 rozlišení, včetně zvuku (mono) – můžete nastavit některé vlastnosti, ale nastavení místa zaostření k dispozici není. Výsledkem je MPEG-4 zabalený do 3GP.  Galaxy-S nemá HDMI port ani jinou možnost jak jej přímo připojit k televizi.

Přední kamera určená pro video hovory (VGA) je zajímavá možnost – ve skutečnosti ji ale příliš nebudete moc využít. Záleží totiž na tom, zda najdete aplikaci, která ji bude podporovat.

Co ještě dodat

Chybí jakýkoliv notifikační prvek – u Nexus One to je svítící kulička. Pro mě nic nepříjemného, protože jsem stejně všechny blikající a barevné notifikace vypnul. Pro někoho to může být nezvyk.

Chybí nakonec i tlačítko pro fotoaparát, ale to Google zlikvidoval už u Nexus One (ale měl ho v G1). A tady přiznám, že bych ho u všech telefonů očekával.

Velikostí je Galaxy S o malý kousek větší než Nexus One a v ruce je na pocit lehčí (a ve skutečnosti je, 119 vs 130g). A rozhodně se nedá Samsungu upřít to, že se nejspíš hodně inspiroval oním (nyní) nejmenovaným telefon od jisté iFirmy.

Připojení k Windows 7 selhalo na absenci USB ovladače, ale jako vždy, vše zachraňuje Google. USB ovladač nalazen, nainstalována a při příštím připojení už vše fungovalo jak mělo. Což byl nakonec jediný zádrhel, na který jsem narazil.

Výdrž baterie

S baterií je to stále stejný problém. Vy co používáte Android telefon tak víte, že to prostě “není Nokia”. A nemůžete čekat nějaký ten den a více chodu na jedno nabití. Pro Nexus One jsem to před pár měsíci velmi uspokojivě vyřešil aplikaci JuiceDefender (viz Android Juice Defender – Opravdu chrání “šťávu” ) a pro Galaxy S vám ji doporučím taky – vyplatí se.

Prodlouží životnost baterie až skoro na trojnásobek. Takže místo nějaký 4-6 hodin používání vám telefon opravdu vydrží celý den. A v řadě případů hlavně přežije i noc – chronický problém Android telefonů totiž je, že se občas v noci rozhodnou něco velkého stahovat. A ráno už je neproberete. Nebo spíš telefony neproberou vás, nebude fungovat budík.

Shrnutí technických parametrů

Procesor Samsung Hummingbird, 1GHz
Interní paměť 8G nebo 16GB (SD)
SD karta do 32GB
Konektivita GPRS/3G/EDGE, WiFi b/g/n, Bluetooth 3.0
GPS ano
Měřič zrychlení ano
Další senzory přiblížení (proximity) a světelný
Kompas ano
Rádio FM Rádio (vyžaduje připojení sluchátka)
Bluetooth ano
IrDA ne
Displej WVGA Super AMOLED, 4″, 800×480
kapacitní dotykový, 1:50000 kontrast, 16M barev
Fotoaparát 5mpx/autofocus vzadu, VGA vpředu pro videovolání
Video 720p HD, 30fps
Blesk ne
Software TouchWiz 3.0 UI nadstavba
Rozměry 122.4 x 64.2 x 9.9 mm
Váha 119g
Baterie 1500 mAh

Vyměnil bych za Nexus One?

Přemýšlím-li nad tím, zda bych měnil za Nexus One, tak odpověď není jednoduchá. Technické parametry, provedení, kvalita a funkčnost, TouchWiz UI a řada dalších vychytávek dává odpověď – ano, klidně bych měnil. Galaxy S je prakticky stejně dobrý jako Nexus One.

Jediné co, mě osobně, od takovéto výměny odrazuje je závislost na výrobci v tom, kdy (a zda vůbec) se na Samsung S objeví novější verze Androidu. Vždy tam bude určité zpoždění – Samsung ale má jistou výhodu i v tom, že se stal dodavatelem Nexus S. Tedy telefonu, přezdívaného Nexus Two. A o Nexus S se říká, že je to vlastně Galaxy S, pouze doplněný o některé novější věci.