Galaxy S je dobrou odpovědí na vysokou laťku nastavenou originálním Nexus One od Google (HTC). Rychlost a displej (AMOLED) jsou pravděpodobně nejdůležitější věci, které na tomhle modelu oceníte. A možná taky to, že si vaši přátelé budu myslet, že “konečně” máte ten iPhone.
Samsungu se povedl trochu husarský kousek se vzhledem Samsung Galaxy S – snadno ho zaměníte s iPhone 3GS. Chce to jenom trochu detailnější pohled, abyste odlišili. A samozřejmě to poznáte po zapnutí displeje, Android prostě vypadá jinak. Praktické rozměry i váha, po prvním pohledu kvalitní provedení. Uvážíte-li, že “originál” Google Nexus One (viz Google Nexus One – vydařená kombinace HTC a Androidu) už dnes není dostupný, tak Galaxy S je jeden ze špičkových telefonů s Androidem. Hlavně výkonem a displejem, ale i řadou dalších vlastností.
Telefon vybalený z krabice nabíhá rychle, podstatně rychleji než Nexus One – zkušenější uživatelů Androidu ale vědí, že rychlost s postupem času už nikdy nebude taková – bude klesat úměrně počtu instalovaných aplikací.
Mechanické provedení
Pokud jste již pevně navyklí na (například) ovládání Nexus One, budou vám chybět některá tlačítka. Těch má Galaxy S méně.
Po levé straně tradiční ovládání hlasitosti, na horní straně USB konektor (pod zasouvací krytkou, zajímavé řešení) s konektorem pro sluchátka (3.5″). Vpravo najdete Power/Standby tlačítko (to budete možná používat pro probuzení ze stavu vypnutého displeje, sedne na palec) – to je, co se mechanických prvků týče, všechno.
Ve spodní části displeje je dotyková ploška pro menu, cosi co se tváří jako směrové ovládání (Galaxy S nemá kuličku jako Nexus One) ale ve skutečnosti je to jenom nechanické “klikátko” pro potvrzení volby a dotyková ploška Zpět/Back. Spodní tlačítka svítí, ale bohužel mají tendenci zhasínat příliš snadno a po zhasnutí nejsou vidět – problém nicméně pouze do doby, kdy se naučíte kde které tlačítko je.
Absence kuličky (směrového ovladače vůbec) je nezvyk, po měsících s G1 a Nexus One jsem si zvykl kuličku používat, hlavně pro posun kurzoru v textu. Ale kdo znáte G1/N1 tak víte, že kulička vůbec není ideální a její používaní je dost obtížné. Co ale citelně chybí je Hledat/Search tlačítko (skrývá se nicméně pod dlouhým stiskem Hledej/Search).
Trochu nešťastní budete v okamžiku otevírání telefonu (přístup k baterii, SIM i SD slotu) – ale je potřeba se nebát, kryt odskočí. A pokud se naučíte ho otevírat v místě kde je odsouvací krytka pro USB, tak už příště budete vědět jak na to.
Výkon
Uvnitř Samsungu se skrýva 1GHz procesor, výkonu tedy více než dost – a je to znát. 8GB paměti v zapůjčeném modelu nabízelo 5.78GB volného místa, rozšíření je klasicky přes SD kartu (do 32GB). Pokud znáte Android, tak víte jak rychle dokáže pamět v telefonu ubývat – Galaxy S je nabízen i ve variantě s interní pamětí 16GB. Nové verze Android OS už naštěstí umí hodně aplikací přesunout právě na SD kartu, problém s nedostatkem paměti ale určitě po čase pocítíte, zejména pokud budete mít “jenom” 8GB verzi.
Quadrant Android aplikace (poměrně šikovná na testování rychlosti Android telefonů) umístila Galaxy S někam uprostřed pole – ale tady je nutné upozornit, že byla spuštěna v Android 2.1 (který je v Galaxy S dodávaný) a novější telefony s Android 2.2 obecně získají podstatně lepší skóre – Android 2.2 přinesl citelné zlepšení rychlosti (viz například High-end Android phones benchmarked with Quadrant). Pokud by se Galaxy S měřil s Androidem 2.2, je dost pravděpodobné, že by byl rychlejší než Nexus One.
Zde je potřeba upozornit na obvyklou záludnost telefonů s Androidem – upgrade na novější verze operačního systému závisí na tom jak rychle je konkrétní výroce pro svůj telefon zpřístupní. Výhoda Nexus One je v tomto ohledu zřejmá – nové verze Android OS jsou na něm velmi brzy dostupné.
Displej
Pověsti a povídačky o kvalitě AMOLED displeje nelžou – ostré syté barvy, nastavení jasu je zpravidla dokonce možné snížit a stále je Galaxy S bezproblémově použitelné. Rozlišení 800×480, velikost 4 palce. A za normálních denních “slunečných” podmínek je AMOLED lépe použitelný, než klasický displej u Nexus One. Ale tohle berte jako subjektivní pocit. Displej příjemně překvapí i reakcí na dotyk – na Nexus One si po čase zvyknete na nutnost “víc” přitlačit, Galaxy S displej reaguje ihned.
Chápejte to správně, AMOLED displej Galaxy S je opravdu nádherný. A zasloužil by si víc superlativů, kdybych netrpěl studem a pocitem toho, že ho budu vychvalovat až moc.
Android UI
Samsung, podobně jako řada dalších výrobců mobilů, vsadil na nadstavbu nad klasické Android UI – TouchWiz 3.0 vypadá dobře a má několik skutečně dobrých věcí. Nepodařilo se mi zjistit jak ho případně vypnout, pokud byste chtěli klasické UI.
- Notifikační pruh (ona věc co se rozbaluje od horního okraje displeje) nabízí WiFi/BlueTooth/GPS/Vibrace zapínání a vypínání. Po spuštění MP3 přehrávače se zde objeví i ovládací prvky přehrávače
- Ve spodní části jsou natrvalo ikonky pro Telefon, Kontakty, Zprávy a Aplikace – první tři je možné vyměnit za jiné podle vaší potřeby
- Sedm “domácích” obrazovek, přičemž “počáteční” je uplně vlevo, trochu nezvyk, pokud jste navyklí na klasické UI
- Změné je i zobrazování Aplikací – “rolují” se na stranu, nikoliv na výšku. A osobně se přiznám, že se mi to líbí víc, než v klasickém UI
Mezi aplikacemi najdete také něco, co v běžném Androidu není – Swype (klávesnice s alternativním způsobem psaní), Aldiko eBook, Daily Briefing (včetně celoobrazovkového widgetu), Diktafon, FM rádio, dobrý a zajímavý přehrávač (MPEG4, H.265, H.264, DivX, Xvid, WMV, AVI, MKV, FLV, FF, FLAC a další), Layar, Social Hub (zkominuje Facebook, MySpace a Twitter, včetně widgetu), Minideník pro psaní poznámek (text, foto – ale bez možnosti exportu či napojení “někam jinam”), ThinkFree Office a nějaké další drobnosti.
Galerie: Samsung Galaxy S uživatelské rozhraní
obsahuje dvě desítky screenshotů UI a programů v Galaxy.S
Zajímavá aplikace je AllShare podporující DLNA medisharing – Galaxy S je tak možné použít pro multimedia streaming naWi-Fi vybavené přehrávače (nebo opačně) a na dálku je ovládat.
TouchWiz 3.0 UI samozřejmě znamená, že občas narazíte na drobná zaváhání – v řeči hráčů her “nějaký ten lag” – kdy UI nebude reagovat zcela okamžitě. U Nexus One se to ale stává i u původního “pravého” UI a souvisí to s postupným naplněním počítače aplikacemi a jejich vlivem.
Samotné TouchWiz 3.0 vypadá taky jako poněkud hodně inspirované iPhone UI. Ale nakonec, proč ne. Celkově to není nepovedené monstrum, které by z dobrého Android UI udělalo něco horšího.
Fotoaparát, video
Pokud hodně fotíte, 5mpx (autofokus) vás uspokojí, méně už absence blesku – Galaxy S má navíc vlastní aplikaci s možností určit na co ostřit (stačí kliknout na příslušné místo na displeji), řadu scénických režimů, efekty. Zajímavý je i režim rychlofocení a možnost zvýraznit UI – hodí se v okamžiku kdy pořádně nevidíte co je na displeji. Video můžete natáčet v 320×240 a 1280×720 rozlišení, včetně zvuku (mono) – můžete nastavit některé vlastnosti, ale nastavení místa zaostření k dispozici není. Výsledkem je MPEG-4 zabalený do 3GP. Galaxy-S nemá HDMI port ani jinou možnost jak jej přímo připojit k televizi.
Přední kamera určená pro video hovory (VGA) je zajímavá možnost – ve skutečnosti ji ale příliš nebudete moc využít. Záleží totiž na tom, zda najdete aplikaci, která ji bude podporovat.
Co ještě dodat
Chybí jakýkoliv notifikační prvek – u Nexus One to je svítící kulička. Pro mě nic nepříjemného, protože jsem stejně všechny blikající a barevné notifikace vypnul. Pro někoho to může být nezvyk.
Chybí nakonec i tlačítko pro fotoaparát, ale to Google zlikvidoval už u Nexus One (ale měl ho v G1). A tady přiznám, že bych ho u všech telefonů očekával.
Velikostí je Galaxy S o malý kousek větší než Nexus One a v ruce je na pocit lehčí (a ve skutečnosti je, 119 vs 130g). A rozhodně se nedá Samsungu upřít to, že se nejspíš hodně inspiroval oním (nyní) nejmenovaným telefon od jisté iFirmy.
Připojení k Windows 7 selhalo na absenci USB ovladače, ale jako vždy, vše zachraňuje Google. USB ovladač nalazen, nainstalována a při příštím připojení už vše fungovalo jak mělo. Což byl nakonec jediný zádrhel, na který jsem narazil.
Výdrž baterie
S baterií je to stále stejný problém. Vy co používáte Android telefon tak víte, že to prostě “není Nokia”. A nemůžete čekat nějaký ten den a více chodu na jedno nabití. Pro Nexus One jsem to před pár měsíci velmi uspokojivě vyřešil aplikaci JuiceDefender (viz Android Juice Defender – Opravdu chrání “šťávu” ) a pro Galaxy S vám ji doporučím taky – vyplatí se.
Prodlouží životnost baterie až skoro na trojnásobek. Takže místo nějaký 4-6 hodin používání vám telefon opravdu vydrží celý den. A v řadě případů hlavně přežije i noc – chronický problém Android telefonů totiž je, že se občas v noci rozhodnou něco velkého stahovat. A ráno už je neproberete. Nebo spíš telefony neproberou vás, nebude fungovat budík.
Shrnutí technických parametrů
Procesor | Samsung Hummingbird, 1GHz |
Interní paměť | 8G nebo 16GB (SD) |
SD karta | do 32GB |
Konektivita | GPRS/3G/EDGE, WiFi b/g/n, Bluetooth 3.0 |
GPS | ano |
Měřič zrychlení | ano |
Další senzory | přiblížení (proximity) a světelný |
Kompas | ano |
Rádio | FM Rádio (vyžaduje připojení sluchátka) |
Bluetooth | ano |
IrDA | ne |
Displej | WVGA Super AMOLED, 4″, 800×480 kapacitní dotykový, 1:50000 kontrast, 16M barev |
Fotoaparát | 5mpx/autofocus vzadu, VGA vpředu pro videovolání |
Video | 720p HD, 30fps |
Blesk | ne |
Software | TouchWiz 3.0 UI nadstavba |
Rozměry | 122.4 x 64.2 x 9.9 mm |
Váha | 119g |
Baterie | 1500 mAh |
Vyměnil bych za Nexus One?
Přemýšlím-li nad tím, zda bych měnil za Nexus One, tak odpověď není jednoduchá. Technické parametry, provedení, kvalita a funkčnost, TouchWiz UI a řada dalších vychytávek dává odpověď – ano, klidně bych měnil. Galaxy S je prakticky stejně dobrý jako Nexus One.
Jediné co, mě osobně, od takovéto výměny odrazuje je závislost na výrobci v tom, kdy (a zda vůbec) se na Samsung S objeví novější verze Androidu. Vždy tam bude určité zpoždění – Samsung ale má jistou výhodu i v tom, že se stal dodavatelem Nexus S. Tedy telefonu, přezdívaného Nexus Two. A o Nexus S se říká, že je to vlastně Galaxy S, pouze doplněný o některé novější věci.