Google brzy spustí e-knižní obchod – Google Editions

Google EditionsGoogle Editions by měl v USA začít fungovat do konce tohoto roku a v dalších částech světa v prvním čtvrtletí 2011. Uvádí to Wall Street Journal.

Google Editions, obchod postavený částečně i na aktivitách Google Books, byl původně očekáván již v létě. Na rozdíl od Amazonu či dalších e-knižních obchodů je více orientovaný na možnost prodeje knih na dalších e-obchodech, ale propojených s Google Editions. Propojení s Google účtem ale bude možné i knihy zakoupené “jinde” číst tam, kde je kupující bude chtít číst – jak to bude konkrétně fungovat a jaká omezení se objeví není zatím známo.

V Getting Started with Google Editions uvádí:

Google Editions is an upcoming program that will allow consumers to easily purchase and read digital editions of books. Consumers will be able to preview a book, as they do today in Google Books, and will also have the option to purchase its Google Edition. After purchase, the book will live in the consumer’s online bookshelf, available to be accessed and read on most devices with internet access and a web browser; as well as on supported partner devices (to be announced during our public launch).

Today it is possible for users to view a limited percentage of each book submitted to Google Books by you. With the launch of Google Editions in 2010, you as the rightsholder will be able to choose to sell full access to your books directly to consumers. We’re planning to sell these Google Editions in the near future through the Google Books site, as well as through retailer partners.

Currently, this program is only available in the US. This page provides details to help our US partners get set up and ready to take part in Google Editions when it launches.

Podle prvotních zmínek to nevypadá, že by Google nějak významně počítal s e-čtečkami – zakoupené knihy budou dostupné hlavně přes webový prohlížeč. Zmiňovány jsou mobilní telefony (viz Welcome to Google Editions[PDF]) a tablety.

Známy nejsou ani konkrétní detaily obchodního modelu – tedy zejména jaký podíl z prodejní ceny si Google bude nechávat (ale hovoří se například o až 55%). Amrican Booksellers Association předpokládá, že by se k programu mohlo připojit až 200 nezávislých prodejců knih v USA. Pokud vás zajímá jak se Google Editions může uchytit v ČR, tak odpověď je ještě více neznámá – nezbývá než doufat, že Google v Google Editions bude stejně otevřený jako u stávajících možností v Google Books pro vydavatele (několik českých vydavatelů touto cestou své knihy již nabízí).

Google Editions by na samém počátku mohlo nabízet stovky tisíc knih ke koupi a miliony dalších zdarma – mohlo by tak jít o první vážnou konkurenci Amazonu (ten drží prakticky dvě třetiny e-knižního trhu). Pro malé vydavatele by Google Editions mohlo být dobrou příležitostí jak zajistit vlastní e-knižní produkci – s minimálními náklady.

V souvisejícím projektu Google Books je dnes naskenováno zhruba 10% z plánovaných 150 milionů knih – aspoň tolik zhruba knih je (podle Google) na celém světě.