Rajknih.cz není až tak ráj knih, ale snaha se cení

www.rajknih.cz je zbrusu nový pokus o další obchod s e-knihami. Bohužel až tak rájem není, ale to je dané stále stejným problémem – ten se jmenuje DRM.

Rajknih.cz není až tak ráj knih, ale snaha se cení

Než začnete prohlížet www.rajknih.cz (a případně kroutit hlavou), doporučím k přečtení Ebooky: český knižní trh se lehce otřásá – revoluce začíná dnes a Melvil je u toho – a hlavně ohlasy pod článkem. Jsou dobrým průzkumem toho, v čem RajKnih.cz selhal. A co vlastně čtenáře e-knih očekávají.

A taky příkladem toho, že Jan Melvil trochu ztrácí nervy a nezvládá “krizovou komunikaci” (na příspěvek bohužel nelze přímo odkázat).

U nás se jakákoli snaha trestá. Vůbec nechápu, proč jsme doslova šikanováni (vyhrožováni, uráženi) za to, že jsme nabídli nějakou novou službu, a to mezi prvními.

Když tohle čtu, mám chuť Melvila zavřít. Je to jen práce a práce, zisk v nedohlednu, a dokonce si nevyplácíme ani platy. Zvážím vážně setrvání v branži, na volné noze mi bylo líp.

Zásadní problém RajKnih.cz?

Musíte si pořídit jejich e-čtečku (Wooky) a jste tak omezeni pouze na iPhone/iPad (až se jim podaří prorazit od AppStore), Android, PC a Windows Mobile.

V Rajknih.cz nenajdete e-knihy v ePub formátu, který je možné použít prakticky na každém zařízení – nenajdete tam ani možnost získat knihy pro Kindle (vcelku pochopitelné s ohledem na politiku Amazonu a proprietárnost, ale bohužel už poměrně nepříjemné). Jakkoliv je použití proprietární e-čtečky pochopitelné (za vším jako obvykle stojí DRM), je problémem číslo jedna.

Kupovat si e-knihy pro PC či mobilní telefon je poněkud nepraktické, e-knihy je potřeba číst na něčem, co umožňuje jejich pohodlné čtení. Kdekoliv, kdykoliv, za podmínek co nejvíce se blížících podmínkám možnosti čtení klasické knihy. Jakkoliv se této potřebě blíží možnost mít Wooky pro iPad, jde o okrajovou záležitost. A desítky tisíc čteček, které již v ČR lidé pravidelně používají, mají v případě RajKnih.cz smůlu. Dokonce i v případě zdarma nabízených knih, těch s “prošlými” autorskými právy – na pár z nich jsem se podíval a ani tam nebyl ePub (či jiný volně použitelný formát) k dispozici.

Jakýkoliv e-knižní obchod je v roli evangelizátora

Ano, jakýkoliv e-knižní obchod v ČR je v roli evangelizátora – cokoliv udělá jinak, než očekává kupující, bude kritizováno. Svým způsobem oprávněně, protože to co kupující na e-knižním trhu chtějí je známo. A je potřeba se vyhnout tomu, čemu se vyhnout jde.

Třeba tomu, že chcete-li si na RajKnih.cz přečíst ukázku, musíte se kvůli tomu registrovat a přihlašovat. Hodně nešťastné.

Nechali jste se nalákat na “KUP HNED“? Zapomeňte na to, opět je vyžadováno přihlášení nebo registrace. A nemáte ani možnost se přihlásit. Absurdní. KUP HNED znamená, že to prostě koupím, hned, bez problémů, zdržování.

Překonáte-li se a vydáte se do procesu registrace, čeká vás malý horor – bez zadání telefonního čísla se skrz nedostatene. Fatální nedostatek. Pro mě osobně znamená konec snah o registraci, nevidím jediný důvod, proč by měl RajKnih.cz chtít mé telefonní číslo v okamžiku, kdy jsem si chtěl jenom vyzkoušet jak to s těmi e-knihami vlastně je a podívat se na ukázku e-knihy.

Bez zadání mobilního telefonu se opravdu dál nedostanete, registrace účtu je podmíněna zadáním kódu ze SMS, kterou vám RajKnih.cz pošle.

A obvyklý “trik” s obchodními podmínkami v miniaturním 4 řádkovém rolovacím okně? Moc důvěryhodně to nevypadá. Stejně jako automaticky zaškrtnuté “Chci dostávat informace o akcích, slevách a novinkách ve formě newsletteru.”

V cestě používání RajKnih.cz ale stojí i další věc, kterou každý obchod musí umožňovat – platit tak, jak kupující chce. Platba na RajKnih.cz je možná pouze SMS. Žádná možnost platby platební kartou, žádný PayPal (byť ten už je také poněkud okrajovější). Jakkoliv se na platbě kartou prý pracuje, není to dostatečně dobrá výmluva k tomu, aby v okamžiku spuštění (označeném navíc za “lehký otřes” českého trhu) nebyla dostupná

Chtěl jsem vyzkoušet Wooky

Pokusil jsem se stáhnout Wooky pro PC, Norton Antivirus 2011 mi to zarazil. Stáhnul jsem ho tedy přímo, bez prohlížeče. Vyšlo to, po spuštění ho Norton Antivirus 2011 okamžitě smazal. Tím jsem s pokusy o vyzkoušení Wooky skončil.

Ano,  Norton Antivirus 2001 se pravděpodobně zbláznil – soubor nezná a považuje ho za potenciální hrozbu. Obávám se ale, že běžný uživatel to moc řešit nebude, tedy zkoumat co vlastně za WS.Reputation.1 znamená.

Závěr

RajKnih.cz tvrdě narazil a dalo se to čekat. Proprietární e-čtečka, nemožnost použití pro klasické e-čtečky, možnost platit pouze SMS, nemožnost podívat se na ukázku bez registrace a registrace, skrz kterou nelze jednoduše projít.

Jak už jsem kdesi na začátku napsal, za zásadní problém může prokletí jménem DRM. Tam RajKnih.cz chápu – prošel jsem si skrz Gutenberg.cz. A ten by při spuštění narazil stejně – měl by ale jednu výhodu, používal by (proklaté) Adobe DRM a tím pádem by e-knihy z něj byly dostupné pro e-čtečky.

Uměl by platit SMS i kartami (ale neuměl PayPal – implementace právně poněkud nedotažitelná do bezpečného konce pro jakoukoliv seriózní firmu).

Řadu z věcí zmiňovaných Janem Melvilem důvěrně znám. Včetně toho, že existuje naivní představa o snadnosti a levnosti vyprodukování e-knihy z podkladů pro papírovou knihu.

Takže jo, Rajknih.cz rájem e-knih zatím není. Snaha se cení. Ti co si na e-knižních obchodech a e-knihách zlámou vaz otevírají cestu těm co přijdou po nich. tečka.