Forrester: e-knihy překročí jednu miliardu dolarů

Amazon Kindle Forrester Research zveřejnili pětiletou předpověď trhu s e-knihami pro USA a pro rok 2010 předpovídají 966 milionů dolarů v prodejích e-knih spotřebitelům. A pro rok 2015 odhadují trh na 3 miliardy dolarů.

Předpověď obsahuje i zajímavou myšlenku, podle Forrester Research je knižní obsah v zásadě dostupný zdarma – poukazují přitom na skutečnost, že knihy se běžně půjčují jak mezi lidmi, tak z knihoven (38% lidí to stále dělá). Samotné e-knihy prozatím patří k málo používanému způsobu čtení knih – 7% dospělých, kteří jsou na Internetu a čtou knihy, čte i e-knihy (a dalších 8% očekává, že začne příští rok).

Jde ale o velmi atraktivní skupinu – čtou více knih a utrácejí za ně většinu peněz. Průměrný čtenář e-knih čte 41% knih v čistě digitální formě – a to včetně těch, kteří ještě stále nemají čtečku (polovina z nich). Ti co čtečku mají, čtou 66% knih digitálně.

Forrester Research upozorňuje, že dosažení 3 miliardové hranice v roce 2015 se stane i bez ohledu na další možný pokrok v technologiích – nezávisí to ani na uvedení barevného elektronického inkoustu, není potřeba nic jiného, než aby se trh s e-knihami a e-čtečkami rozvíjel současným tempem. Vydavatelé knih by tak, podle Forrester Research, měli začít brát e-knihy vážně, včetně nutnosti přeorientovat se na vydávání knih v digitálním obsahu.

A na čem vlastně dnes lidé e-knihy čtou? Paradoxně nejvíce lidí čte knihy na noteboocích (35%).  Těsně následuje Amazon Kindle (32%) a s velkým odstupem iPhone (15%), Sony e-čtečky (12%), netbooky (10%) , Barnes & Noble Nook (9%) a iPad (9%).  A právě pro Amazon Kindle Forrester Research předpovídá největší úspěch – založený na skutečnosti, že Amazon.com má již pevně vybudované vztahy s čtenáři prostřednictvím prodeje klasických knih.

Pokud chcete více vědět o e-knihách a e-čtečkách, zkuste www.bookz.cz.