Špatná zpráva : Xmarks končí

Tohle je jedna z těch opravdu špatných zpráv – Xmarks oznámilo konec (End of the Road for Xmarks, IMPORTANT: Xmarks Sync to be Discontinued). Jedna z nejužitečnějších (a také jeden z prvních doplňku pro Firefox co instaluji při nové instalaci) služeb končí. Původní Foxmarks, později přejmenované na Xmarks, umožňovalo zcela bezbolestně synchronizovat oblíbené (bookmarks, favourites) z prohlížeče. A navrch ještě pár věcí (hesla a další data).

Konec přijde rychle, máte 90 dní na to, abyste našli náhradu a služba jako taková přestane fungovat 10.ledna 2011. Důvodem konce je nedostatek financí a absence použitelného obchodního modelu.

Špatná zpráva : Xmarks končí
Xmarks se stalo hodně oblíbenou službou – uvádí až 2 miliony uživatelů a zhruba pět milionů prohlížečů, které tito uživatelé používají. Xmarks umožňuje (umožňoval) synchronizovat data mezi IE, Firefoxem, Operou a Chrome. Ve snaze najít nové možnosti (a přispět k poněkud marnému čekání “až se dostaví obchodní model”) sice v posledním roce přidávalo řadu nových funkčností (včetně poněkud zbytečné snahy proměnit Xmarks i v sociální službu a nabízet “doporučení” na webové stránky), ale moc platnému mu to není.

Svůj díl na tom nese i skutečnost, že Google, Opera i Mozilla buď již mají, nebo plánují, mít podobnu službu jako součást prohlížeče jako takového. Největší výhodou Xmarks ale bylo jedna prostá skutečnost – synchronizace byla možná mezi rozdílnými prohlížeči (spokojeně jsem ji využíval pro FF – IE – Chrome kombinaci).

Xmarks náhrady dostupné zdarma Firefox Sync, Chrome Sync a Windows Live Essentials.