Pravidelný občasník originálního humoru

chlívek Linux

Převážně nevážně ale možná i vážně o Linuxu

Deset nejvhodnějších distribucí Linuxu (pokud si nemůžete vybrat)

Pokud budete chtít vyzkoušet (nebo dokonce začít používat) Linux, narazíte na první zásadní problém - budete si muset vybrat, kterou distribuci Linuxu zkusit. A na výběr je možná až příliš mnoho možnosti

Ubuntu Linux - aplikace a věci, které určitě potřebujete

"Must have" aneb věci, bez kterých se nejspíš v Ubuntu neobejdete. Ale možná jste o nich ani nevěděli. Nebo možná netušíte, jak se vám budou hodit.

Ubuntu tipy a triky

 Je tu březen, měsíc Internetu, měsíc knihy a určitě i měsíc lecčeho jiného. Březen 2010 bude dnem, kdy na mém notebooku definitivně končí éra Windows a nastává éra Linuxu. Poté co si poněkud kleknul NTFS disk a "recovery" z Windows XP se tvářilo jako když tam žádný disk není se na notebooku ocitl Ubuntu Linux. A už tam zůstal. A zopakuji to, co jsem tweentul včera - Je čas zbořit další mýtus. Ubuntu je operační systém obratem použitelný pro BFU úplně stejně jako Windows. A klidně bych to doporučil. Tečka. 

A protože s oblibou u nových věcí a hraček rád sdílím své zkušenosti, vznikla (samozřejmě) na Facebooku stránka Ubuntu Tips and Trick/ tipy a triky (kde mi samozřejmě  upadlo "s" u jednoho slova, ale co s tím nadělám, měnit jméno stránky nejde). Jste vítáni coby fanoušci, ale úplně stejně můžete tuhle stránku dát do záložek nebo připojit přes RSS. Je to prostě další informační zdroj, kam budou padat odkazy a postřehy.  Nezapomeňte na "Užitečné odkazy" záložku, postupně tam bude růst sada odkazů na to nejdůležitější, co okolo Ubuntu můžete/budete potřebovat. 

 

Ubuntu 9.10 "hacknuto" do podoby Windows XP. A Microsoft neví co s tím

Samozřejmě, dát dohromady operační systém, který vypadá stejně a chová se stejně jako jiný operační systém je problém pro právníky. Prostě Microsoft nemůže okopírovat Apple. A Windows Mobile nemohou být druhý iPhone. Ale Ylmf OS může být jako Windows XP.  Redmondu to prý dělá těžkou hlavu. Což samozřejmě je asi vhodné brát se rezervou.

Yllmf OS

Tip: andLinux

andLinux (www.andlinux.org) je kompletní Ubuntu Linux. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého - zajímavé je to, že se nemusí instalovat samostatně, ale běží "uvnitř" Windows (2000, XP, 2003, Vista, 7). andLinux je prozatím v beta verzi a bohužel poslední novinky na jeho webu jsou z května tohoto roku. 

A jeden pozdější tip z ohlasů: Portable Ubuntu Runs Ubuntu Inside Windows

Unixové milénium - 1234567890 byl ten pravý čas

 

Pokud netušíte jak unix zachází s časem, zkuste Unix time heslo ve Wikipedii. Mimo jiné se tam také dovíte, že 13.únor 2009 přinesl svého druhu unixové milénium. Přesně v 23:31:30 UTC se totiž unixově vyjádřený čas rovnal 1234567890.  Takže pokud vám tahle velká sláva unikla, připomenu to alespoň opožděně. A přihodím spešl Google logo, ktero se objevilo právě v ten slavný čas.

O jednu distribuci linuxu méně, Linspire pohltil Xandros

Svým způsobem dobrá zpráva, Michael Robertson, zakladatel Linspire (na počátku Lindows, pokud si pamatujete) prodal v tichosti svoji společnost konkurenčnímu Xandrosu. Sice to udělal tak nějak bez vědomí akcionářů, ale což, jde vpodstatě asi o dobrou zprávu. Tedy ne pro akcionáře, ale pro svět Linuxových dstribucí - těch je totiž až opravdu nezdravě moc a těžko se mohou udržet na trhu.

Lindows ve svém počátku sliboval distribuci, která by měla nabízet pracovní plochu odpovídající Windows. Odpovídalo tomu také jméno, lišící se od toho "pravého" jenom jedním písmenkem - což nakonec také vedlo k nutnost přejmenovat se (pochopitelně to došlo až k soudu). Najdete-li si "Lindows" na POOH.CZ, zjistíte, že to přejmenovávání bylo také docela zábavné. Jeden čas se totiž ten produkt jmenoval "Lin---s" (ano, skutečně). Docela dobrá taškařice.

Interaktivní mapa linuxového jádra

Tohle je pěkné. Interaktivní mapa linuxového jádra k nalezení na www.makelinux.net/kernel_map nabízí docela netradiční pohled na jádro, respektive na to čím je tvořeno a jaké jsou vzájemné vztahy mezi jednotlivými prvky. Mapa je, jak už to tak mapy bývá, dynamická (dokonce má i pěknou a funkční lupu) a pochopitelně klikací, takže se dá dostat i ke konkrétním informacím o prvcích. A pokud byste toužili něco takového mít na zdi, tak je připravena "plákátová" podoba.

MySQL prodáno Sun Microsystems za 1 miliardu USD

Po středečním ujištění, že Sun bude pokračovat v podpoře PostgresSQL se dokonce v médiích objevily hlasy, že koupě MySQL není nic jiného, než "velmi nákladné PR.

Česká open-source komunita radí MK ČR

Ministerstvo Gultůry by prý mělo legalizovat svůj software prostřednictvím Open Source. Říkají to hned dva otevřené dopisy. Nic proti tomu, sice je tu hlavní problém v tom, že legalizovat bude muset MK ČR to co už používalo (aniž by mělo zakoupeno), ale to je nepodstatná hnidopišská poznámka. Docela věřím tomu, že by MKČR mohlo přejít na OpenOffice.org nebo některý z derivátů - na psaní dokumentů by jim to jistě bohatě stačilo. Otázka je, jestli by se tím něco ušetřilo. A jaké to má další háčky.

Podstatnější je něco jiného. Oběma autorům otevřených dopisů jsem položil pár otázek. A světe div se, neodpovídají. Zvláštní přístup. Nejprve se mediálně zviditelní psaním otevřených dopisů, ale když po nich noviny něco chtějí, hrají mrtvého brouka. Nicméně. Mrtvého brouka hraje i Ministerstvo Gultůry, tamní tiskové oddělení také nereaguje.

Připomenulo mi to pikantní situaci při hledání autorů pro DigiWeb.cz co  by psali fundovaně o Open Source. Těch pár co dobře píší je poněkud zablokováno na nemnoha Open Source titulech v ČR. A pro nikoho jiného psát nesmí, protože by jejich tituly přišly o reklamu. Zejména tedy reklamu Microsoftu, jak mi jeden z nich řekl. Open Source magazín co žije z reklamy co si na něm kupuje Microsoft. Přišlo mi to kouzelné. Faktem zůstává, že jsem možnost psát pro DigiWeb.cz o Open Source nabízel i českým sdružením okolo Linuxu. Neměli ani tolik slušnosti odpovědět. Zvláštní.

Posel dobrých zpráv - GPL už nebude co bývalo

Linus Torvalds nešetří ostrými slovy na adresu Richarda Stallmana. Nevídané, neslýchané - předmětem problému jsou filosofické motivace druhého jmenovaného a Free Softare Foundation - ta se navíc chystá pozměnit GPL a ani to se Torvaldsovi nelíbí - a zajímavé je si to přečíst - zejména proto, že to vypadá na velmi seriózní válku a označení Stallmana a FSF za někoho kdo chce neomezeně vládnout a všechno využívat jenom pro své vlastní cíle. Což, dle mého, nakonec není nic zvláštního a je absurdní se domnívat, že by někdo, kdokoliv, dělal cokoliv aniž by tím nesledoval své vlastní cíle. Mesiáš byl přeci jenom ukřižován už hodně dávno.

Gendarmerie přechází na Firefox. Proč ne ...

Takřka titulní stránky internetových novin plní další úžasná zpráva o přechodu francouzské policie na Firefox. Zahazují IE a přecházejí na Mozilla Firefox! A ještě navíc Thunderbird! A ještě navíc už přešli z Microsoft Office na Open Office. Tedy lépe řečeno, celý letošní rok jim bude trvat, než zahodí IE a přejdou na Firefox. To už zase tak optimisticky nevypadá. OpenOffice prozměnu používají starý, 1.4. A teoreticky v březnu by mohli migrovat na 2.0.

Je zajímavé vědět, že takto ušetří dva miliony Euro (říká AustralianIT), což by měla být částka představující Microsoft Office licence. Ještě zajímavější ale je, že francouzská policie má 70 000 desktopů. Kolik jich asi má česká? A kolik to hlavně dělá "desktopů na hlavu"?

Google používá Ubuntu. Bude Google Linux?

Google potvrdil interní využívání Ubuntu distribuce. A média samozřejmě spekulují, jestli Google vytvoří Google Linux, či co to má vlastně znamenat (dokonce hovoří a jméně Goobuntu, lol). Všechno pravděpodobně jenom proto, že existuje "zbožné přání" aby si Google vyšlápl na Microsoft. Velmi zábavná myšlenka, imho. A stejně tak imho, (prozatím) nemožná záležitost. Google by si na něčem takovém definitivně vylámal zoubky a co navíc, chybí tomu rozumný obchodní model. Podstatně pravděpodobnější myšlenka je, že Google prostě Ubuntu překlopí ve velmí dobrý "interní" vývojový systém. A vrhne se více a více na vytváření produktů orientovaných i na Linux.

Proč používat Linux

Protože mám pocit, že jsem dlouho nikoho nenaštval, trošku si porýpu do nového webu, kterýžto má za účel propagovat Linux.

Jaký je smysl vystavovat před prázdnou stěnou?

Jaký je smysl vystavovat před prázdnou stěnou?

Seznam vystavuje na LinuxExpu - víc než na místě se toho ale dozvíte v blogu I.L. - jinými slovy, nějak to nechápu. Proč na LinuxExpu sedí nějaký člověk před dvojicí prázdných stěn? Není to trochu škoda?  

SCO vs. Linux se vyvíjí ... nikam ...

"Problém SCO je, že vzneslo mnoho obvinění, ale nepředvedlo žádné důkazy", komentuje Brendan Scott, ředitel právní firmy. Ke komentáři ho vyprovokoval nakonec i, dalo by se říci, údiv soudce, nad nedostatkem smysluplných podkladů. Je tak docela dobře možné, že celý humbuk skončí u toho, že soudce vše smete ze stolu. A bude vystaráno.

Používáte Linux? Tak se bojte...

... jednoho dne přijde někdo, kdo uplatní svá patentová práva a bude chtít své peníze. S Windows jste v bezpečí

Pozvánka : InstallFest2004

Slyšeli jste o operačním systému GNU/Linuxu, ale zatím ho moc neznáte? Chcete se o něm něco dozvědět, vyzkoušet si ho na svém počítači nebo využít pomoci ostřílených linuxáků s vašimi linuxovými problémy?

Linus Torvalds možná není vůbec autorem Linuxu

Chronicky známí Alexis de Tocqueville Institution vypustili další mediální bombu. Nechali se slyšet, že "Torvaldovic tvrzení, že vynalezl Linux, jsou pravděpodobně nepravdivá". Další detaily ovšem slibují ve studii, kterou postupně hodlají uveřejňovat počínaje dvacátým květnem. Více na The Register a reakce Linuse na LinuxWorld.com

Shrek 2, Linux a tisíc strojů

Co mají společného tři věci v titulku? DreamWorks Animation. Na tisícovce strojů od HP poháněných Linuxem se bude animovat nový Shrek 2. Via vnunet.com

R.I.P Lindows, L.L. Linspire

Lindows oznámilo změnu jména. Avizovali to již před pár dny, protože jméno Lindows tak příšerně leží v žaludku Microsoftu, že je pronásleduje po celém světě soudními spory (zatímco v USA to projelo). Rozumný krok. A velmi hezké nové jméno. Linspire. www.linspire.com

Green Hills : Linux je nebezpečím

Řeč je o embedded Linux a jeho zásadní nevhodnosti pro otevřenost všem útokům zahraničních agentů a teroristů

R.I.P. Lindows, Long Live Lin---s

Lindows.com přejmenovalo svůj produkt na "Lin---s" (kde ty tři pomlčky nahrazují pochopitelně původní "dow") v těch zemích, kde Microsoft zaznamenal úspěch u soudu. Spor týkající se podobnosti Windows a Lindows byl úspěšný pro Microsoft v některých Evropských zemích. V USA prozměnu vítězí prozatím Lindows.

Let Java Go

Eris S. Raymond, president Open Source Initiative, vyzval v otevřeném dopise Sun aby pustil Javu do světa. Hlavně aby jí přestal tak úzce ovládat. "Miliony" potenciálních spojenců v open-source komunitě prý čekají jenom na to.

Extremističí obhájci Linuxu ho poškozují

Rob Enderle už neodpovídá na zlovolné e-maily těch co podporují Linux. Pokoušel se o to v prvních pár tisícíh případech a nakonec to vzal. Zlo a sprostota ho nakonec zcela odradila. via CRN.COM

Chcete vidět zda MyDoom zatočí s webem SCO?

MyDoom má za pár dní začít DDoS útok na www.sco.com - díky Netcraftům můžete sledovat jak na to vlastně tenhle veřejný nepřítel Linuxu číslo 1 je.

SCO : Linux a Open Source je hrozbou

Dokonce hrozbou pro bezpečí a ekonomiku Spojených států. Dočkáme se snad postavení Linux na úroveň teroristů?

Migrace Mnichova na Linux ohrožena

Migrace městských informačních systémů z Microsoftího vlivu na Open Source a Linux je podle německého Computerwoche ohrožena. Chybí peníze a přidávají se technické problémy. Hlavní problém je ale v nedostatečných znalostech problematiky u malých softwareových firem. Hovoří se dokonce o možném zrušení projektu.  TheRegister

SCO chce dojit peníze z Google

Deset tisíc Linuxových strojů je zjevně dostatečně lákavá věc. Reuters informuje o snaze SCO přimět Google k licenční smlouvě. Google totiž používá 10 000 Linuxových serverů. A SCO je přesvědčeno, že Linux obsahuje jeho kód. A prý se mu doposud podařilo uzavřít smlouvy s více jak 6 000 společnostmi. Svět je šílený.

Zajímavé čtení - potřebují linux uživatelé příkazovou řádku?

Is the command line necessary for most Linux users? na NewsForge je zajímavé čtení. Dobře napsaný článek s logickými argumenty. A nenechává nit suchou na některých linuxových fanaticích. Jako doplňkové čtení doporučím Zatoužil jsem po Linuxu. A Mandrake se tak snažil... na Marigoldu.


( strana 1 z 3 ) Starší články >>> ( celkem článků: 78)