Pravidelný občasník originálního humoru

Češi že jsou vynalézavý národ? Pcha, kam se hrabou na Afgánce!

Autor chlívek (Pel mel) - vydáno 8.4.2006

Výsledky průzkumu vycházejí pro nás velmi pozitivně: Češi mezi všemi evropskými národy jsou nejlepší na ojebání jakéhokoliv systému. Navrhujete-li nějaký systém, najměte proto Čechy na testování a na nacházení nestandardních cest. Existuje však národ, ve kterém žije zcela jiný a nepochopitelný druh člověka: homo afghanicus lstivý


Včera nám utekl místní finanční manažer.
Přišlo se na to, že několik měsíců vesele po malých částkách krade a falšuje účetní doklady. Po americku jsme si s ním sedli a chtěli jsme najít řešení jeho situace přijatelné pro obě strany. Omluvil se, že zrovna volá muezin a tudíž je čas modliteb a tudíž musí jít na zahradu pomodlit se. Utekl zadní branou. Už ho nikdy neuvidíme. Institut odpovědnosti za hmotnou škodu sice afgánské právo v trochu jiné formě zná, ale vymahatelnost práva v místním systému je nulová a místní lidé jsou fyzicky nedohledatelní. Žádné ID, žádný řidičák, žádné pojištění, žádná matrika, žádná adresa, žádný systém.

Zatím jsem objevila pouze tři způsoby okrádání Ochranitelské organizace od místních zaměstnanců - předpokládám, že objevování dalších způsobů bude následovat s mým hlubším pronikáním do místních zvyklostí.

Způsob 1: Okrádání s dopomocí
Požádám našeho místního zaměstance - enžinýra (na rozdíl od většiny místní populace jsou gramotní a vystudovali ještě dvě třídy nad úroveň základní školy, tj. náš učňák), aby zařídil vymalování v přesně určených místnostech a sdělil mi před zahájením prací cenu pro mé rozhodnutí zda malovat či ne. Druhý den jsou malíři v nevyklizené kanceláři se stále položeným kobercem v plné zbroji a plné práci a malují strop. Na otázku proč mi nesdělil cenu předem, jak jsme se dohodli, mi bylo sděleno, že mi ji přece říká teď. Maybe 300 dolarů, maybe 350 dolarů. Pointa tohoto způsobu okrádání spočívá v dohodě našeho enžinýra s dodavatelem služeb: ty půl za práci, já půl za chytrost a celek platí Ochranitelská organizace.

Způsob 2: Okrádání způsobené negramotností
Některé nákupy zabezpečují negramotní zaměstanci. Nakoupí naftu do generátoru, přinesou účet, dostanou proplaceno, kolik je na účtu, z neznalosti otisknou svůj palec na účet vystavený místním finančním manažerem na dvojnásobek, neboť nerozpoznají číslice na něm napsané, finanční manažer přepíše malinko číslice na originálním účtu – vše v perštině, kde i číslice vypadají jako rozsypaný čaj a pokaždé rozsypaný jinak. Pointa tohoto způsobu: Půl mě, finančnímu manažerovi, za chytrost, půl tobě na opravdu vynaloženou cenu za naftu (hmm, pokud již v této ceně není zahrnut způsob okrádání 1) a celek platí Ochranitelská organizace.

Způsob 3: Okrádání z delegované zodpovědnosti
V zemi, kde neexistuje poskytování služeb, včetně služeb mobilních operátorů, na fakturu, spravují místní vedoucí kanceláří nákup telefonních karet a jejich distribuci mezi lokální zaměstnance. Při nemožnosti dohledání výpisů volaných čísel z jednotlivých telefonů není dost dobře možno nastavit limity provolaných minut. Při tomto systému nepřekvapí, že některé telefonní karty (jedna za USD 100) jsou sice zaevidovány jako zakoupené, existuje na ně účet od obchodníka, ale nikdy zakoupeny nebyly, neb 100 dolarů lze utratit i jinak než pro blaho Ochranitelská organizace.|
Poslední změna : 10.4.2006 18:01, Vytvořen : 8.4.2006 13:16, Vydán : 8.4.2006, 8374x

Komentáře pro ty z Facebooku

 


REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích