Pravidelný občasník originálního humoru

Na šicím stroji v kleče? Jak jinak v zemi bez židlí.

Autor chlívek (Pel mel) - vydáno 2.4.2006

Místní střihy kalhot k paňdžábí a nepřeberné množství krásných, blyštivých, barvami zářících látek mě donutily ke koupi šicího stroje. Na kličku? Nebo na 110? Nebo na knoflík? S návodem v korejštině nebo čínštině? Nepřeberné možnosti!


Nepřeberné možnosti spočívají v náštěvě tří krámků s honosnými štíty, umístěných jeden vedle druhého a obsahujícímí stejné zboží za stejnou cenu. Nikdy jsem nepochopila ekonomické příručky - jak je možné, že jedna a ta samá křivka může být umístěna jednou vodorovně a jednou svisle a pořád vyjadřovat to samé? Proč někdo vymyslel konstrukci Dokonalé konkurence, o které se ví, že v reálném světě neexistuje? Teď už odpověď alespoň na otázku Dokonalé konkurence znám: V reálném světě existuje! A vymyslel ji někdo po návratu z Blízkého východu nebo z Jižní Asie. Blíže neurčené množství prodejců, v obchodech umístěných těsně vedle sebe, prodává to samé zboží za tu samou cenu. Žádná snaha o odlišení, žádný servis navíc, žádné přetahování se o zákazníka, žádné cedulky s cenami - prostě nádhera. Platí na šicí stroje, kamna, opravu pneumatiky stejně jako na mandarinky a čajovny. I když přeci jen jeden rozdíl jsem našla - v jednom obchodě byl zaprášený a v druhém ne. Řeč je samozřejmě o secondhandovém šicím stroji.

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, který z vystavených exponátů změní majitele. Byly tam jak na výstavce - jenom muzejní popisky chyběly. Zejména úžasné byly stroje na kličku (ty jako jediné byly nové). Bohužel myšlenka na postrádání ještě jedné ruky, která k tomu všemu točí kličkou a udržuje rytmus, mě odradila. Nakonec jsem se rozhodla pro výkřik techniky: elektrický šicí stroj. Rozdíl mezi kličkovými a elektrickým je ten, že stroje na kličku jsou opravdu krásné a mají ručně vytepaná obalítka z plechu. Finanční rozdíl je asi USD 15 ve prospěch kliček.

nadherny klickovaci stroje

Při správném šití se sedí na zemi, tak nemůže mít žádný stroj nožní šlapátko, protože jak chcete šlapat klečivše na kolenou? Místo šlapání šlapátka nohou se jednou rukou mačká knoflík a druhou se reguluje rychlost regulátkem, ale už nezbývá ruka na držení látky a mačkání knoflíku pro zpětný chod - ale to jsou minoritky, které se vyřeší. Když se řídí auto, telefonuje se a zapisujou se poznámky, tak taky už nezbývaj ruce pro řízení a přece to taky funguje.

Je dělaný na 110V - první výrobek, který na toto napájení vidím na živo. Tady jsme samozřejmě pokrokoví a máme 220V. Tedy pokud vůbec máme. Ale každým rokem se její docházení zlepšuje. Pracovní docházka energie v Mazaru je dokonce vyšší než v Kábulu! A když má zrovna absenci, tak přepínání na generátor funguje skoro automaticky (nastavená automatika: přestane jít elektřina - hlídači, který se povaluje před televizí se přeruší fotbalový zápas - hlídač se zvedne a nahodí generátor - hlídač dojde do druhého patra kanceláře potmě a přehodí drát z jedné pojistky na druhou - final check: televize běží). Nejvíce hlídače zamrzí, když elektřina po pěti minutách znovu přijde, neboť musí celý tento proces zopakovat znova, ale nyní již za světla.

Po pádu Talibanu mělo několik NGOs shodný nápad, kterak zapojit ženy, které byly pět let ukrývány pod burky a mezi stěny domů do socializačního procesu: využijeme jejich ladem ležící schopnosti k vzájemnému scházení se, diskutování o právech žen a generování zisku a tím upevníme jejich sebevědomí, pomůžeme jim osamostatnit se a vrátíme jim možnost volby. Byly jim nakoupeny šicí stroje na kličku z Pákistánu a upraveny pro beznožní používání. Ženy se jaly tvořit závěsy a polštářky, problémy s odbytem nejsou pointou tohoto příběhu.

Pointy jsou jiné. Pointa první: Ženy se velmi rychle osamostatnily a diskuzní kroužky se zvrhly v dílnu a ve vyžadování mezd srovnatelné se mzdami mužů.
Pointa druhá: Nejmenovaná NGO přišla s nápadem, který přidal hodnotu ve formě zlepšení životního prostředí a recyklace. Litrové džusy a mléka v tetrapackových obalech dovážené z okolních zemí humanitárními orgnizacemi (které nikdy předtím a ani poté normální afgánci nespotřebovávali) generují použité obaly. Pěkně vymytý, roztřižený a s jinými barevnými kolegy sešitý obal vydá na jednu pevnou a esteticky přínosnou rozměrnou nákupní tašku. Kreativita nemá hranic. Sans frontières.
Poslední změna : 8.4.2006 13:32, Vytvořen : 2.4.2006 18:10, Vydán : 2.4.2006, 6876x

Komentáře pro ty z Facebooku

 


REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích