Pravidelný občasník originálního humoru

Články autora Daniel Dočekal

Kde mě najdete: Google+ profilFacebook profil@MedvidekPU na Twitteru

České menhiry ve FourSquare

Baví vás FourSquare a potažmo geocaching? A chcete vidět české menhiry? Spojil jsem oboje dohromady a ve FourSquare založil české menhiry u kterých jsem si jist, že je najdete. Jist tím, že jsem je viděl, fotil a popsal. A české menhiry mají novou Facebook Stránku

Šumava 2005 - zápisky z jedné dovolené

Kvilda, Horská Kvilda, Kašperské Hory, Jezerní slať a Vydří most, Kašperk, Strašínská jeskyně, Javorník, Annín, Sušice, Velhartice a Staré Hutě, Prášilské jezero, Rabí, Chalupská Slať, Boubín, Vimperk, Antygl, Tříjezerní slať, Oblík, Vchynicko Tetovský plavební kanál, Čenkova Pila, Turnerova Chata, Povydří Rechle

Kounov a jeho kamenné řady

Tisíce kamenů vyrovnaných do stovky metrů dlouhých řad - přitom to nejsou žádné malé kamínky. Nedaleko Kounova (Rakovnicko) najdete zajímavé místo - včetně naučné stezky

Menhiry : [27]. Orasice, okres Louny

Tohoto drobečka budete hledat těžko. Je sice na okraji vesnice, ale je tak malinký, že musíte dojít opravdu až k němu.

Menhiry : [26]. Smečno okres Kladno

Mírně sporný menhir - je v něm vyryt kříž a pověst k němu vázaná by mohla naznačovat, že jde spíše o křížový kámen.

Menhiry : [22]. Hradištko (Kersko), okres Nymburk (*)

Menhir poněkud vybočující ze zaběhnutého umístění - žádné Slánsko/Rakovnicko/Kladensko - tenhle najdete kousek od Nymburka. A pokud víte kde hledat, najdete ho snadno.

Menhiry : [20]. Tuchlovice, okres Kladno

Kámen se nachází, patrně v druhotné poloze, v příkopu u cesty z Tuchlovic k dolu Nosek, asi 220 metrů od objektu dolu.

Menhiry : [16]. Hřivčice, okres Louny

Hřivčický menhir je jeden z mála menhirů, které najdete doslova uprostřed města či vesnice. Také je jedním z nejvíce "poslepovaných" menhirů. Asi si prožil své.

Menhiry : [14]. Rakovník, okres Rakovník

Kousek za koncem Rakovník najdete maličký menhir. Opravdu maličký.

Menhiry : [12]. Ledce, okres Kladno

Najít menhiry (je jich víc) mezi Ledci a Přelícem nebylo vůbec snadné. Nakonec se podařilo několik kamenů najít. Ale prý jich je tam ještě víc.

Menhiry [10]. Kamenný most, okres Kladno

Kámen stojící u polní cesty u kóty 250 metrů, západně od obce v místě se širokým rozhledem, označeném na mapách pomístním názvem U kamene.

Menhiry : [9]. Zbuzany, okres Praha západ

Menhir, který bude mít asi jedno z českých prvenství - jmenují se po něm ulice. U menhiru I. až U menhiru V. Fascinující zjištění. A docela dost práce ho najít - všude okolo totiž cosi postavili

Menhiry : [7]. Klobuky, okres Kladno

Nejznámější český menhir si rozhodně nenechejte ujít. je to opravdový kolos. Jenom těžko ho přehlédnete. Doplněno o fotografie z července 2005

Menhiry : [6]. Družec, okres Kladno

Menhir od roku 1690 známý jako Zkamenělec je dnes opřen v rohu zdi hřbitova po pravé straně hlavního vchodu do kostela.

Menhiry : [5]. Horoměřice, okres Praha západ

Kámen stojí při polní cestě vedoucí z Horoměřic východním směrem k buližníkovým pahorkům Na skalce

Tajemný hrad Houska

Čtěte dál, pokud chcete zjistit víc. Včetně toho, jak dopadla má první "výprava" na hrad Houska - 12.června 2005 - Podle legendy bývala pod hradní kaplí díra do pekel, o které se zmiňuje už Hájek z Libočan

Menhiry : [4]. Dolní Chabry, obvod Praha 8 (Zkamenělý slouha)

Chaberský menhir si určitě nenechte ujít. Je vlastně jedinám dochovalým menhirem na území Prahy. A dostat se k němu můžete snadno a bez potíží.

Menhiry : [3]. Slavětín, okres Louny (Baba)

Slavětínský menhir se špatně hledá, ale stojí za prozkoumání. Uprostřed krajiny strom, pod stromem menhir.

Menhiry : [1]. Drahomyšl, okres Louny

Menhir v Drahomyšli je druhým nejznámějším menhirem v Čechách. Oprávněně. Skvělé umístění, velikost a podmanivost okolí vyzývají k návštěvě.

Menhiry : 7. Archeoastronomická hypotéza o původu a významu

Geometrické vztahy, nalezené v rozmístění známých lokalit s menhiry v severozápadních Čechách, jsou sice zajímavé, samy o sobě však pro objasnění stáří a účelu těchto vztyčených kamenů nestačí.

Menhiry : 6. Geometrický rozbor rozmístění menhirů v severozápadních Čechách

Zobrazení seskupení kamenů typu menhirů v mapě vykázalo zákonitosti pozoruhodné hned v několikerém směru. Nezdá se, že by zjištěné obrazce byly samy o sobě cílem nějakého dávného záměru.

Menhiry : 5. Hypotézy o původu a významu menhirů v Čechách

Archeologickými metodami bohužel zatím nelze určit dobu vztyčení menhirů, a tudíž ani jejich příslušnost konkrétní kultuře, proto se objevují nejrůznější dohady a hypotézy, týkající se účelu těchto záhadných kamenů.

Menhiry : 4. Pověsti, vyprávění a pomístní názvy lokalit

Ještě starší než první zmínky o českých menhirech v odborné literatuře je folklór, který provází nejznámější z nich. Pověsti vyprávěné o těchto kamenech jsou dvojího druhu.

Menhiry : 3. Lokality s dalšími podezřelými kameny

Vedle 27 případů kamenů typu menhirů uvedených v soupise existuje v klasické oblasti jejich výskytu v Čechách ještě řada dalších lokalit, které zatím nebyly z různých důvodů do souboru pojaty.

Menhiry : 2. Přehled lokalit s kameny typu menhirů s Čechách

Tři desítky lokalit s výskyty menhirů - většinu z nich můžete vidět na vlastní oči. Obsahuje i mapky a bližší návod jak se k menhirům dostat. A nechybí ani dostatek fotografií.

Menhiry : 1. Menhiry v Čechách, průvodce lokalitami, historií i teoriemi

Zájem odborné veřejnosti začaly probouzet kameny typu menhirů u nás zhruba od poloviny minulého století. První zmínky však byly ještě poplatné pozdnímu romantismu ve vědě, spojenému se zvýšeným zájmem o národní minulost.

Malta : Kompletní průvodce miniaturní ostrovní zemí

Miniaturní samostatná země rozkládající se na celkové ploše 315 121 čtverečních metrů a mající pouhých 376 335 obyvatel je i pro Evropana skutečně miniaturní.

Malta : Největší autobusové muzeum světa (pod širým nebem)

Malta je zemí, kde se minulost prolíná s budoucností. Tato věta z turistického průvodce uvádí kapitolu o architektonických památkách, kterých je na tomto středomořském souostroví velké množství, ať už středověkých, či z minulého století.

Malta : Praktické tipy

Zláká-li vás snad povídání o Maltě, určitě příjdou v hod různé praktické tipy a postřehy.

Malta : POPPEYE VILLAGE

Na Maltě najdete spoustu zajímavých historických věcí. Megalitické stavby a věci z historie lidstva nicméně nejsou asi tím nejzábavnějším pro malé děti.


( strana 1 z 2 ) Starší články >>> ( celkem článků: 52)