Pravidelný občasník originálního humoru

Umělá inteligence? Přinese konec lidstva a nástup ještě větších hlupců než už máme?

Autor chlívek (IT pel mel ) - vydáno 23.5.2016

Sám Yuval říká, že si je vědom toho, že něco podobného se předpovídá už po staletí. Už někdy v době průmyslové revoluce stroje měly nahradit lidi.


AI will create 'useless class' of human, říká Yuval Noah Harari a umělou inteligenci považuje za jednu z nejzásadnějších hrozeb 21. století. Silikonoví asistenti budou ve skutečnosti silikonová vrazi. Roboti a AI nás připraví o práci, stejně jako nás, lidi, možná obdaří silami na božské úrovni. Podle Yuvala je ale daleko spíše očekávatelné, že AI dá vznik nové třídě, doslova uvádí, že půjde o "useless class", "třídu nepotřebných". Vychází právě z toho, že AI a roboti vytlačí lidi coby pracující třídu, která prostě nebude potřeba. Co navíc, nikdo nebude vědět co vlastně studovat ve dvaceti na škole, protože nebude jasné co zůstane relevantní ve 40. A jak se píše ve výše uvedeném článku, miliardy lidí budou nepotřebné, nikoliv protože to bude možné, ale protože se tomu tak stane.

Sám Yuval říká, že si je vědom toho, že něco podobného se předpovídá už po staletí. Už někdy v době průmyslové revoluce stroje měly nahradit lidi. Právě tato revoluce sice lidi stroji nenahradila, ale v jedné věci přišla zásadní změna. Práce vyžadující sílu a opakující akce se stala prací pro stroje. Lidstvu zbyly hlavně činnosti vyžadující tvořivost a myšlení, což je právě to co příchod AI může výrazně ohrozit.

Yuval správně upozorňuje i na to, že umělá inteligence nemusí být zdaleka tak inteligentní jako člověk, stačí ji aby práci na kterou je určena, dělala lépe (nebo stejně) jako člověk na témže místě. Což nebude příliš složité, lidé jsou nakonec pomalí a nedokonalí v řadě ohledů. Nepotřební lidé, z pohledu ekonomiky a politického systému, se tak stanou realitou, masivní realitou. A jak Yuval varuje, bude to mít zásadní dopad i na politický systém, přestanou ho zajímat lidé.

Jedné věci se výše uvedený článek nevěnuje, konsekvenci plynoucí z absence potřeby vzdělávat se pro práci. Celé to nakonec může vést nejenom k vytvoření nové třídy "nepotřebných", ale také ještě více hloupých, než to co už známe. Což připomíná jiná varování a obavy, například ty, že neschopnost zjišťování informací ve věku Google bude mít zásadní dopad na budoucnost lidstva. Ale to už je jiné téma, na které Yuval možná napíše další knihu. Protože umělá inteligence nakonec bude možná znamenat i to, že bude rychlejší a inteligentnější ve vyhledávání informací, než jsme my sami.

Štítky : AI, Umělá inteligence, Lidstvo, Budoucnost, Předpověď, Politika, Yuval Noah Harari, Robot, Roboti, Práce
Poslední změna : 23.5.2016 07:30, Vytvořen : 23.5.2016 07:30, Vydán : 23.5.2016, 2908x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích