Pravidelný občasník originálního humoru

Jaký antivirový software si pořídit pro Windows?

Autor chlívek (IT pel mel ) - vydáno 16.5.2016

Asi takto: od kupovaného řešení očekáváte lepší stabilitu, menší náročnost a nepřinášení zásadních problémů


Vybrat si ten správný antivirový software je dost zásadní problém, kde při zkoumání nakonec dojdete k pocitu, že žádný z těch dostupných se spíš nevyplatí mít. Přinášejí totiž vždy problémy, které bez nich mít nebudete. Pojďme se podívat na praktické zkušenosti s několika antivirovými řešeními pro Windows v praxi.

Začneme tím prvním, od Kaspersky se kterým jsem vydržel rok, rozloučil jsem se v době kdy bylo potřeba obnovit licenci (tedy těsně na konci roku 2015). Zpomaloval systém, choval se dost často chaoticky a tvrdil, že je vypnutý, ač vypnutý nebyl. Jeho snaha hlídat HTTPS vedla k tomu, že několikrát přestaly fungovat https weby v chrome a bylo to nutné vypnout. Nesnášel se s Thunderbirdem, takže kontrolu pošty bylo nutné vypnout a tenhle problém nedokázali opravit ani za rok a půl od objevení se. Aktualizace byly velmi často velmi náročné na stahovaná data a žraly procesor.

Nemohu říct, že by snad Kaspersky Antivirus byl nějak zásadně špatný, ale přeci jenom, od kupovaného řešení očekáváte lepší stabilitu, menší náročnost a nepřinášení zásadních problémů s jinými věcmi, které v počítači používáte denně a bez kterých není možné existovat.

Epizoda s Avira Antivirus

Pak jsem, v prosinci 2015, šel zkusit Avira Antivirus. Líbil se mi rychlostí a nenáročností. Nelíbil se mi otravnými vyskakovacími okny, ale to se dalo vydržet, zejména jako cena za "zadarmo". Druhého ledna jsem zjistil, po restartu, že přestal fungovat real-time scan. A taky, že už od 26. prosince nedokázal sám sebe aktualizovat. Což druhého ledna ručně dokázal, ale už se nikdy real-time scan nespustil. Ani po restartu systému. Pak jsem přes Google ve fórech našel, že tohle je "normální" a řeší to odinstalace, restart a nová instalace. A že se to bude pořád dokola vracet. Tak jsem to odinstaloval, restartoval a už nedal zpět.

Po odinstalaci přijdete na to, že se tahle věc neodstraní zcela: Zůstane vám například v Chrome a při každém zakládání profilu se znova a znova přidává jako rozšíření prohlížeče (ona podivná věc jménem Avira Browser Safety). Najít jak se tohoto zbavit není až tak trividální, ale vězte, že to najdete kdesi v AppData\Local\Google\Chrome\User Data\ a v některém z profilů tam vytvořených bude i toto vlezlé rozšíření (ID:flliilndjeohchalpbbcdekjklbdgfkk).

Problém je, že tohle vám nepomůže se zbavit toho, že při každém nově založeném profilu se vám tam znovu přidá ono Avira Broswer Safety. Což vás přiměje vyzkoušet Avira Registry Cleaner (je přímo od Aviry) abyste zjistili, že ani to vám nepomůže (a ne, Avira v tomto momentu není v žádném z Program Files ani v Program Data).

Pak si vzpomenete, že je tu ještě ona drobnost, že se rozšíření v Chrome synchronizují přes účet na Google, ale to až podé, co jste si opravdu jisti, že nikde na vašem disku nic od Aviry opravdu není. Zkusíte Reset uložených dat, abyste zjistili že ani to vám nepomůže. Už vás asi nepřekvapí ani to, že tohle taky nepomůže.Prostě někde po Aviře zůstalo něco zcela neodstranitelné.

Takže pozor, tudy taky cesta nevede, byť třeba takový LifeHacker ji doporučuje jako nejlepší řešeni v The Best Antivirus App for Windows. Byť to vypadá, že vyhrála hlavně proto, že je zadarmo. A co je dost podstatné, i LifeHacker varují, že rozšíření pro prohlížeč byste v žádném případě neměli instalovat.

Zpět k původnímu řešení aneb chvíle s AVG

Což znamená, že jsem skončil zpět u Windows Defenderu (viz Jak je to s antivirem ve Windows 10?), který ostatně mám i na notebooku. Obvyklé námitky typu "není to dobrý antivir" a "má velké zpoždění v detekcích" (atd) samozřejmě znám. Ale musím k tomu jemně dodat, že jak Kaspersky, tak Avira, měly běžně mnohadenní zpoždění než začaly něco velmi nového detekovat, takže v tomto ohledu osobně nevěřím žádnému z antivirů.

Na počítači na které dítko školou povinné mastí Minecraft, World of Tanks a podobné věci je (tedy spíše byl) AVG Antivirus. Prostě proto, že je potřeba něco dalšího někde testovat a vědět jak to funguje, jak se to chová. Mám z něj poněkud rozporuplné pocity. Třeba i proto, totálně zprasili WebTuneUp přídavek do Chrome a je zásadně lepší se téhle hrůze vyhnout a nikdy ji do prohlížeče nepustit (ano, je fatálně nebezpečná, děravá a ohrožuje vás to). Nechápu ani proč z toho udělali takovou uživatelsky nepřívětivou omalovánku, uživatelé tohle rozhodně nijak neochrání ani jim to nepomůže.

Ale jinak tu funguje, stejně jako všechny ostatní antiviry. Tedy tak, že se neobejdete bez něčeho jako MalwareByte anti-malware (viz Jak odstranit z Windows malware, adware či. A  bloatware). A také, což je dost podstatné, žádný antivir na světě nezabrání tomu, aby si vaše dítě nespustilo něco co spouštět nemá. To že, samozřejmě, není správce počítače, to tomu sice pomáhá docela dost, ale ne stoprocentně.

AVG nakonec z počítače po pár měsících testování odešlo v okamžiku, kdy aktualizace AVG přinesla černou obrazovku po přihlášení místo plochy Windows (konec dubna 2016). Poměrně obvyklý problém antivirových programů, že zprasí aktualizaci a udělají z vašeho počítače nepoužitelný kus železa. Výsledek je ten, že AVG je pryč a místo něj je zpět opět Windows Defender. Na všech strojích, které používám.

Jaké máte zkušenosti s antiviry vy?

Prosím pozor, nemít antivirový program pro Windows (žádný antivirový program) je velmi nešťastné rozhodnutí. V Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara. je to ostatně dost jasně řečeno. Stejně jako v Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?

Vedle používání antivirového řešení (a všechdost podstatných bezpečnostních návyků) ale budete stejně potřebovat ještě něco co vám pomůže odstranit adware, malware a jiný svinčík. A k těm užitečným návykům? Tam doporučím ještě jeden tip z @365tipů: Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?

Ale nakonec ta podstatná otázka, jaké jsou vaše zkušenosti s antiviry?

Štítky : Bezpečnost, Antivirus, Kaspersky, AVG, Avira, Windows, Software, Microsoft, Windows Defender, Chrome, Thunderbird, malware, adware, crapware, antimalware
Poslední změna : 17.5.2016 08:46, Vytvořen : 16.5.2016 22:53, Vydán : 16.5.2016, 6520x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích