Pravidelný občasník originálního humoru

Typické sociální inženýrství? Založit jiný účet a přesvědčit lidi, že "jsem to já"

Autor chlívek (Bezpečnost) - vydáno 28.2.2016

Jak se říká, nechme to koňovi, ten má větší hlavu. Pro mne je to hezký praktický příklad toho, jak je snadno lidi přesvědčit, že jsem někdo jiný.


Přišla žádost o přátelství od Martina Kysely, což ani vlastně nevím s jistotou kdo je (normální, protože má paměť na jména je katastrofa a na obličeje ještě horší). Většinu žádostí o přátelství řeším tak, že je schválím, podívám se na profil co ten člověk je zač (co píše) a pokud se mi to nelíbí, tak přátelství ruším. Můj profil je možné sledovat i bez nutnosti navázat přátelství a není důvodu mít v přátelích něco podivného.

V tomto případě na profilu nic moc nebylo, byl to nový profil a něm následující originální vysvětlení. Samo o sobě poměrně absurdní, ale zároveň také ukázka typického nástroje sociálního inženýrství.

Typické sociální inženýrství? Založit jiný účet a přesvědčit lidi, že

Prostě někdo založí falešný profil, použije k tomu fotku z profilu skutečného, pak si ze skutečného profilu opatří přehled přátel (viz Jak skrýt seznam přátel na Facebooku před dalšími lidmi) a požádá je o přátelství, případně napíše něco jako "Facebook mi smazal/zablokal účet" nebo "Někdo mi hacknul účet" nebo cokoliv tomu podobného,.

No, s Martinem Kyselou jsem naložil jako s každým koho nemám potřebu mít v přátelích, zase jsem to zrušil. Připadá mi příliš jako falešný účet, byť asi nebude, protože v přátelích má i "předchozího" Martina Kyselu (a s tím v přátelích mimochodem nejsem). Ten, pro zajímavost má pouze 77 přátel, takže ta originální výmluva o "příliš velkém počtu" je ještě zábavnější.

Ale třeba to je nakonec opravdu nějaký fake. Což řešit nemíním. Jak se říká, nechme to koňovi, ten má větší hlavu. Pro mne je to hezký praktický příklad toho, jak je snadno lidi přesvědčit, že jsem někdo jiný. Novému Martinu Kyselovi už tam totiž naskakují "přátelé". 

Štítky : Bezpečnost, Soukromí, Fake, Sociální síť, Sociální sítě, Facebook.com
Poslední změna : 28.2.2016 17:52, Vytvořen : 28.2.2016 17:52, Vydán : 28.2.2016, 3735x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích