Pravidelný občasník originálního humoru

Mohl byste mi prosím pomoci a sepsat pár vět na téma Budoucnost internetu a sociálních sítích

Autor chlívek (IT pel mel ) - vydáno 25.2.2015

A teď to prosím pochopte správně - tohle není o stěžování si či kritice, tohle je ukázka právě té budoucnost internetu a sociálních sítí.


Včera v 20:43 mi na Facebooku přistálo interní poštou zhruba toto: "omlouvám se, ale potřeboval bych od vás pomoc. Je mi patnáct let a chci se účastnit soutěže JuniorInternet (JuniorText), kde je zadáním sepsat článek na téma budoucnost internetu. "  a "Mohl byste mi prosím pomoci a sepsat pár vět na téma "Budoucnost internetu a sociálních sítích"? Tzn., jak si představujete budoucnost globální sítě?". Napsal mi to kupodivu současně i e-mailem, což je rozhodně ten jediný způsob, jak něco získat, protože chatovátko na Facebooku je nepoužitelný zmetek a určitě v něm nejde odpovědět jinak než pár slovy (a to i tak s velkým sebepřemáháním).

Trochu zvláštní bylo, že v 20:54 pokračoval s "Bude tedy prosím něco možné sepsat?". A doplnil to nějakou takovou tou trochu zábavnou omáčkou: "Vím, že je to po jisté stránce plýtvání vašeho času + je to narychlo, neboť uzávěrky za pár dní končí, ale vidím vás jako profesionála a myslím si, že právě váš názor by mi mohl dosti pomoci..."

Šikovný kluk, jen to trochu kazí to, že očekává, že mu večer v devět někdo obratem napíše "pár věta na téma budoucnost". A když do deseti minut od napsání na Facebooku nenapíše, tak urguje.

A teď to prosím pochopte správně - tohle není o stěžování si či kritice, tohle je ukázka právě té budoucnost internetu a sociálních sítí. Je to patnáctiletý člověk, pro tyhle věkové generace je Internet prostředkem instantní komunikace, většinou je ani nenapadne používat e-mail (tenhle je hodně výjimečný, použil ho a tleskám). A opravdu víceméně očekávají, že když někam píší, tak odpovědi, reakce, jsou okamžité. Takhle fungují, protože jsou ve většině případů srostlí s mobilním telefonem (chytrým pochopitelně) a Facebook, Snapchaty, Whatsappy prostě mají jako součást života a komunikace.

Zároveň je tohle ukázka toho, jak dnešní firmy vůbec nechápou svět, ve kterém se pohybují. V klasických firmách stále panují nápady s "odpověďmi do třiceti dnů" a absurdní připosranost (pardon) z čehokoliv co je internetové, elektronické, digitální. A nedej bože by to mohlo nevyhovovat grafickému manuálu nebo nesmyslným sloganům a poučkám, které pro ně vytvořili stejní páprdové, jako ti co tyhle firmy řídí. Páprdové co se sociálním sítím samozřejmě vyhýbají a za vrchol úspěchu považují, že si udělali profil na Linkedin.

Co tedy s tou budoucností Internetu?

Takže vlastně už odpověď pro tazatele mám. Žádný Internet ani Facebook existovat nebude. Ten druhý jmenovaný je odsouzen k zániku už několik let, protože aby existovala jedna proprietární síť beroucí si uživatele jako rukojmí? Neudržitelný stav, takže z sociální komunikace se musí stát něco jako je e-mail, musí to fungovat bez ohledu na platformu, bez ohledu na používané služby, tak že vlastně ani moc neřešíte, že to funguje. Něco jako TCP/IP, internetové protokoly.

Mobilní telefony, tablety a další ještě se objevivší věci přispějí k tomu, že nebudete vůbec řešit nějaký "Internet" (ostatně řada lidí po světě co používá Facebook také netuší, že používá Internet) a to, že jsme online 24/7 nebude divné ale nutnost a přirozenost. Bude to mít pochopitelně další a další důsledky a následky na to jak se učíme, jak získáváme informace, jak se informace šíří, kdo informace šíří, jak vyhledáváme.

Velkou neznámou samozřejmě je, jak se do toho promítne IoT tedy onen Internet Of Things (Internet věcí). Přirovnal bych to k situaci pár let zpět, kdy chytré telefony podle Microsoftu a všech ostatních byly nemožné bez pera (stylusu) a pak přišlo Apple. S něčím čemu se všichni (zejména Steve Balmer) smáli. A ono to změnilo svět. A bez legrace, svět všeho připojeného na Internet je důležitá změna. Třeba zejména proto, že právě tím to přestane být "ten" Internet.

Internet toho bude muset změnit ještě hodně.

Vnímání a fungování autorského práva, přístup k informacím, vyhledávání, zlikvidovat nesmyslné teritoriální dělení, postarat se o smrt hudebních a filmových vydavatelství. Ale také převychovat svět v přístupu k soukromí, počítačové vzdělanosti. A, což je trochu smutné, počkat až ty poslední zabržděné a internetově negramotné a odmítavé generace vymřou, protože pak postupně převládnou generace, které v 20:43 napíší na Facebooku a o 11 minut později urgují, že nedostali odpověď.

A to je všechno, jenom pár slov na závěr

Pokud se ptáte jestli je těch 11 minut málo a zda je to špatné nebo nevhodné? Není to špatné, není to nevhodné. byť se jistě dalo chvíli počkat a zkusit to příští den, protože odpověď by nejspíš dorazila. Ale není to ani špatné ani nevhodné, protože příjemce má vždy možnost to buď ignorovat, odpověď podle svého nebo slušně odmítnout. Měl by to dokázat, protože tohle také patří k budoucnosti Internetu. Naučit se efektivně pracovat s tím co máme.

PS: Nebudu jmenovat kdo mne o tohle požádal, pokud bude chtít, může se k tomu přihlásit, ale musím upozornit, že toto je odpověď určená pouze pro něj a může ji plně použít pro svůj projekt. A přeji mu hodně štěstí.

PS (16:26, den vydání). Je také dobré vědět, že k mladé generaci patří nejenom netrpělivost a uspěchanost, ale také to, že se stále nenaučili napsat či říci ono prosté "Děkuji". Ačkoliv si dotyčný odpověď přečetl (na Facebooku tři minuty poté, co jsem ji odeslal), ani to díky nedorazilo :)  

Štítky : Internet, Facebook.com, Budoucnost, Předpověď, Komunikace
Poslední změna : 7.3.2015 16:07, Vytvořen : 25.2.2015 08:55, Vydán : 25.2.2015, 6846x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích