Pravidelný občasník originálního humoru

Spojení mezi počítačovými hrami a agresí neexistuje. Něco co je nutné znovu připomenout

Autor chlívek (Gaming, online, ...) - vydáno 19.4.2012


Novinky.cz se před pár okamžiky v rámci další popularizace Breivika vydaly opět do pochybných vod spojování hraní počítačových her a agresivity. V Breivik se na útoky připravoval hraním počítačové střílečky Call of Duty najdete následující tvrzení:

Přiznal, že se na útoky připravoval pomocí počítačových her World of Warcraft, kterou hrál celý rok, a Call of Duty: Modern Warfare. Označil je za simulátory války "používané všemi armádami světa". Podle něj je jejich hlavním cílem získat zkušenosti, jak bude člověk jednat.

Citují samozřejmě Breivika, ale trocha soudnosti a přemýšlení by možná nebyla zcela marná. Breivik je velmi pravděpodobně psychopat. A jeho tvrzení o přípravě na útoky pomocí počítačových her jsou maximálně pouze úsměvné. Zejména pokud se na útoky připravoval ve World of Warcraft.

Novinky.cz i dalším médiím, které právě začaly opět zahájily kampaň proti počítačovým hrám, je nutné přípomenout, že hraní počítačovách her (a to ani těch s "násilnou" tématikou) žádné spojení s reálnou agresí v reálném životě nemá.

Paradoxně k tomu může posloužit například výzkum vědců z Gothenburgské university ve Švédsku. Po stovkách hodinách hraní her došli k tomu, co hráči her už dávno vědí. Abyste takovéto hry mohli hrát, musíte být ve skutečnosti hodní a pozorní vůči ostatním hráčům. Hráči co jednají agresivně či příliš emocionálně v těchto hrách nedosahují úspěchy. Stejně tak jako nevhodné agresivní chování a sprostota v těchto hrách vede k izolaci.

Co je ale ještě podstatnější, tým vědců upozorňuje, že předpokládané spojení mezi hrami a agresí je založeno na předpokladu přenosu, tedy toho, že vědomosti získané v určitých situacíh mohou být použity ve zcela rozdílném kontextu. A podle vědců je právě tento předpoklad nereálný.

Zdroj: Researchers questioning the link between violent computer games and aggressiveness

Štítky : Novinky.cz, Hra, Násilí, Žurnalistika, Studie, Švédsko, Breivik, World of Warcraft, Call of Duty|
Poslední změna : 20.4.2012 07:37, Vytvořen : 19.4.2012 15:11, Vydán : 19.4.2012, 7425x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích