Pravidelný občasník originálního humoru

Národní technické muzeum, bývalo jedním z mých nejoblíbenějších

Autor chlívek (Kultura) - vydáno 20.3.2011

Roky rekonstrukce, výsledek rozpačitý. Poněkud se zapomnělo na služby. Občerstvení ještě není v provozu, takže si pro děti rozhodně musíte vzít všechno s sebou. V provozu není ani obchůdek, takže ty různé papírové slepovánky co jsem tam miloval jako dítě jsou už jenom minulost. Zavřená je hornická expozice i důl v podzemí, zrovna ten, do kterého se už dlouho chci znovu podívat.


Celkový dojem po rekonstrukci? NTM chce vypadat jako moderní evropské muzeum, ale typicky český přístup to kazí. Točité dveře komplikují vstup, pokladna hned za dveřmi vyvolává nutnost dveře hlídat a nepouštět dovnitř, lidé by se nevešli a ušlapali. Kapacitě muzea neodpovídají příliš ani šatny a prohlídková trasa velkého sálu musela vzniknout v hlavě někoho kdo moc nemyslel. Včetně absurdního uzavření zadních schodišť, takže jakmile vstoupíte na ochoz, musíte to (vláčení pomalu postupujícím davem) projít celé dokola.

 

Obtíže budete mít i s parkováním. Praha 7 má z parkovacích zón jednu z nejvíce extrémních, pro návštěvníky je k dispozici pouze pár desítek parkovacích míst, blízké placené parkoviště je obsazené MVČR a na lidi už místo nezbývá. Mohu-li doporučit, nezkoušejte okolí, jeďte rovnou na Letenskou pláň. Poblíž budovy MVČR je parkoviště pohodové - 20Kč za hodinu a plocha hodně velká. A na dojití je to kousek.

Parkovat někde kde se "to nesmí" ani nezkoušejte. Je víkend, takže chrabrá Policie ČR nepřetržitě krouží kolem a nasazuje botičky a rozdává pokuty jako šílená. Nádherný příklad toho, k čemu vlastně Policii v ČR máme. Hbitě využívá situace způsobenou nezodpovědnou a neschopnou Prahou 7, která zónu proměnila v místo, kam se nemůžete ani vydat na návštěvu.

Muzeum je po rekonstrukci prudce moderní. Audiovizuální. A boční stěny velkého sálu zejou prázdnotou ve všech patrech. Škoda nevyužitého prostoru. A pokud si NTM pamatujete před rekonstrukcí, působí to divně - jaksi prázdně. Zapomeňte i na modely letadélek, jsou pryč. Letecký ochoz nabízí pár motorů a vrtulí a děti, které prohlašují "já chci domů". Nebaví je to, je to příliš dospělácké. Což dřív nebylo.

Foto-kino expozice, kterou jsem miloval, je nenávratně pryč. Zmenšila se na jednu "fotoateliérovou" místnost. Pryč jsou ty spousty věcí, které se hýbaly a točily. Pohyblivé obrázky. Není se na co dívat. NTM je moderní, takže je všude sklo, leskne se to. A tvůrci nových expozic milují tmu, skleněné vitríny a úzké uličky. Vypadá to moderně, ale nějak to není ono.

Pokus ohromit autem co v něm jezdil Havel  a "limuzínou Václava Klause" mě rozčaroval  hodně. Ani jedno z aut nemá v NTM co dělat. Historicky je to nezajímavé. A něco takového by si měl dávat Hrad na Hrad v rámci hradního PR.  Podobného duchu je i motocykl Hradní stráže. Na něm je dobré jenom to, že si děti mohou spustit blikačku.

Zásada typicky socialistického přístupu v podobě "nedotýkat se" je všudypřítomná - z dřívější velké nabídky věcí co se s nimi dalo něco "dělat" (točit, mačkat, spouštět) zbylo velmi málo. Přitom pro děti je právě něco podobného to nejlepší. Paradoxně tak děti chtějí trávit většinu času v "dětském koutku" - je tam jeden kolotoč a cosi kam lze hodit minci a ona se kutálí dolů. Ani jedno není "expozice". Ale oboje je v obležení.

Vstupné velké. 170Kč za dospělého je, pardon, hodně. 100Kč za to, že si můžete v muzeu fotit. Buďme za to ale vděční, taky by mohli v muzeu focení zakázat, tak jak je tomu zvykem v řadě dalších podobných případů.

Štítky : NTM, Národní technické muzeum, Kultura, Muzeum



|
Poslední změna : 20.3.2011 15:19, Vytvořen : 20.3.2011 15:11, Vydán : 20.3.2011, 13557x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související články



REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích