Pravidelný občasník originálního humoru

Internet je svobodný. Až do okamžiku, než ho někdo vypne. Jako třeba v Egyptě

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 29.1.2011

O významu Internetu pro moderní demokracii a svobody slova toho bylo napsáno hodně. A ještě bude. Zejména v okamžiku, kdy v praxi sledujeme, že postačí několik telefonátů a celá země se může během několika minut ponořit do digitální tmy.


Jak můžete potlačit svobodu projevu? Jednoduše, odeberete lidem možnost šířit názory. Totalitní režimy vědí jak na to. Cenzura, státem vlastněná média, špehování, označování svobodomyslných osob za nežádoucí, zavírání, perzekuce, vyhoštění. Internet pro podobné režimy představuje problém, proto můžete sledovat jakým způsobem se s ním totalitní režimy vyrovnávají - cenzurou, zákazem používání, omezením přístupu na "nevhodné" weby.

Nakonec nemusí jít ani tak o totalitní režimy, Evropská Unie se o něco takového snaží velmi usilovně a skrývá to za "boj proti pedofilům". USA se o totéž snaží a skrývá to za "boj proti terorismu". Součástí této novodobé skryté snahy o získání na Internetem je hlavně vytváření černých listin internetových adres, tedy něčeho co v Egyptě použili jako první - před celkovým vypnutím Internetu došlo k zablokování přístup na Twitter, Facebook a některé další internetové služby.


Egypt nořící se do digitální tmy (Zdroj: Renesys)

Ve čtvrtek přestal na Internetu existovat Egypt. Celá země se ponořila do digitální tmy - tamní režim se několika telefonáty (How Egypt Killed the Internet) postaral o kompletní "vypnutí" Internetu, SMS i mobilních sítí. Tedy o něco, co například americký senátor Lieberman snaží (viz Egypt turns off internet, Lieberman wants same option for US) a jednoho dne se mu nejspíš podaří protlačit "kill switch" - tedy cestu, jak by se USA mohlo "jedním tlačítkem" postarat o vypnutí Internetu.

Každá země je na celosvětový Internet připojena zpravidla pouze několika "kanály" (s dostatečně velkou kapacitou) - to je také jeden z důvodů proč je velmi málo realistické, aby bylo možné vytvořit tolik chtěný "kill switch". Tedy "vypínač", který by jedním stiskem umožnil vypnout kompletně Internet. Stejně tak je problematické kompletně vypnout mobilní telefonní služby - je potřeba spolupráce více společností. A v tom je ale zároveň také základní problém - společnosti poskytující podobné služby jsou zpravidla závislé na penězích. A je velmi málo pravděpodobné, že by se postavily proti nařízení vládních orgánů, které jim nařídí "vypněte to".


http://yfrog.com/h36s1cj

V Egyptě došlo k praktické ukázce toho, jak lze celou zemi odstavit od Internetu. Tedy skoro celou - během několika hodin se odmlčelo 93% hraničních routerů, které zprostředkovávají propojení mezi Egyptem a zbytkem Internetu. Zbylých několik procent sice zůstalo aktivních, ale jejich kapacity nejsou a nebudou takové, aby dokázaly zajistit potřebný objem služeb. A pokud "kill switch" zahrne i zásadní body internetové infrastruktury i uvnitř země, nebude Internet fungovat tak jako tak - nebude možné se na funkční hraniční routery dostat.

Co nejde vypnout, to je možné sledovat

Ještě před vypnutím internetu se tamní režim zabýval velmi intenzivně sledováním všeho, co se v rámci internetové komunikace děje. Včetně aktivních snah o získávání přihlašovacích údajů lidí, kteří se projevovali "protirežimně".

Bez iluzí, součástí snahy o kontrolu na Internetem je samozřejmě i snaha ovládat denodenní komunikace, sledovat je, vyhodnocovat je, získat přístup k poštovním účtům těch, kdo jsou "nepřáteli režimu". Na světě existují desítky firem, které dodávají řešení, která umožňují nejenom cenzuru, ale hlavně záznam komunikací, jejich vyhodnocování a předávání informací orgánům, které je potom mohou využít. Ať už pro informační válku nebo represe. Za peníze je samozřejmě možné všechno - proto se řada firem může chlubit tím, jak kvalitní řešení dodala v Číně. To že toto řešení slouží pro aktivní cenzuru a omezování svobody projevu je irelvantní.

Proto je možné sledovat snahu prodlužovat povinnosti poskytovatelů internetového připojení (a dalších komunkačních služeb) z pohledu doby a šíře záznamu o veškeré komunikaci. V "civilizovaných" zemích pod rouškou boje proti terorismu, krimininalitě, pedofiíli či čemukoliv dalšímu, co dokáže dostatečně umlčet případnou nevoli veřejnosti. A nevole odborníků je irelevantní, jsou to přece jenom blázni, trpí paranoiou. A kdo nedělá nic špatného, ten se přece nemusí ničeho bát.

Potlačit komunikaci zcela možné není

Na příkladu Egypta i další totalitní režimů je ale možné vidět i to, že 100% potlačení komunikačních možností neexistuje. Není například možné vypnout satelitní komunikace a zbývá tak vždy jeden malý kanál, který umožní jít proti snahám režimu potlačit šíření pravdivých informací. Není možné se vyhnout tomu, že dostatečně zkušení lidé dokáží zavedená omezení obejít (pro příklad se můžete podívat na Čínu).

Internet zde hraje velkou roli, tak velkou, že je občas těžké si vše představit v plném měřítku. Jakkoliv se prorežimní média a režím samotný snaží vyvolávat dojem o "nic se neděje" a "protestujících je málo", není to dost dobře možné. Tomu kdo sleduje dění v Egyptě na Twitteru či Facebooku je to jasné, byť jako s každou revolucí je i zde míra dezinformací, výmyslů a zkreslení velká. A ještě větší je potom zpravidla rozčarování z toho, jakým hodně selhávají tradiční média, která hodiny a dny selhávají v základní funkci - informovat o dění.

Nezbývá než se spoléhat právě na Twitter (@sultanalqassemi, @arabist a samozřejmě #Egypt), Facebook a řadu dalších internetových zdrojů (znáte například What's Happening in Egypt Explained od Mother Jones či www.al-bab.com). Významnou roli hraje samozřejmě i YouTube.com a další služby pro poskytování videa na Internetu - jedině tam se totiž můžete podívat na necenzurované informace z Egypta. Na média se spoléhat nemůžete, ve většině případů fungují v souladu s národními zájmy. A bez iluzí, USA dlouhodobě patří k zemím, které významně podporují Egypt - zejména v oblasti finanční pomoci pro armádu.

Existující vyjímky zpravidla patří mezi média, která jsou dlouhodobě vnímána a popisována jako "problematická" - pro příklad není potřeba chodit daleko - Al Jazeera poskytuje obšírné a detailní zpravodajství v angličtině. A výjimky se najdou i mezi klasickými média - Guardian například. Ale i zmiňovaný Arabist.

Revoluce ukazují svět z jiného pohledu

Představte si na okamžik, že by neexistoval internet. Jak složité by bylo vidět video či fotografie z místa, které dělá všechno proto, aby omezilo tok pravdivých informací. Z místa jehož média a tiskové agentury ujišťují svět o tom, že se vlatně nic neděje, demonstrujících je hrstka a protesty jsou neopodstatněné. Kde jinde by bylo možné se jinýma očima podívat na následující fotografii. Ukazující sešlost lidí, kteří se vpodstatě pouze snaží upravit realitu do svého pohledu - pohledu kdy USA je velký spojenec současného egyptského režimu (1.3 miliardy dolarů ročně v rámci vojenské pomoci).


Briefing v Bílém domě o situaci v Egyptě (Zdroj: Bílý dům)

Byli bychom odkázání na české Ministerstvo zahraničí, které v Prohlášení a stanoviska nemá prozatím ani slovo týkající se Egypta. A k situaci v Tunisku dokázalo vydat následující.

Litujeme obětí, jež nepokoje těchto dnů přinesly, a doufáme, že současné tuniské vedení zajistí co nejdříve bezpečnost, obnovu normálního fungování země a přípravu svobodných a řádných voleb. Českou republiku spojuje s Tuniskem dlouholeté přátelství a na jeho základě jsme připraveni rozvíjet další vzájemnou spolupráci.

Ano, rozumíte tomu správně. Jsme s Tuniskem přátele a proto podporujeme "současné tuniské vedení".

Štítky : Internet, Egypt, Svoboda slova, Svoboda projevu, Demokracie, Cenzura, Politika|
Poslední změna : 29.1.2011 22:23, Vytvořen : 29.1.2011 12:02, Vydán : 29.1.2011, 16637x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích