Pravidelný občasník originálního humoru

Google CR-48 Chrome Notebook - den první

Autor chlívek (IT pel mel ) - vydáno 6.1.2011

Dorazil kurýr, přivezl škatulku skrývající Google CR-48. Tedy prozatím jediný reálný notebook s Google Chrome operačním systémem. A díky Google ČR mám tak šanci zjistit, jaké to Chrome je. A protože to bude formou "deníku", můžete narazit i na to, že jsem se občas pěkně seknul.


Pokud se budete chtít podívat jak CR-48 Notebook vypadá, skočte si do Foto : Google Cr-48 Chrome notebook. Omluvíte-li kvalitu fotek, udělal jsem je v nedočkavosti a spěchu pět minut poté, co kurýr odjel. A bohužel doma moc dobré podmínky na focení nejsou.

Příkazový řádek! Má to příkazový řádek!

Příkazový řádek! Má to příkazový řádek!

Pokud si pro změnu chcete osvěžit nějaké informace o Google Chrome OS, nabídnu Google představil novou verzi Chrome, Web Store a Chrome operační systém - článek z počátku prosince, kdy Google představil právě CR-48. Tedy prototyp notebooku s Google Chrome. Notebooku, který právě skrz nový operační systém nabízí poměrně zvláštní zkušenost - cloud computing se vším všudy. Žádné Windows, žádné Apple, žádné aplikace. Notebook, který během skoro nepostřehnutelného momentu naskočí do prohlížeče. Pro některé důvěrně známého (Google Chrome můžete mít i leckde jinde). Pro některé zcela neznámého.

Jaký je Google CR-48 Chrome Notebook

CR-48 je prototyp a jako takový je potřeba ho brát - první hardware, na kterém běží beta operačního systému. Působí poněkud nedotaženě, pokud si ho srovnáte se současnými notebooky. Nebo designovými ukázkami od Apple. Jak už zahraniční média uváděla, budete zápasit s touchpadem. Nemá skutečná tlačítka - celý touchpad je jedno tlačítko - a při kliknutí se vám tak často spíš povede posunout kurzor někam zcela jinam. Prototyp je navíc prototyp, touchpad je hodně špatně použitelný.

První zapnutí slouží k propojení notebooku s vámi samotnými. Zvolíte si jazyk. Najdete si nějaké připojení k Internetu (nutnost, v mých podmínkách naštěstí řešitelné WiFi, americké 3G přeci jenom v Praze nenajdete) a jako další pokračování CR-48 stáhne novější verzi operačního systému a znovu se spustí. Pak už můžete dokončit potřebné - zadat e-mail a heslo pro Gmail a nechat se notebookem vyfotit. Zvláštní nápad. O pár sekund později se objeví Chrome prohlížeč. Pokud ho používáte na klasickém počítači, bude obsahovat záložky a některé další nastavení (nebude obsahovat všechny přidané aplikace). Nabídne vám ještě průvodce používáním Chrome OS - je sympaticky udělaný a ukazuje nejpodstatnější věci.

Pak už se ocitnete v Chrome Web Store. A můžete začít "fungovat". První co jsem samozřejmě zkusil je notebook vypnout a zapnout. Nabíhá rychle - několik sekund a díváte se na přihlašovací obrazovku. Nabízí vaše foto a políčko pro heslo. A možnost přihlásit se jako Guest. Samozřejmě jsem se zde nechal nachytat - nebere mi moje heslo a nechápu proč. Až po několika marných zadáních mi to dochází. Síla zvyku, číslice v hesle zadávám se Shiftem - jenže klávesnice je "americká".

Nápověda ke klávesnici, ta se vám bude hodit hodně. Ctrl+Alt+/

Nápověda ke klávesnici, ta se vám bude hodit hodně. Ctrl+Alt+/

Touchpad mi dává zabrat. Ochotně kliká místo mě (prostě jsem udělal onen opičí hmat, co považuje za klik) a když chci kliknout, tak mi kurzor uteče někam jinam. V tuhle chvíli doufám, že skutečné Chrome OS notebooky budou mít klasická klikací tlačítka. Naštěstí USB port funguje a myš vyhrabaná odkudsi ze šuplíku taky. Microsoft myš a Google notebook.

Čímž jsem se nepřímo dostal k tomu, že CR-48 má jeden USB port. A většinu spodní části zabírá opravdu velká (ale tenká) baterie (14.8V/58.4Wh). Na levé straně konektor pro vnější displej. Na pravé straně napajecí konektor, zmíněný USB a klasický sluchátkový konektor. Vedle sluchátkového konektoru je vyskakovací krytka ve tvaru paměťové karty, ale nevypadá to jako osazené a k použití. Kamera (hlavně pro video telefonování a chatování) je nad displejem.

Google Chrome jako operační systém

Malá odbočka vás zavede na Screenshoty : Google Cr-48 Chrome notebook - a k tomu jak vlastně vypadá "prohlížeč" co je ve skutečnosti "operačním systémem". Ano, je to prohlížeč. A pokud jste nikdy nepoužívali Chrome, bude vám vlastně chybět skoro všechno na co jste zvyklí. Pokud jste ho používali, nebudete na tom zase až tak o moc lépe.

Souborový manažer v Chrome - ve skutečnosti bude Ctrl+O váš přítel

Souborový manažer v Chrome - ve skutečnosti bude Ctrl+O váš přítel

Chrome OS neumí všechna rozšíření (aplikací), které umí Chrome pro Windows - je to pochopitelné, protože některé z aplikací využívají Windows a nedokáží bez nich správně fungovat. Co je ale nejpodstatnější, Chrome OS žádné programy nenabízí (a otázka je, jestli kdy bude).  Jeho pracovní plochou (a místem kde se vše odehrává) je prohlížeč. Budete se tak muset naučit pracovat hodně jinak, než jste zvyklí (rychle pochopíte, že Ctrl+O může být velmi užitečné).

Právě tahle velká změna může být velkým problémem pro kohokoliv, kdo se (většinou pracně a dlouho) učil pracovat "ve Windows" či "v Office". A musím říct, že je to stejně nezvyklé i pro někoho, kdo se pohybuje v řadě platforem (Windows, Linux, Android, iPad). Můžete si nastudovat základní návod (hlavně pro "gestury" na touchpadu to budete potřebovat), projít si důkladně co všechno na té klávesnici vlastně kde je (Ctrl+Alt+/). Ale stejně na to občas budete koukat dost divně.

Chrome OS je v hodně beta počátcích - a dostanete do ruky notebook, který vpodstatě nejde s ničím propojit. Pokud chcete z Chrome OS něco dostat (třeba) do Windows počítače, narazíte. Picasa (ačkoliv je od Google) si s Chrome OS zatím moc nerozumí - umožní upload fotek jenom jednotlivě (Flash uploader by sice mohl fungovat, ale není tomu tak). Naštěstí je tu Google Docs, kam z Chrome OS můžete (skoro) bezproblémově nahrát cokoliv. Skoro je na místě - není možné vybrat Shift-kliknutím více souborů z nabídky, musel jsem je odklikat po jednom (ale možná jsem si jenom nevzpomněl na tu správnou klávesovou zkratku).

Poznámka - právě u Google Docs pochopíte, jak velký smysl mělo to přidávání podpory pro velmi různorodé formáty - v Chrome OS je víc než zjevné, že právě Google Docs budou jedním z nejdůležitějších prvků. Nejenom coby "kancelářský balík", ale také jak uživatelem ovládané a používané úložiště.

Má-li mít Chrome OS být použitelné pro běžného uživatele (a klidně mu říkejme starým známým BFU), má před sebou hodně dlouhou cestu - BFU totiž netuší nic o desítkách užitečných a použitelných služeb od Google. Neví nic o principu obchodu s aplikacemi a o tom, jak v nich najít další potřebné programy (co třeba grafický editor). Na druhou stranu, BFU bude pravděpodobně jako jeden z prvotních zájmů mít spuštění Facebooku - a tam mu samozřejmě Chrome OS nabídne vše co potřebuje. A Flash podporuje, takže pro BFU je vlastně vše podstatné tam kde má být.

Pokračování zítra ... nebo prostě až bude něco dalšího, ucelenějšího.

Štítky : Google.com, Google Chrome, Google Chrome OS, Chrome OS, Operační systém, CR-48, Notebook, Hardware|
Poslední změna : 6.1.2011 16:07, Vytvořen : 6.1.2011 15:50, Vydán : 6.1.2011, 14251x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích