Pravidelný občasník originálního humoru

Deset nejvhodnějších distribucí Linuxu (pokud si nemůžete vybrat)

Autor chlívek (Linux) - vydáno 4.9.2010

Pokud budete chtít vyzkoušet (nebo dokonce začít používat) Linux, narazíte na první zásadní problém - budete si muset vybrat, kterou distribuci Linuxu zkusit. A na výběr je možná až příliš mnoho možnosti


Vybrat si "ten správný" Linux pro případné pokusy či seriózní užití může být tak trochu problém, zejména pokud se v tom neorientujete tak, jako ve světě Windows (či Mac OS). Navíc ne všechny distribuce Linuxu jsou si rovny - najdete mezi nimi rozdíly v "uživatelské přívětivosti". Ale take ve vhodném způsobu užití - ne všechny Linux distribuce jsou vhodné jako "náhrada" (nebo alternativa) k Windows -  některé se hodí víc pro serverové ulohy, než pro každodenní práci.

Jedno je ale podstatné - Linux je po mnoha letech vývoje dobrou alternativou i náhradou Windows. Už dávno neplatí, že by nebyl použitelný "běžnými" uživateli. Nepotřebujete znát příkazové řádky, terminálová spojení ani spoustu další magie - byť, to je potřeba říct, pokud se něco takového (pokročilejšího) čase naučíte, budete mít výhodu. Ale totéž platilo a platí o Windows - jsou fajn, dokud nenarazíte na problém. A stejné pravidlo dnes platí u distribucí Linuxu.

PC World  v A Guide to Today's Top 10 Linux Distributions nabízí přehled deseti nejvhodnější distribucí Linuxu - osobně se s žebříčkem shodnu na prvním místě (Ubuntu) - je tam skutečně nejsnáze použitelný a instalovatelný kousek (z mé zkušenosti je to ale pravda jenom o minulé, devítkové verzi). Moje Linuxová dvojka je v jejich seznamu paradoxně až na šestém místě - na notebooku má totiž vedle Ubuntu ještě druhý Linux - Debian . Ale pořadí nakonec není až tak důležité (můžete si vzít právě třeba žebříček z distrowatch.com pokud chcete nějaké - PC World právě z tohoto aktuálně vycházel).

Linux distrubce v Google Trends
Ubuntu (modrá), Fedora (červená), Linux Mint (žlutá), OpenSUSE (žlutá), PCLinuxOS (fialová)

Chcete-li jiný pohled, mrkněte na graf - Google Trends nabízí pohled z hlediska zájmu uživatelů (vyhledávání, horní část grafu) a médií (spodní část grafu). A je na něm vidět jak (a kdy) se Ubutu podařilo získat čelní místo. Jak si na tom stojí další distrubuce (z TOP 10 seznamu, který najdete dále) můžete vidět na dalších grafech.


Debian (modrá), Mandriva (červená), Sabayon (žlutá), Gentoo (zelená), Arch Linux (Fialová)


Slackware (modrá), Puppy Linux (červená), Damn Small Linux (žlutá)
 

Než se dostaneme k TOP10, nabídnu ještě jeden graf - Linux Timeline (zdroj) je sice už trochu starší, ale stále zajímavý pohled na vývoj Linux distribucí v čase.

TOP 10 Linux distribucí

1. Ubuntu Ubuntu se podařil husarský kousek - asi je to nejznámější distribuce Linuxu. A usilovnou snahou se tenhle Linux stal i dostatečně uživatelský přívětivým, aby mohl být použit prakticky kdokoliv, včetně snadné instalace.

Ubuntu je dobré i v tom, že se snaží nabidnout co nejlepší způsoby jak migrovat z Windows na Ubuntu a jak používat oba systémy společně (což je, z mého pohledu, nakonec to nejlepší co můžete mít - výhody obou systémů).

Používám a mohu doporučit.

2. Fedora Fedora je volně dostupná verze Red Hat Linuxu - ten byl v dobách dřívějších jedním ze "symbolů" Linuxu - a už řadu let jde o komerční větev. A není asi překvapením, že díky tomu má Fedora možná trochu blíž k firemnímu využití.

Fedoru se chystam vyzkoušet.

3. Linux Mint Linux Mint je další Linux založený na Ubuntu (s čímž se budete setkávat poměrně často) - liší se skladbou aplikací, ale hlavně plochou (mintDesktop vs GNOME). Poměrně často je pozitivně hodnocen pro uživatelskou přívětivost a snadnost použití
4. OpenSUSE Pokud ještě stále věříte v budoucnost světa společnosti Novell, tak možná budete mít slabost pro OpenSUSE - je totiž základem pro Novell SUSE linux Enterprise produkty.
5. PCLinuxOS PCLinuxOS je založený na Mandriva distribuci a můžete si v něm vyzkoušet jeden z dalších rozšířených desktopů - KDE (Ubuntu používá GNOME).
6. Debian Debian je jedna z nejstarších distribucí Linuxu - přináší to určitou výhodu ve stabilitě a spolehlivosti. A ve skutečnosti je základem pro Ubuntu, takže mezi nimi najdete mnoho podobností. Má osobní zkušenost je ta, že je viditelně rychlejší, než Ubuntu.

Používám a mohu doporučit

7. Mandriva Bývalé Mandrake je dnes trochu problematické skrz problémy (francouzského) vlastníka, jak ostatně upozorňuje i PC World.
8. Sabayon/Gentoo Ke konci TOP 10 se dostáváme k distribucím, které jsou určené spíše pokročilejším uživatelům. Pokud máte slabiny pro Itálii, tak vězte, že je to právě dílo italské.
9. Arch Linux/Slackware Ani jednu z těchto variant neznám, takže těžko hodnotit - PC Word označuje Arch za další distribuci pro zkušené uživatele, zejména chtějící si optimalizovat a přizpůsobit své systémy.
10. Puppy Linux/ DSL Puppy Linux bývá doporučován pro starší hardware a DSL (aneb Damn Small Linux) hlavně pro situace, kdy nemáte hardware a možnosti dostatečně pokročilé a silné. Včetně i takových situací, kdy chcete celý Linux provozovat jenom v dostupné paměti.

Štítky : Software, Open Source, Linux, Linux distribuce, Operační systém, Ubuntu, Fedora, Linux Mint, OpenSUSE, PCLinuxOS, Debian, Mandriva, Sabayon, Gentoo, Arch Linux, Slackware, Puppy Linux, Damn Small Linux, Rádce, MUSTREAD|
Poslední změna : 4.9.2010 09:50, Vytvořen : 4.9.2010 09:50, Vydán : 4.9.2010, 41033x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích