Pravidelný občasník originálního humoru

Žijeme v realitě, virtuálu nebo snu? Něco málo k Inception (Vnuknutí, Počátek)

Autor chlívek (Kultura) - vydáno 11.8.2010

Občas je dobré nějaké tři roky nejít do kina. A pokud po těch třech letech jdete na něco takového jako Inception, tak to vyvolává řadu otázek, myšlenek a zvláštních pocitů. V jaké realitě to vlastně žijeme. A v jaké budeme žít za pět či deset let.


Uznávám, Second Life coby příklad virtuálního světa má hodně daleko k světu reálnému. Přesto se pro nemalé množství lidí stalo náhradou reálného života. A neopouští ani v okamžiku, kdy je stále méně a méně použitelné. Našli tam jiný život. A mnozí z nich se "tam" vrací pro svůj "reálný" život, mají tam své "pravé já". Vím to, s řadou takto "postižených" lidí jsem tenhle zvláštní stav probíral.

Inception - Limbo

Osobně se do Second Life podívám jednou za čas a tímhle syndromem netrpím. Ale živě si pamatuji dobu, kdy jsem několik měsíců nehrál ani LOTRO ani World of Warcraft. A po WOWku se mi začalo stýskat - ano, stýskat po virtuálním světě. A to ani v LOTRO ani ve WOWku nemáte onu možnost "svobodně" tvořit. Tak jako ve snovém světě ukazovaném v Inception (Vnuknutí, Počátek) filmu. Právě tam se totiž ukazuje něco, čeho si začínám všímat víc a víc.

Technologie, ať už jsou to virtuální světy, hry založené na nově vytvořených světech nebo (ano, myslim to vážně) sociální sítě, nás připravují o reálný svět. Je jaksi jednodušší se realizovat vybíjením virtuálních příšerek, vytvářením zidealizovaných 3D postaviček či se prostě svěřovat sociální sítí. Paradoxně ve všech těchto případech tam zůstává z reálného světa jedno jediné - nějak se tam zapojují ještě "další" lidé. I v tomto ohledu je snový svět Inception podobný - byť i tam si teoreticky vystačíte sami se sebou. A závratným množstvím postav (obdoba NPC z MMORPG) generovaných vaším podvědomím.

A další podobnost tu je i v stoupající neochotě se "vrátit" k reálnému životu a světu. Ten je nudný, obtížný, komplikovaný, plný problémů a omezení. V Inception byl snový svět bez omezení, umožňoval něco, kde je vcelku jasné, proč se (někteří) lidé ze snových výletů odmítali vracet. Respektive, proč se neochotně a z donucení "probouzeli" do reálného světa.

Matrix, na ten se jistě dobře pamatujete, ten nebyl zdaleka tak děsivým podobenstvím o tom, jaký konec jednou čeká naší civilizaci. Je možná bláhové a zbytečné pod dojmem ze shlédnutí Inception něco takového vyvozovat a vyslovovat - ale já si tím jsem jist. Vidím to za poslední roky v mnoha podobách - vzdalujeme se reálnému životu a ten virtuální (nahrážkový) je prostě lákavý.

A je jenom otázkou času, kdy nám technologie nabídnou tak dokonalou nahrážku, že jí přijmeme za reálnou.

Štítky : Film, Inception, Vnuknutí, Počátek, Úvaha, Virtuální svět, Psychologie, Sen, Snový svět, Závislost, Internet, Sociální síť, MMORPG|
Poslední změna : 11.8.2010 23:58, Vytvořen : 11.8.2010 23:29, Vydán : 11.8.2010, 13583x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích