Pravidelný občasník originálního humoru

Ubuntu Linux - aplikace a věci, které určitě potřebujete

Autor chlívek (Linux) - vydáno 10.4.2010

"Must have" aneb věci, bez kterých se nejspíš v Ubuntu neobejdete. Ale možná jste o nich ani nevěděli. Nebo možná netušíte, jak se vám budou hodit.


Když na zakletém Fujitsu Lifebook E zhavarovaly Windows XP, pokusil jsem se je oživit. Microsoft trval na tom, že notebook nemá disk. Ubuntu, které jsem jen tak z legrace spustil z CD, disk bez problémů našel, četl a všechno fungovalo. Windows XP už na notebooku nejsou - je tam Ubuntu. A po jednom pokusu s Ubuntu beta, jsem instaloval zpátky "ostré" Ubuntu. Fujitsu Lifebook E je prostě omyl hardware - přehřívá se a grafická karta se nesnáší s většinou ovlaadačů. A samotné Fujitsu odmítá už od okamžiku uvedení na trh nové ovladače poskytnout, nikdo je "prý nepotřebuje".

POZOR: V dubnu 2015 se tenhle text dočkal uplně nové a podstatně rozšíření podoby na @365tipu. Takže klidně rovnou pokračujte do Software pro Linux, bez kterého se neobejdete. Tedy, určitě, teoreticky.

Každopádně, Ubuntu se mi nakonec tak zalíbilo, že ho používám rád. A při poslední reinstalaci jsem si tak nějak dal dohromady přehled toho, co je dobré do Ubuntu přidat. Samozřejmě je to poplatné tomu, na co hlavně (a jak) notebook používám. Ale určitě se některé věci budou hodit i další Ubuntu (linux) uživatelům.

Remote Desktop Preferences (Ubuntu)Přístup na "vzdálenou plochu"

V tomto konkrétním případě si otevírám Ubuntu notebook desktop na Windows 7. Poslouží k tomu velmi dobře UltraVNC viewer. Na straně Ubuntu je toho potřeba udělat minimum  System->Preferences->Remote Desktop a polovit přístup na pracovní plochu, nezapomenout nastavit heslo a případně zrušit nutnost potvrzovat přístup.

Ve VNC můžete narazit na to, že vám nebudou fungovat numerické klávesy. V takovém případě jděte do System -> Preferences -> Keyboard -> Mouse Keys -> odškrtnout "Allow to control pointer using the keyboard".

Virtuální stroj pro Windows a další O/S na Ubuntu

VirtualBox (Sun, nyní Oracle) na www.virtualbox.org je jednoznačně zásadní věcí,  kterou byste měli mít nejenom v Ubuntu. S Windows XP image ho používám k tomu, abych si spustil "skutečná" Windows v rámci Ubuntu (druhou variantou je Wine). Obě zmíněné můžete získat pomocí některého z manažerů jako balíček (osobně asi nejčastěji používám Synaptic Package Manager, System -> Administration)

AWN aneb Avant Window Navigator

Když jsem hledal nějakou tu "jako MAC vypadající" věc co dole ukazuje spuštěné programy, tak jsem nakonec skončil  u AWN. Vypadá dobře, dá se rozumně přizpůsobit a umožňuje různé dodatečné plug-ins (na obrázku dole je to třeba ukazatel baterky).

Ubuntu - Avant Window Navigator

Nahrazuej spodní lištu, ve které Ubuntu normálně ukazuje spuštěné programy - bez mučení přiznám, že mi nevyhovovala. Zajímavé mimochodem je, že jsem zkoušel něco podobného na Windows 7. A nedokázal jsem to tam rozumně používat a rád se vrátil ke klasickým panelům nástrojů.

V případě pořízení AWN je vhodné si aktivovat "Extra" nastavení pro Compiz (pravé tlačítko na ploše, Change Deskto Background, záložka Visual Effects, vybrat Extra).

Alternativa - Cairo Dock.

HTML Editor

Bohužel Microsoft Frontpage na Linuxu v nativní podobě nerozchodím a pořizovat si další Office se mi nechce (a krást si ho tam taky ne). Takže nezbylo, než se podívat po dostupných editorech - kdo jste to dělal (a jste namlsaní z jednoduchosti použití FrontPage) tak mi asi dáte za pravdu, že to není zrovna jednoduché.

Dva tipy - Bluefish a KompoZer.

Adobe AIR

Adobe AIR existuje v nativní Ubuntu/Linux podobě a je dobré si tohle rozšíření pořídit - existuje v něm řada hezkých programů (třeba Twitter klienti).

get.adobe.com/air/ a stáhnout. Stažený soubor musíte "chmod +x" označit jako spustitelný, zavřít Firefox a také jakékoliv balíčkovací manažery a pak spustit (sudo spustit pochopitelně).

Dropbox

Dropbox je jedna ze služeb vzdáleného úložiště,  kterou používám i na Windows. Má native klienta pro Ubuntu s integraci co prostředí a automatickou synchronizací, takže vám určitě bude prospěšná - a kdo by nechtěl nějaké ty 2GB úložiště. Třeba i pro synchronizaci mezi více počítači. Stáhněte z www.dropbox.com, nainstalujte balíček, spusťte a nechte stáhnout zbytek. Pak už postačí vzpomenout že existují symlinks.

ln -s ~/Documents ~/Dropbox

Tenhle malý tip je k nezaplacení, protože vaši Documents složku přidá do Dropbox složky a tím zajístí automatickou synchronizaci.

Firefox a add-ons

POOH.CZ MUST HAVE kolekci pro Firefox doporučím opakovaně. Je to vytvořená sada mých add-ons pro Firefox. A najdete tam X-Marks, které používám pro rychlé nastavení FireFoxu na libovolném počítači s Windows (a dokonce i s IE a Chrome) tak, aby prohlížeč obsahoval sadu odkazů se kterými pravidelně pracuji (a mám jich stovky).

Firefox na Ubuntu

Firefox je na Ubuntu předinstalovaný, takže stahovat ho nemusíte. Co se z add-ons rozhodně vyplatí je Tam Mix Plus - ten se dá snadno a rychle nastavit podle vlastních zvyků tak, že si na hlavním počítač vyexportujete konfiguraci a třeba právě přes DropBox jí dostanete na jakýkoliv další počítač pro import. Další co určitě nezapomeňte je All-in-One Gestures a Firebug. Osobně má v oblibě i Personas Plus, přeci jen se mi líbí, když Firefox vypadá trochu jinak.

Mindmapy

Na Windows už dlouho používám Freemind a protože je dostupný i pro Ubuntu/Linux, byla volba poměrně jasná. Alternativou je x-mind.

 Freemind na Ubuntu

Ubuntu a AudaciousMP3 přehrávač

Ve Windows jsem tak zvyklý na WinAMP, že cokoliv vypadajícího jinak ve mě vyvolává paniku. Pokud jste na tom stejně, zkuste Audacious. Vypadá a chová se dost podobně jako WinAMP.

Alternativou může být klasické VLC , MPLAYER, Amarok, Rhytmbox a pokud pořídíte Wine, tak můžete použít i klasiku - Foobar.

Čtečka e-knih

Pro čtení e-knih je toho v Ubuntu/Linux dostupného docela dost. Zajímavé je www.eReader.com - mají vlastní čtečku integrovanou přímo s poměrně rozsáhlým prodejním sysétmem.

Klasika je calibre  a FBReader  - ten se hodí pokud ho znáte z Androidu.

Packet analyzer

Packet analyzer schopný koukat co lítá po síti a analyzovat jsem potřeboval velmi brzy a po chvíli hledání jsem skončil u Wireshark.

Google Chrome

Na Windows počítači používám jak Firefox, tak Google Chrome - v tom druhém otevírám Google Apps, které mám pod jiným účtem, než je můj "osobní" a neplete se mi to v jednom prohlížeči. Na Ubuntu můžete mít Google Chrome taky.  http://www.google.com/chrome

Samba

Samba je poněkud "bitch" na nastavení, ale pokud to uděláte správně, je to nejjednodušší způsob, jak se z Windows dostat na Ubuntu disk. S pomocí SyncToy 2.0 (SyncToy 2.1) na Windows stroji tak pravidelně synchronizuju pár gigabajtů dokumentů a dalších souborů se kterými pracuju.

Sambu stáhněte klasickým balíčkovacím manažerem a pak si přečtěte SettingUpSamba. Případně se můžete uspokojit s krátkým postupem zde:

Začnete opravou smb.conf (sudo gedit /etc/samba/smb.conf)

[homes] comment = Home Directories browseable = yes  # By default, the home directories are exported read-only. Change the # next parameter to 'no' if you want to be able to write to them.    read only = no

Tím zajístíte to, že se v Sambě objeví váš home folder. Pak v terminálu přidejte svému účtu heslo a aktivujte ho pro Sambu.

sudo  smbpasswd -a username  New SMB password: Retype new SMB password: Added user username.  sudo smbpasswd -e username Enabled user username.

Ubuntu TweakA pak už postačí jenom Sambu reloadnout.

sudo /etc/init.d/samba reload

Na Windows pak postačí už jenom NET USE \\IP-nebo-jmeno\username.

Ubuntu Tweak

Ubuntu Tweak je užitečné - nabízí možnost změny některých vlastností Ubuntu, které byste normálně těžko hledali. A také nabízí přístup k balíčkům programů, které vám pravděpodobně splní základní požadavky. A po kterých možná budete hledat další alternativy, ale od začátku to rozhodně stačí.

Poštovní klient

Poštovní klient je přítomný přímo v instalaci Ubuntu v podobě Evolution, ale možná se vám bude spíš líbit Thunderbird. Je to vedel Firefoxu prostě další Mozilla.

Má situace je ale trochu zjednodušená tím, že jsem veškerou poštu přesunul do Google Apps for Domains a přistupuji k ní hlavně přes webové rozhraní.

Souborový manažer

Můj nejoblíbenější souborový manažer pro Windows je FAR. Z toho asi taky plyne má setrvalá nechuť k manažerům, které jsou příliš "okenní" a jejich ovládání se zbytečně zkomplikovalo.

Pro Ubuntu můžete začít u Krusader nebo Midnight Commander. Ten druhý se blíží mému oblíbenému FAR.

Fotky

Do Ubuntu jsem okamžitě pořídil Picasa - má starší (3.0) verzi pro Linux, novější verzi 3.6 sice zatím  ne, ale nějak mi z ní nic nechybí. Picasa používám poměrně hodně, takže tahle volba byla docela logická. Pro Windows mám v oblibě ThumbsPlus, ale ten pro Ubuntu není a asi nikdy nebude.

Picasa v Ubuntu

Desktop Publishing

Scribus existuje pro Linux i Windows a vypadá poměrně rozumně. A je asi dost dobrou alternativou pro věci jako je Microsoft Publisher (možná Office Publisher, čert ví kolik jmen tomu Microsoft ještě kdy dá).

GParted

GParted je dobrá volba, pokud  hledáte něco na práci s partitions na disku. Samozřejmě narazíte na problém, že nelze jednoduše měnit partition ze které jste právě Ubuntu spustili, ale bootovací CD tohle řešit umí.

Kancelářský balík

Součástí Ubuntu je OpenOffice.org a jakkoliv je to stále občas poměrně zmatená záležitost, rozhodně postačí na většinu věcí, které budete potřebovat. Za poslední rok jsem nicméně tak hodně přešel na Google Docs, že si ve většině případů vystačím s touto "náhradou".

A od doby co se do Google Docs dají ukládat libovolné soubory, situace se ještě více změnila. V Google Docs mám kompletní kopii dokumentů i souborů se kterými pracuji. A vyhovuje mi to právě tím, že jsou všude k dispozici. Automatická synchronizace (Gladinet Cloud Desktop slouží perfktně) mi zajišťuje správnou aktualizaci v prostřed Windows 7 hlavní počítač, Google Docs, notebook, počítač v práci).

FTP klient

FileZilla může být docela dobrý nápad. FTP klientů každopádně najdete dost. A chce to si je vyzkoušet.

Facebook stránka s tipy a triky

Na http://www.facebook.com/Ubuntu.tips.and.tricks najdete Facebook page/stránku, kam (ne)pravidelně odkládám další tipy a triky týkající se Ubuntu.

Štítky : Linux, Software, Ubuntu, Tipy a triky, MUSTREAD|
Poslední změna : 19.4.2015 12:40, Vytvořen : 10.4.2010 16:27, Vydán : 10.4.2010, 25184x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích