Pravidelný občasník originálního humoru

Android-X86 - port Androidu na PC

Autor chlívek (IT pel mel ) - vydáno 20.11.2009

Android je mobilní operační systém od Google, to určitě víte. Získat ho můžete v mobilních telefonech a sází na něj stále více a více firem v boji proti iPhone - na jednoduchost a snadnost iPhone UI sice nemá, ale je na hodně dobré cestě. Poradím jak si ho vyzkoušet. Stojí to za vyzkoušení, už třeba pro koncept úzkého propojení s Google službami.


Mám Android G1 telefon a po mnoha letech jsem konečně s telefonem spokojený. Ovládá se prstem, je rychlý, umí všechno co potřebuju (i nepotřebuju), existuje na něj kupa aplikací a je perfektně integrovaný s Google (mail, kalendář, atd). Možná ho budete chtít zkusit - a následující krátký návod vám to umožní ve vašem počítači zkusit jeho port na x86 procesory.

Nebudete tedy mít přímo totéž jako v Androidem vybaveném telefonu, ale něco, co daleko více může odpovídat netbooku či PDA vybaveném portovaným Androidem.

Poznámka - pokud chcete vyzkoušet plný Android,
zkuste Android Emulator - ten je součástí Android SDK
 

(1) Stáhněte si Sun VirtualBox z http://www.virtualbox.org/ a nainstalujte - pokud víte co je Microsoft VirtualPC či VMWare, tak tušíte - velmi dobrý virtualizační produkt, ve kterém můžete pouštět "počítače" - hodí se i na spoustu dalších věci, takže rozhodně nebude na škodu ho mít. A podporuje i VMWare image - dost podstatně to rozšiřuje možnosti.

(2) Stáhněte si image pro Android-x86 z http://virtualbox.wordpress.com/ (samozřejmě můžete rovnou stáhnout i leccos dalšího) nebo z http://www.android-x86.org/ - což je přímo stránka projektu, ale pro počáteční zjednodušení je nejjednodušší použít právě Android-x86

(3) Stažené Android-x86 rozbalte do nějaké složky, kterou si za tím účelem vytvoříte (.7z je 7-Zip, kterým to případně rozbalíte - teoreticky je ale možné očekávat, že to rozbalí i jiné archivery).

(4) Spusťte VirtualBox, zvolte New/Nový, Next/Další a pojmenujte si právě vytvářený virtuální stroj. Potom vyberte typ operačního systému (Linux) a verzi (Ubuntu) a pokračujte Next/Další

(5) Nastavte si kýženou velikost paměti pro virtuální stroj - od 384MB nahoru můžete nastavit prakticky cokoliv. Pokračujte Next/Další

(6) Kliknete na "Use existing hard disk" (použij existující pevný disk) a pak na ikonku vedle výběru - tím se dostanete k možnosti vybrat vámi stažené a vybalené image.

(6) v manažeru virtuálních médií kliknete na "Add/Přidej" a najděte "Android_x86.vdi" (to je to co jste si vybalili ze staženého .7z souboru), pak použijte Select/Vyber dole vpravo pro výběr právě přidaného image. A můžete pokročovat pomocí Next/další a pak už jenom pomocí Finish/Dokonči nastavení potvrdit.

(7) Poslední co musíte udělat, je "Android" spustit - vyberte si ho a klikněte na zelenou šipku "Start"


Klikací pro větší, čitelnější podobu

Pokud znáte Android z telefonu, tak se budete trochu divit - připomenu, že jde o portaci na x86, nikoliv o emulátor telefonu. A protože to není Google projekt, tak se například nemůžete dostat na klasický AppStore. Na druhou stranu, s tímhle Androidem si můžete dělat co chcete.

Pokud chcete zkusit i jiné porty a verze :

  • Android in VritualBox

  • Zajímavé je i live-android kdy můžete LiveCD disk image Androidu (což znamená možnost bootu počítače). Vychází z portace na eee (Asus netbook) a tady je návod. Pokud budete zkoušet tenhel port, tak nezapomeňte, že ve VirtualBoxu musíte nejprve vytvořit "prázdný" stroj (Other/Other) a pak při prvním startu připojit .iso image jako CD disk - z něj se nainstaluje Android. Výhoda tohoto portu je jednoduchý přístup do shellu (Alt+F1, návrat zpět Alt+F7)


Facebook "Touch" v Androidu x86

Štítky : Android, Linux, Google, Android x86, VirtualBox|
Poslední změna : 20.11.2009 15:15, Vytvořen : 20.11.2009 15:12, Vydán : 20.11.2009, 13832x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích