Pravidelný občasník originálního humoru

Staňte se administrátory opuštěných skupin na Facebooku

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 11.11.2009

Důležitější ale je - pokud spravujete skupiny nebo stránky na Facebooku - nikdy nemějte jenom jednoho správce. Je to velmi nebezpečné pro budoucnost jakékoliv skupiny či stránky. Více na konci článku.


Jo, je to tak, strašné věci se dějí, blogosféra se bouří a TyInternety.cz fundovaně upozorňují na stovky ukradených skupin. A varují, "že nový správce začne jejím členům rozesílat nevyžádanou poštu". Což samozřejmě nemůže, protože k mailovým adresám se nedostane. Ale budiž, třeba Matouš Kurz měl na mysli vnitřní "poštu" ve Facebooku. A vidím to "moc černobíle".

"článek je stáhnutej dokud nebude opravenej. budeme si na to dávat výrazně větší pozor a uděláme maximum proto, aby se to neopakovalo.. díky za upozornění" mi napsali z TyInternety.cz k výhradě o "přidané" hodnotě zmíněného článku.

Každopádně, skutečně se můžete stát administrátorem "opuštěných" skupin na Facebooku. To je skutečnost, která je známá od počátku existence skupin. Stačí aby stávající administrátor (respektive všichni administrátoři, pokud je jich více) skupinu opustil. Eventuelně aby mu Facebook zrušil účet. V takovém okamžiku se skupina ocitne ve stavu "There are no admins left in this group!" (tenhle řetězec můžete vyhledávat v Google a najdete závratné množství skupin)  případně "V této skupině nejsou žádní administrátoři" pro snazší nalezení "českých" skupin (jedna taková : Povodně 2009 - Stovky vojáků vyjely do terénu. Pomoct můžete i vy ..., ale jak dlouho zůstane bez admina je otázkou).

Pak už stačí skupinu otevřít, přidat se do skupiny (nahoře vedle názvu) a kliknout na "Staň se adminem" (nebo "Become a Admin"). A je vystaráno. Jako administrátor si samozřejmě můžete se skupinou dělat co chcete. Třeba jí přejmenovat na něco zcela jiného. A rázem budete mít "fanoušky" co netuší, co "podporují". Žádný další praktický efekt, mimo poslání interní zprávy ve Facebooku od toho ale nezískáte. K údajům o členech skupiny se nedostanete, k jejich e-mailům taky ne.

Je to skutečně problém a jak se tomu bránit?

Především, opuštění adminem a možnost převzetí skupiny kterýmkoliv ze členů je funkčnost, která je vlastností skupiny od samého počátku co skupiny existují. A osobně mi přijde logická - v opačném případě by musel existovat nějaký mechanismus, který umožní kontaktovat nějakého Facebook správce (živého), který nějak rozhodne, jestli někdo určitý "má právo" převzít správcovství skupiny. Osobně se na to  koukám hodně skepticky, zejména pokud si uvědomíte, že jsou zde miliony skupin. A závratné množství "opuštěných" skupin.

Pokud spravujete skupiny (groups) nebo stránky (pages) tak byste každopádně měli mít "náhradního" admina ke každé spravované skupině i stránce - snadno se totiž může stát, že vám "ten jediný" účet co používáte zruší či zamknou. A buď nebudete moci dělat co potřebujete, nebo se vaše skupina stane bezprizorní. A někdo vám jí sebere. Extrémně důležité je toto pravidlo pro firemní stránky i skupiny, to je vám snad jasné. A mělo vám to být jasné od prvního okamžiku, co jste něco takového na Facebooku začali dělat.

Problém odebraného správcovství

Zmíněné ale není jediný problém se správcovstvím a skupinami. Skupina by ve skutečnosti měla mít nějakou hierarchii správců (Page má hlavního správce, aspoň něco) - nějakého hlavního a nějaké "podsprávce". Pokud totiž, například, máte dva správce, ten druhý může vždy zrušit správcovství toho prvního - a zkuste se u Facebooku dovolat nápravy takového "násilného činu".

Další doporučení je tedy také dost jasné - nesvěřujte správcovství skupiny někomu, kdo vám může podrazit nohy. Může to totiž udělat jedním kliknutím, není tam ani kontrola. A ani se o tom prakticky nedozvíte.

Konečné poučení

Na Facebooku a dalších službách tohoto typu nikdy nezapomínejte, že cokoliv děláte a máte může přestat existovat během okamžiku. Facebookem zrušené či zmrazené stránky a skupiny dostanete zpět jenom výjimečně. S více než 300 miliony uživatelů je Facebook v pozici neomezeného vládce a chová se zcela ignorantsky. Navíc pokud na Facebooku cokoliv děláte, souhlasili jste právě s rizikem, že "Velký Bratr" může kdykoliv cokoliv zlikvidovat.

Štítky : Marketing, Facebook, Sociální sítě, Web 2.0, Webdesign, Internet, Facebook Page, Facebook Group, Hack, Bezpečnost|
Poslední změna : 11.11.2009 16:35, Vytvořen : 11.11.2009 13:38, Vydán : 11.11.2009, 28314x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích