Pravidelný občasník originálního humoru

MySQL prodáno Sun Microsystems za 1 miliardu USD

Autor chlívek (Linux) - vydáno 17.1.2008

Po středečním ujištění, že Sun bude pokračovat v podpoře PostgresSQL se dokonce v médiích objevily hlasy, že koupě MySQL není nic jiného, než "velmi nákladné PR.


Těžko rozhodnout jaký dopad bude mít pohlcení MySQL, jednoho z nejdůležitějších Open Source produktů, společností Sun Microsystems. Společností, která nám přinesla jedno z největších zel v pro PC jménem Java. Osobně mám velmi smíšený pocit označitelný slovy - konec MySQL se blíží. A silné marketingové řeči (Sun Shines on Lamp, Helping Dolphins Fly) od obou stran mi to pouze potvrzují. Prostě, kdo by neplesal za jednu miliardu dolarů (LAMP = Linux, Apache, MySQL, PHP).

Sun Microsystems se utracením 800 milionů dolarů (hotově) a 200 milionů v dalších formách stává třetím hráčem na poli databázových systémů a bude tak moci úspěšně konkurovat společnostem Microsoft a Oracle. V rámci akvizice Sun získává i lidi, kteří doposud o MySQL pečovali. A potenciálních 12 milionů zákazníků (instalací, číslo z minulého roku).

Honza se v ohlase domnívá, že databázovému trhu kralují jiní hráči (respektive, že má domněnka o trojici největších je špatně). Jak je možné vidět na grafu (zdroj), v roce 2006 to byli právě Microsoft, Oracle a MySQL. Samozřejmě je možné se na to podívat z hlediska financí, kde nepochybně Honza bude mít pravdu - zejména proto, že MySQL není v tomto ohledu srovnávatelné.

Trh s databázovými systémy

Svým způsobem se konečně vysvětlil i kontroverzní a hojně probíraný krok MySQL AG, které uzavřelo zdrojové kódy komerční větve MySQL. Již tehdy (loni v září) se spekulovalo o tom, že za tímto rozhodnutím stojí snaha ulehčit hledání kupce. A popravdě, Sun Microsystems není jediný, kdo měl zájem - v roce 2006 to bylo například Oracle.

Pochopitelně padají otázky, co znamená pohlcení s ohledem na Open Source povahu a možnost mít tento produkt zcela zdarma. A prozatím se čeká na oficiální stanovisku Sun.Microsystems.

Historie Open Source databází

Historicky není snaha Sun o posílení na poli Open Source databází vůbec první. V roce 2001 to byl Red Hat, který se pokusil o vlastní verzi PostgresSQL databáze - snahy ukončil zhruba po roce. Dalším pokusem bylo Computer Associates s Ingres. Pokus ovšem selhal na získání tržního podílu (Ingres se poté stalo samostatnou společností).

A nakonec i Sun Microsystem už na poli databází působí - již zmíněný produkt PostgresSQL je v nabídce Sun. A je zaměřený na podnikatelskou sféru. A když už je řeč o PostgresSQL, je potřeba dodat, že právě tento databázový stroj je všeobecně přijímán jako lepší, než MySQL. A také je Open Source.

Po středečním ujištění, že Sun bude pokračovat v podpoře PostgresSQL se dokonce v médiích objevily hlasy, že koupě MySQL není nic jiného, než "velmi nákladné PR.

Mezi PostgresSQL a MySQL je ovšem poměrně zásadní rozdíl. Ten je v masovém nasazení MySQL (11 milionů instalací podle odhadů tvůrců) a také v tom, že MySQL je takřka standardem pro webové aplikace. A jakkoliv má MySQL nejsilnější uživatelskou základnu v low-end části, nějaký ten čas už spolehlivě zasahuje i do střední vrsty - kde úspěšně konkuruje právě Microsoft SQL (které by prozměnu jistě rádo konkurovalo Oracle v high-end vrstvě).

Licenční politika, to je oč tu běží

Právě historie Open Source databází ukazuje i na jeden z největších problémů Open Source - velké rozdíly v licenčních schématech používaných jednotlivými produkty. A právě otázka toho co Sun udělá s licenní MySQL je tou nejčastějí pokládanou otázkou.

MySQL má ze všech jmenovaných alternativ jednu z nejpřísnějších licencí. Zásadní vývoj MySQL byl až doposud věcí placených vlastních vývojářů a jakékoliv změny prováděné dalšími uživateli měly za povinnost tyto změny poskytnout zpět.

Štítky : Sun Microsystems, MySQL, Open Source|
Poslední změna : 17.1.2008 17:06, Vytvořen : 17.1.2008 08:16, Vydán : 17.1.2008, 10227x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích