Pravidelný občasník originálního humoru

Office 2003 Service Pack 3 zruší schopnost práce se staršími Office soubory

Autor chlívek (Microsoft) - vydáno 5.1.2008

Microsoft kód není bezpečný, nikoliv souborové formáty. Zároveň také zjistíte, že Microsoft ví jak jeho uživatelé používají Office a jaké soubory otevírají. Naznačuje to snad, že Microsoft nějak sleduje dění v Office?


Microsoft tvrdí, že starší verze Office souborů jsou "méně  bezpečné". A stejně tak jsou "méně bezpečné" některé konkurenční formáty. Důsledek je prostý, po instalaci SP3 pro Office 2003 není možné otevírat soubory ze starších verzí Office, stejně tak jako řadu doposud běžně používaných souborových formátů - Lotus, Quattro, DIF, SLK například. Microsoft nabízí (poměrně složitý, zejména pro nepočítačově zkušené uživatele) způsob jak opět použití těchto souborů povolit. 

Správcům systémů ani jednotlivým uživatelům se toto zvláštní omezení nelíbí. Velmi často přitom upozorňují na to, že by mohlo jít o další projev snahy Microsoft zajistit svému novému formátu (OOXML, Office Open XML) více prostoru k životu a usnadnit cestu k dominanci v rámci snahy vytlačit konkurenční ODF.

Jirka Macich na Lupě informuje o tom samém. Bohužel neumí ani pořádně opsat článek z vlastního Root.cz, takže se můžete dočíst hloupost jako "Kdo bude chtít, může ovšem jejich podporu s pomocí patche zase obnovit.". Žádný patch na SP3 obnovující funkčnost neexistuje.

Corel se bouří proti tvrzení, že by jeho souborové formáty (Draw, Quattro) byly méně bezpečné, než nové Microsoft formáty.

Mohou vůbec být nějaké souborové formáty nebezpečné? Popravdě, nemohou. Nebezpečí může hrozit pouze z kódu, který se používá pro jejich otevírání (případně převod). A otevřeně řečeno, ten kód je součástí Microsoft Office 2007. Možná by Microsoft místo omezování zpětné kompatiblity měl opravit nebezpečný kód.

Bohužel tuhle skutečnost potvrzuje i David LeBlanc (senior software development engineer for Microsoft Office) :

In Office 2007, we changed the default to disable a number of older file formats where we saw very low usage and a high security risk in our code that loads these formats. From the security standpoint, this is the right thing to do. From the data we have on file opens, very few users open files in these formats, so we decided to modify the default behavior to this safer approach.

Sdělení je zajímavé. Jednak potvrzuje, že Microsoft kód není bezpečný. Ale zároveň také sděluje, že Microsoft jak jeho uživatelé používají Office a jaké soubory otevírají. Naznačuje to snad, že Microsoft nějak sleduje dění v Office a tyto informace předává z počítačů uživatelů do svých databází?

V blogpostu ale také najdete jednodušší způsob jak opět povolit zakázané formáty, stačí kliknout na poskytnuté .reg soubory.

 

Štítky : Microsoft, Office, ODF, OOXML, Standardizace, Open Source, Bezpečnost|
Poslední změna : 5.1.2008 11:46, Vytvořen : 3.1.2008 12:28, Vydán : 5.1.2008, 23811x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích