Pravidelný občasník originálního humoru

Holandsko vytáhlo do boje proti Microsoftu

Autor chlívek (Microsoft) - vydáno 17.12.2007

Frank Heemskerk možná vsadil na populistické téma. Přináší mu cenné body v politické kariéře i popularitě. Bojuje ale i proti navyšování cen počítačů o přiložené software


Loňské září přineslo v Holandsku návrh na širší nasazení Open Source kancelářského software používající OpenDocument Format (ODF). Včera se právě tento návrh dostal podstatně blíže k realitě, prošel hlasováním a může projít Parlamentem.

"Open Source software má řadu výhod," uvádí se ve zdůvodnění. "Snižují se licenční náklady, nejste závislí na jediném dodavateli a inovace má skutečnou šanci".

Open Source by se do nizozemské státní správy měl dostat nejpozději v dubnu příštího roku. Státní správa bude moci používat proprietární software, ale bude muset tuto skutečnost předem zdůvodnit a získat svolení od nadřízených orgánů. Nepodaří-li se svolení získat, budou úřady muset používat Open Source software.

Právě možnost výjimek je velkou změnou oproti původním návrhu ze září loňského roku. Heemskerk původně požadoval, aby státní správa povinně přešla na Open Source a žádné výjimky nebyly možné.

Tamní ministerstvo financí také uvedlo, že přechod nižších stupňů státní správy na Open Source se již projevil úsporami ve výši až 30 milionu Euro (za posledních pět let).

Heemskerk nebojuje jenom za Open Source ve státní správě. Snaží se i o zprůhlednění cen za počítače. Přidal se tak na stranu požadavků nizozemského sdružení na ochranu spotřebitelů, které namítá, že by spotřebitel měl být schopen vyčíslit, jakou část ceny jím kupovaného počítače, představuje software. Nejde pouze o Windows, které jsou běžně součástí ceny, ale i o řadu další programů - například na vypalování DVD, kancelářeské balíky jako Office či Works.

Zákazník by měl být schopen nejenom zjistit kolik za software platí, ale také software odmítnout a počítač koupit za odpovídající cenu.

Štítky : Microsoft, Open Source, Nizozemí, Státní správa|
Poslední změna : 17.12.2007 12:08, Vytvořen : 17.12.2007 12:06, Vydán : 17.12.2007, 13459x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích