Pravidelný občasník originálního humoru

Open Handset Alliance a Google 'Android'

Autor chlívek (IT pel mel ) - vydáno 6.11.2007

Kdy se dočkáme? Kde je v tom ten Linux? A bude to umět Web? Co třeba Open Source? Kolik to vlastně bude stát? A co na to říká konkurence,


Google včera naděloval opatrné a minimalistické dávky informací o tom, co vlastně chystá v oblastí mobilních telefonů. Google Android a Open Handset Alliance jsou dvě slova, která teď uslyšíte opravdu, ale opravdu často.

Kdy se dočkáme?

Především, první zásadní věc - kdy. Odpověď, druhá polovina roku 2008. Logická následná otázka je - co. Odpověď je také relativně jednoduchá. Mobilní telefony - těm Google nabídne platformu nesoucí jméno Android (a skutečně k ní nepřipojuje slovo Google jak naznačuji v prvním odstavi).

V tomto případě nejde o nic jiného, než sadu aplikací a různých spojujících prvků (nepochybně i potřebné API), které umožní vývojářům mobilních telefonů do nich dostat Google software. A Google aplikace.

Pokud nyní přemýšlíte nad tím, zda Google konečně uvádí na trh GPhone, tak odpověď od Google padla. "Pokud byste budovali Gphone, budovali byste ho na této platformě," nechal se slyšet Andy Rubin (ředitel pro mobilní platformy u Google, píšící o Gphone na svém blogu). Platformou pochopitelně myslel Google Android.

Linux

Myšlenka Linuxu v mobilních telefonech není nijak nová. Dva příklady:

Jenže, co ten Android vlasně je a na čem je postavený. Google odmítl prozradit, jaká linuxová distribuce Android tvoří. Tedy, lépe řečeno, ozřejmí to až příští pondělí. Velmi důkladně se dokonce vyhýbal i vůbec tomu, že by snad potvrdil, že jde (vůbec) o linuxovou distribuci. Na druhou stranu, Ed Zander (CEO Motoroly, která má vlastní Linux platformu MOTOMAGX využívající hlavně Javu) si pochvaloval, že " ... slušně doplňuje naší zásadní strategii ohledně open source a otevřených platforem".

Pokud se ptáte, kde se vlastně Android zrodil, tak bude dobré se podívat do roku 2005. Tehdy Google v tichosti koupi Android Inc., zhruba dva roky starou společnost. A právě Andy Rubin, zakladatel této společnosti, je dnes ústřední postavou okolo této mobilní platformy. A právě www.android.com dnes přesměrovává na web Open Handset Alliance.

Webový prohlížeč

Druhá podstatná věc. Jaký webový prohlížeč vlastně Android používá? Eric Schmidt (CEO Google) na tiskové konferenci doslova uvedl : "Android obsahuje plný prohlížeč a plné internetové možnosti". A aby toho nebylo málo : "Každá aplikace, která bude běžet v budoucím webovém prostředí by měla běžet dobře na Androidu, stejně tak jako na vašem PC či Macu, atd."

To je dost podstatné sdělení. Zejména s ohledem na Web 2.0 a doposud hodně omezené možnosti "chytrých" mobilních telefonů (ne nadarmo má Microsoft svoji vlastní Windows Mobile platofrmu). Bohužel Google zůstal tajemný a jediné co doplnil je, že prohlížeč je open source a je otevřený i pro tvorbu vlastních aplikací nad ním.

Open Source!

A když už jsem u slovíček "open" a "otevřený", Android by měl být poskytnut jako open source. V této otázce byl Google nebývale sdílný, Android bude šířen v rámci Apache v2 licence. A v otázce otevřenosti padla i další zajímavá slova od Erica Schmidta:

"Stojí za zmínku, že průmysly pracují s zpravidla proprietárními řešeními různého druhu. A pokud se podíváte na historii technologií, většinou skončíte s dobrými masovými řešeními, které jsou standardizované, protože mnoho, mnoho lidí k nim má přístup. Nejlepší model k získání masovosti je být otevřený. To je to, co nás Internet naučil".

Americké reportéry pochopitelně v této souvislost zajímalo, zda výrobci mobilních telefonu budou moci tuto "otevřenou" platformu moci použít pro vytvoření "uzavřeného" telefonu. Případ Apple a iPhone je nejenom dostatečně živý, ale také velmi učebnicový. Na tiskové konferenci byla tato možnost potvrzena. Erich Schmidt se sice snažil dopady podobné informace zmínit odvoláním se na "velkou nepravděpodobnost" vytvoření podobného přístroje (jeho uzavřenost by znamenala i příliš velké omezení co se jeho možností a vývoje schopností týče).

Google gPhone (Fake)

Peníze, peníze především

Důležitou otázkou na tiskové konferenci byla i přítomnost či nepřítomnost Google inzerce. Přítomnost "robustního HTML prohlížeče" a tím i přítomnost reklamy v prohlížeči, znamená podle Rubina jasnou  možnost kam reklamu umístit. Pro ty kdo spekulovali o zdarma dostupném mobilním telefonu od Google poháněném pouze reklamou asi budou zklamáni. "Narozdíl od množství spekulací, zcela reklamou poháněný mobilní telefon založený na této platformě hned tak neuvidíte," uvedl Rubin.

Pochopitelně, přítomnost reklamy "pouze" v prohlížečích nezní dostatečně na to, aby Google získal dostatečné příjmy. Na tiskové konferenci tak byla řeč i o uzavírání partnerství s mobilními operátory a souvislost s Open Handset Alliance. Eric Schmidt vcelku srozumitelně upozornil na strategii Google běžně vstupovat do řady partnerství. "Pravděpodobně budeme chtít vstoupit do takovýchto dohod," uvedl.

Open Handset Alliance

Co ještě dodat? Pochopitelně, Open Handset Alliance - www.openhandsetalliance.com - má velké  množství členů, třicet čtyři. Najdete zde velké výrobce mobilních telefonů - Motorola, HTC například, stejně tak jako výrobce technologií - Marvell, Qualcomm. Nechybí ani operátoři - T-Mobile, Sprint. Na druhou stranu chybí AT&T, Verizon, Microsoft, Apple, Nokia či Symbian (ten je prozměnu vlastněn Nokia, Ericsson, Panasonic, Samsung, Siemens a Sony Ericsson).

Konkurence

Ti chybějící se na Open Handset Alliance prozatím dívají s rozpaky. Microsoft například označil oznámení OHA jako "nic nového či revolučního" (Scott Rockfeld, produktový manažer skupiny mobilních komunikací). Očekávatelné oznámení, protože je potřeba si uvědomit, že Windows Mobile není vlastně nic jiného (až na proprietárnost). A partnerů má nesrovnatelně více (160 mobilních operátorů, 48 výrobců mobilních telefonů). A pochopitelně má za sebou výsledke v podobě 11 milionů dodaných zařízení v minulém roce (v tomto roce by mělo jít až o 20 milionů).

Štítky : Google, Gphone, Windows, Android, Open Handset Alliance, Linux, Open Source, Mobilní telefon, Motorola, HTC, Marvell, Qualcomm, T-Mobile, Sprint
Poslední změna : 6.11.2007 09:12, Vytvořen : 6.11.2007 09:12, Vydán : 6.11.2007, 21564x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích