Pravidelný občasník originálního humoru

Film : 3:15 zemřeš (The Amityville Horror)

Autor chlívek (Film) - vydáno 22.8.2005

Ouch, devadesát minut čistého hororu, velmi zdařilých duchařských postav a ještě proložené dobrým hraním. Je to strašidelné, je to děsivé a navíc zcela prosté jakékoliv zbytečné výplně. Je to hustý, jak by asi řekl Johnny (který na tom se mnou ale nebyl). A v "recenzi" je něco o historii "Amitywille" fenoménu


3:15 zemřeš (The Amityville Horror v originále) je zcela čistokrevná duchařina. Horror jak vyšitý. Strašidelný a děsivý. Děj není zase až tak velmi originální - rodina (ehm, neúplná, protože je to matka s dětmi a její přítel, ale možná už je to její nový manžel, mám v tom trochu nejasno) se nastěhuje do domu svých snů. Ten má pochopitelně klasickou vadu, kterou v hororech můžete očekávat, stala se v něm vražda (rodina i s dětmi, takže typicky masová vražda). Tu první vraždu si pochopitelně dopřejete hned na začátku filmu. A protože je přeci známé, že neexistujé zlé domy, ale zlí lidé, tak můžete čekat tu nejhrůznější hrůzu a teror.

Ryan Renolds (Blade: Trinity) coby George Lutz (výše zmíněný manžel/přítel) odvádí skvělou hereckou práci - od samého počátku vypadá dostatečně zpustle a šíleně. Melissa George (hrála v mém oblíbené DarkCity) mu úspěšně sekunduje. A tři dětské (živé) role také nejsou marné, stejně jako musím pochválit jednu dětskou neživou roli - Isabel Corner (Jodie Defeo). Pozitivní, veskrze pozitivní, na tomhle hororu je, že v něm není nic zbytečné a ani se nic zbytečně neřeší  - je potřeba asi dodat, že jde o "remake" staršího filmu. Ten jsem neviděl, takže srovnávat nemohu. A "dodávka" duchů, v jejich nejduchovitější podobě je více než dostatečně dobrá (byť musím dodat, že mi to chvílemi docela připomnělo 13 duchů (Thir13en Ghosts)). 

Film pochopitelně doprovází stejné doprovodné vysvětlení jako původní Amityville (1979) - měl by být založen na skutečné události. Před řadou let se ovšem došlo k tomu, že jde o jeden z dalších typických hoaxů - ale popravdě, lidé se rozdělují tak zhruba na dvě poloviny :) Jedni tvrdí, že nikdy žádné Amityville nebylo, jiní tvrdí, že rozhodně bylo. A film pochopitelně obsahuje premisu "Založeno na skutečné události".

Amytiville se stalo události v roce 1977 - coby nejvíce prodávaná kniha. O dva roky později došlo ke zfilmování. Prvnímu, abych byl přesný - některé další pokusy se konaly (včetně 3D!) bez většího úspěchu. Už v roce 1977 (1979 pro film) se asi základem úspěchu stalo právě to, že mělo vše být podle skutečné události - v hororech prostě rádi vidíme pravdu. Nebo aspoň pocit, že něco takového se "mohlo stát" (a popravdě, čerstvý remake je, pokud jste se někdy s podobnými věcmi setkali, velmi realistický).

Vše začalo knihou (The Amityville Horror : A True Story, Jay Anson, 1977) - ta vyobrazuje, teoreticky, pravdivé události z 13.listopadu 1974 - šest členu rodiny z Amityville (NY) bylo zabito (napravo je obrázek skutečného domu, o odstavec níže je dům filmový). Rodiče zastřeleni spící v posteli, stejně jako dva synové a dvě dcery. Jediný zbylý přeživší, Ronald Jr. DeFeo byl zatčen a posléze usvědčen a odsouzen. Dům ve kterém se hrůzný čin stal byl na prodej - a právě tam začíná příběh rodiny Lutzových. Ti se příští rok nastěhují do domu - a stanou se cílem teroru. Duchové, kteří přiměli Ronalda Jr. DeFeo k povraždění své rodiny, se už o to postarají.

V původní knižní podobě se děje spousta klasických věcí - otevírají se dveře, skříně, teče tam jakýsi zelený sliz, rodinu napadají poněkud přerostlý hmyz a v noci se v domě objevuje démonický obličej mající rudé svítící oči (a mimochodem zanechávající stopy ve sněhu). Exorcismus se mine účinkem, lovci duchů se shodují, že v domě něco je. Lutzovi nakonec dům opouštějí a spolupracují s Jay Ansonem na knize.

Amityville je tedy jeden z mnoha dalších hoaxů a vydavatelství a později i filmařům se pouze hodilo zdůraznit "pravdivost" coby marketingovou páku. Původní Amityville se také velmi silně inspirovalo hororovou klasikou - Vymítačem ďábla (The Exorcist, 1973) - a právník Ronald Jr. DeFeo se navíc také nechal slyšet, že si celou duchařskou historku vymyslel - hlavně proto, aby ji zkusil využít pro nový proces svého klienta. Dům ovšem existuje - a pravděpodobně jediné co ruší jeho obyvatele je nadměrný zájem lovců duchů :)

Čerstvý remake je dobrý - má spád, takže se skoro ani na chvíli nezastaví. Má i logiku, což se u mnoha filmů moc nevidí. Duchařské projevy a duchové samotní se prezentují "po kapkách" a stojí za to se na ně podívat - filmaři si vyhráli. Ryan Reynold a Melissa George dobře hrají - a svůj díl na tom má i slušný scénář a prakticky žádné zbytečné dialogy. Nejvíc mě překvapilo velmi rychlé zakončení filmu, hlavně fakt, že vše nevysvětlené je velmi rychle vysvětlováno - ne tak jak je zvykem v mnoha jiných filmech.

 |
Poslední změna : 22.8.2005 09:22, Vytvořen : 20.8.2005 20:20, Vydán : 22.8.2005, 77778x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích