Pravidelný občasník originálního humoru

DVD : Zátoka ticha (Mean Creek)

Autor chlívek (Film) - vydáno 17.8.2005

Nezávislý film, kupa mladých (relativně, v ČR) neznámých herců, netradiční zpracování ve kterém najdete poetiku i obraz reality. A hlavně, ač hrají děti, jejich dospělí kolegové by se od nich mohli leccos naučit. Zátoka ticha? Skvělý film.


Zátoka ticha je vlastně zcela skutečný příběh. Příběh u kterého si budete říkat, jak je podobný něčemu co jste možná zažili. Ať už na vlastní kůži, nebo někde ve svém sousedství. Herecký koncert dětských rolí, tak nějak bych to označil. V určitém momentu filmu budete stejně nerozhodní na čí stranu se přiklonit jako jsou hlavní hrdinové. A stejně jako oni, budete o pár minut později jasně vědět, na čí straně je vlastně vhodné stát. A o pár dalších minut později, to už bude konec filmu nedaleko, budete žasnout nad tím, jak je vůbec možné si takhle šíleně zkazit během několika sekund život.


Hlavní hrdinové, všichni

Dlouho jsem přemýšlel zda právě tohle DVD koupit - pokud se dobře pamatuji, není ve výprodejích, ale také nemá žádnou závratnou cenu. Objevilo se, pokud se opravdu nepletu, jako nové DVD spolu s kupičkou dalších DVD - všechny obsahují "zvláštní" a "neznámé" filmy. Tenhle, Zátoka Tiacha (Mean Creek) je nicméně vyjímečný. V málo filmech uvidíte tak dobře zahrané role a přitom obsazené dětmi - dospělí se v tomhle filmu prakticky nevyskytují. V málo filmech uvidíte tak realistické ztvárnění reálného života.

Rory Culkin (Sam, Znamení) a Carly Schroeder (Millie, za roli zde si plně zasloužila ocenění získané se všemi dalšími hlavními představiteli, viz Independent Spirit Awards) si zaslouží první zmínku za skvělé výkony - dalo by se možná říct, že právě okolo Sama a Millie se všechno točí. Hlavně proto, že klasická školní šikana a násili na Samovi je skutečně základním bodem od kterého se odvíjí celý film. A ve hře jsou lidské životy a morální ponaučení jako nikde jinde. A Josh Peck (George) je třetí nosnou postavou - není totiž vůbec jasné, jestli šikanující spratek nakonec není spíše obětí. A ani po zhlédnutí celého filmu v tom vlastně nemám jasno.


George, Millie, Sam (zleva doprava)

Zátoka ticha je perfektní vykreslení života dospívajících dětí, tak dobré, že asi najdete málo dalších filmů tomu podobných. Millie (Carly Schroeder) vs. Sam (Rory Culkin) je navíc perfektně postavený protiklad. Zejména v tom, že Millie, jediné děvče ve filmu, je dospělejší, než napovídá první pohled - a dle mého je z celého filmu jednoznačně nejlepší. Jacob Aaron Estes (režie) si za celý tenhle film zaslouží hlubokou poklonu.

Podařilo se mu výborně skloubit šest dětských herců, kteří dokázali, že umí. Každá z těch postav má navíc svůj vlastní malý vesmír a malé nahlédnutí do něj je přirozenou a důležitou součástí filmu.

Zátoku ticha si pořiďte. Jednoznačně můj favorit. Třeba bude i váš.
Poslední změna : 11.8.2005 19:54, Vytvořen : 11.8.2005 19:54, Vydán : 17.8.2005, 19356x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích