Pravidelný občasník originálního humoru

DVD : Vrána (The Crow)

Autor chlívek (Film) - vydáno 26.7.2005

Někdy označovaný za kultovní horor/thriller, dnes k dostání za 150Kč v edici Filmy pro každého. Pokud na něj narazíte a nemáte ho, Vránu si pořiďte. Inteligentní, dobře natočený thriller s hororovými a nadpřirozenými prvky. A navíc má zvláštní historii


Vránu (The Crow) jsem viděl poprvé před mnoha lety. A tehdy mi nějak nesedl, mám dokonce pocit, že jsem se ani nedodíval do konce. Před pár týdny jsem na něj narazil znovu, edice Filmy pro každého v "polovičním" DVD obalu přínáší Vránu za 150Kč - nemohl jsem nekoupit a ještě ten večer se nepodívat. A dobře jsem udělal. Nakonec se mi tenhle film, s odstupem let, moc líbil. A líbil se, hodně, i M.

Dějově je Vrána jednoduchá jako facka. Brutálně zavražděný muž, Eric Draven (Brandon Lee), se vrací aby pomstil smrt sebe i své přítelkyně. Výsledkem je skvělý film ukazující tragédii možného reálného života. Paradoxně se ten skutečný reálný život zjevil ve své plné kráse při natáčení filmu - Brandon Lee tragicky zemřel. Dějově je Vrána samozřejmě takovou typickou pohádkou o lásce až za hrob a nepřekonatelné síle lásky. Jednoduchý děj přitom není vůbec na škodu - vše vyvažuje zpracování.

Vrána je filmovým zpracováním velmi temné komixové knihy a do filmové podoby se podařilo vše přenést také ve velmi temné podobě. A jak praví recenze, tak také v poměrně věrné podobě - což pochopitelně posoudit nemohu, originál jsem nikdy neměl v ruce. Vrána se každopdně vydařila (i když to chtělo asi několik let, aby se mi právě tenhle film líbil) - i přes základní a jednoduchý děj. Brandon Lee hraje dobře, stejně tak jako pár dalších herců - a celkové obsazení je vydařené. Potěšující jsou i akční scény, které na rok 1994 (přeci jenom, je to přes deset let staré) jsou opravdu dobré. A možná je to skutečně jedno z nejlepších převedení komixu na filmové plátno. A mimochodem, je pod ním podepsán Alex Proya - z nových věcí má na svědomí Já robot. Ze starších věcí Dark City (Temné Město), které mám nahrané na VHS a patří k mým hodně oblíbeným filmům (a možná právě proto jsem ho nikdy paradoxně na POOH.CZ nepověsil).

Klikací!

Klikací!Brandon Lee toho moc nenatočil (ale zato to byl syn legendárního Bruce Lee), zemřel 31.března 1993 (narozen 1.února 1965) na následky střelného zranění způsobeného náhodným výstřelem vadného revolveru. Stejně tak toho moc nenajdete o Rochelle Davis, dívence, která hrála malou Sáru - ve filmu měla hodně společného s návratem Erica zpět do světa pomsty, v komixu šlo o nepodstatnou postavu. Michael Wincott, ve filmu hlavní záporák, je prozměnu filmově "profláklá" postava - ve Vráně je jednou z nejšílenějších, jinak ho ale najdete třeba v čtvrtém Vetřelci, Basquiatu, Třech Mušketýrech, Robinu Hoodovi, 1492 : Dobytí ráje či v Narozen 4.července (to je taky dobrý film, když už je o něm řeč).

Původní komix, od Jamese O'Barra, navíc vychází ze skutečné události - právě ztráta jeho přítelkyně se odrazila v ději komixu - někdy označovaném za brilantně nihilistický příběh věčné lásky, bezcitné bolestí a lidské přirozenosti vydávající se velmi špatným směrem.|
Poslední změna : 21.7.2005 19:44, Vytvořen : 21.7.2005 19:44, Vydán : 26.7.2005, 33901x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích