Pravidelný občasník originálního humoru

DVD : Temnota (Darkness)

Autor chlívek (Film) - vydáno 20.7.2005

Evropská produkce, tedy lépe řečeno španělská, horor. Jak to jde dohromady? Musím říci, už v perexu, že to jde dohromady perfektně. Tohle je výborný, ale opravdu výborný horor. Uplně klasický, vizuálně atraktivní, dějově zajímavý. A teď už vlastně nemusíte číst dál


 

V tom domě se něco skrývá. Něco temného z dávných dob, co zde nehnutě, tiše a vskrytu přebývá už čtyřicet let. Jen ve tmě se to může zhmotnit, jen tma to může uvést do pohybu. A do takového domu, na kterém leží strašné a ukrutné tajemství, se nastěhuje rodina s malým chlapcem a labilním otcem na pokraji nervového zhroucení... Všechno začíná znovu. Přichází Temnota.

Jaume Balagueró, slyšeli jste někdy tohle jméno? V IMDb ho najdete, bez fotky, a zjistíte, že něco málo natočil. Ale protože to je podle všeho Španěl, možná na tom budete stejně jako já - a nic vám to nebude říkat. Stejně jako vám nemusí nic říkat Temnota (Darkness, kupodivu se to tak nejspíš jmenovalo i ve Španělsku, zatímco v USA to dostalo titul The Dark).

Temnota je výborný horor - důležité je zdůraznit, že je to klasický horor. Takový ten s velmi pomalým rozjezdem, poklidným až nudným, kdy kousek po kousku začíná být zvědaví, co vás (a hlavní hrdiny) vlastně čeká. A přesně v tom potřebném stylu se Temnota začne rozjíždě a rozjíždět, přijdou i některé překvapující momenty (nikdy ne takové, které by vám byly jasné od samého počátku filmu). A to všechno podtrhne zajímavé prostředí, strašidelné scény, šíleně se chovající lidé a ještě šílenější se chovající démoni. A protože hlavní roli ve filmu má malý chlapec, jeho sestra a jejich otec s matkou (víceméně v pořadí důležitosti), tak to bude celé správně tajemné a děsivé.

Darkness (Temnota)

V USA se film dostal do nepříjemností s tamním ragtingovým systémem (PG-13) a do kin se dostal teprve dva roky po odkoupení promítacích práv - a to ještě po vydatném sestřihání. Jestli by americkému uvedení pomohlo obsazení Natalie Portman do role hlavní hrdinky (Balaguéro se o to snažil) těžko říct, ale jedno je jisté - hlavní hrdinka (viz obrázek vpravo)  je chvílemi velmi podobná Natalii Portman.

Ale pojďme zpět alespoň k náznaku děje. Čtyřčlenná (americká) rodina se nastěhuje do nového filmu domu na kraji blíže nejmenovaného města ve Španělsku. Začátek filmu je ve znamení obvyklých rodinných radostí a strastí - matka se nesnáší s dcerou, otcovi se nechce do vybalovaní a nejmladší člen rodiny, syn se v novém domě začíná bát. Mají pochopitelně důvod, dům, což je očekávatelné (a v některých momentkách je to zřejmé hned na začátku filmu), je poněkud strašidelný a má pohnutou minulost. Pomalý vývoj událostí posléze nabírá spád a je nejdůležitější otázka není ani tak kdo přežije, ale kdo má být tou tolik potřebnou obětí. Celé mi to chvílemi připomínalo mého oblíbeného H.P.Lovecrafta.

Paul, v jedné z velmi působivých scén ve filmuTemnota je po dlouhé době hororem, na který jsem se díval s chutí a doslova očekával kam se vše bude ubírat. Dočkal jsem se i pár drobných překvapení, což po absolvování stovek hororů je věc na pováženou. Herci hrají skvěle, malý Stephan Enquist (syn Paul) hravě zastíní i leckteré jiné herecké hvězdy jeho věku. Anna Paquin (dcera) je podobná Natalii Portman až to je k neuvěření a byla radost se na ní dívat - a hlavně, celý film táhne jako hlavní postava. Lena Olin (její matka) je absurdně chladná, chaotická a zmatená - natolik až skoro člověk vzteky nadává, jak někdo takový vůbec může existovat. Iain Glen - jejich otec prozměnu skvělé hraje roli psychicky (chvílemi) vyšinutého - okamžiky jeho výbuchů jsou opravdu děsivé. A mimochodem Iain Glen je vcelku známá postava - Resident Evil: Apocalypse, Kingdom of Heaven, Lara Croft: Tomb Raider a můj oblibený film Gorily v mlze.

A protože nechci prozradit jak film dopadl, musím zůstat pouze u konstatování - má velmi neobvyklý a běžně neočekávatelný konec.

Tenhle obrázek je klikací

A teď už neváhejte a navštivte nejbližší půjčovnu (kde je DVD k dispozici od první poloviny června), nahoďte DC++ (nebo BittTorrent) nebo si to prostě od někoho půjčte či kupte. Sbíráte-li horory jako já, tohle by vám nemělo chybět. |
Poslední změna : 20.7.2005 09:47, Vytvořen : 19.7.2005 20:18, Vydán : 20.7.2005, 22349x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích