Pravidelný občasník originálního humoru

Kino : Batman Begins (Batman začíná)

Autor chlívek (Film) - vydáno 19.7.2005

Obliba točení filmů, které předcházejí "profláklým" seriím je zjevná - po třech hvězdných válkách předcházejících ty původní tři přichází i "nultý" Batman - temný, zaobírající se nitrem Bruce Wayna a vysvětlující to co nikdo nepotřebuje vysvětlovat


Cillian Murphy"Nultý" Batman aneb Batman Begins (Batman začíná) je přesně tím, co od "nultého" dílu očekáváte - vysvětluje, vysvětluje a vysvětluje. Snaživě se přitom nimrá v nitru hlavního hrdiny a ukazuje všechny ty bubáky, které z malého Brucíčka vytvořili temného netopýřího hrdinu. Až pro samou snahu o vysvětlování skoro zapomene na nejzákladnější věc, kterou očekáváme od filmů - aby jaksi, nebyly zmatené. Batman Begins totiž, bohužel, poněkud zmatený je. Nejzmatenější jsou samozřejmě akční bojové scény - ve většině případů vůbec nemá smysl sledovat plátno, míhají se tam totiž pouze jakési černé fleky v ještě černějším prostředí. Samozřejmě je tu druhá možnost, že mé stařecky znavené oči a mozek již nestačí na takovéhle závratné tempo.

Katie Holmes"Nultý" Batman je ale zmatený i tak nějak trochu jinak - zhruba ve druhé třetině jsem začínal mít pocit, že autoři nějak nevěděli jak to celé pospojovat do celistvého děje - a tak se na to nakonec vyklašlali, mnoho věcí prostě vypustili a pak to celé slepili dohromady. Nějak to totiž špatně drží pohromadě. Ale na druhou stranu, ono to ani příliš nevadí.

Děj "nultého" Batmana je jednoduchý, ba až prostoduchý. Malý Bruce je svědkem smrti svých rodičů a později, v poněkud univerzitním věku (Christian Bale, památný z Amerického psycha), je také svědkem toho, jak zlo a zločin prorůstá městem. A protože je to klasický milionářsky měkota, tak od toho všeho uteče - což ho přivede do cesty Henri Ducardovi (Liam Neeson, zajímavá postava) a ten z něho nakonec vycvičí nejenom 104% Ninju, ale také mu pomůže porazit strach uvnitř - a právě o strachu a strachu uvnitř je ten film tak nějak celý. Prozrazovat co bylo dál je nepatřičné, nemohli byste si patřičně užít, pokud se rozhodnete jít do kina (měli byste, na plátně je to přeci jenom požitek). Samozřejmě, ještě ve filmu potkáte Katie Holmes (Rachel Dawes), které je svěřena poměrně podstatná freudovská role. A taky Morgana Freemana (Lucius Fox), kterému je svěřena zcela nepodstatná humorná role (byť je radostí se na něj dívat). A Cillian Murphy (coby Dr. Jonathan Crane) taky stojí za zaznamenání (ano 28dní poté). Všimněte si, mimochodem, té "záplavy" britských herců.

Batmobil

Christian BaleChristian Bale coby "předchůdce" všech dalších Batmanu je dobrý - v masce kupodovu připomíná (vystrčenou bradou) Michaela Keaton. Ti co viděli zmíněné Americké psycho samozřejmě uvidí nějakou tu podobnost. Sněhové a ledové záběry (včetně souboje na zamrzlém jezeře) neměly chybu. Ale hravě je překonala velkolepost Gothamu - zatímco v předchozích filmech se nikdo nesnažil o "vizi" celého města, tady si ji můžete vychutnat. Na své si příjdete i u triků a techniky (batmobil, na ten nelze zapomenout, zejména proto, že to monstrum opravdu jezdilo) - ale jak už jsem naznačoval o kus výše, pokazí to poněkud problém s nesrozumitelností (nesledovatelností) některých momentů filmu.

Uzavřeno a podtrženo? Pokud jste viděli předchozí Batmany, nenechte si tohoto nového ujít - Christan Bale coby Batman je, dle mého, nejlepší Batman. Pokud vám nebude vadit jistá neurovnanost děje, nesledovatelné soubojové scény a nějaké ty nelogičnosti (třeba zločinci lijící cosi do městského vodovodního systému dírou v rouře, která je ve skutečnosti pod tlakem, že?) tak si tenhle film určitě užijete.|
Poslední změna : 17.7.2005 16:41, Vytvořen : 17.7.2005 16:39, Vydán : 19.7.2005, 24417x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích